Bratislava 28. novembra (TASR) - Poslanec za Ľudovú stranu -Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) Tibor Mikuš je presvedčený, že jeho stranícki kolegovia by v prípade rozhodovania sa o odchode z vládnej koalície podporili zotrvanie strany vo vláde.
"Pocit zodpovednosti väčšiny mojich kolegov je naozaj veľmi silný, takže som presvedčený, že by vládnu koalíciu väčšina z nich podporila," povedal dnes pre TASR. Dodal, že sa zatiaľ nestretol so žiadnym voličom ĽS-HZDS, ktorý by si želal rozpad koalície.
"Ani jeden človek s racionálnym zmýšľaním by po ôsmich rokoch pôsobenia v opozícii nevyhlásil, aby sme opustili koalíciu. Ak takí boli a niečo také hovorili, tak to bola taká malá hra," prízvukoval poslanec.
Mikuš nepotvrdil informácie o údajnom rozpade poslaneckého klubu ĽS-HZDS. "A v žiadnom prípade nie som ani iniciátorom takýchto aktivít," konštatoval.
Poukázal na to, že ak by premiér Robert Fico vyhlásil, že za súčasnej situácie nie je ochotný ďalej pokračovať vo vládnej koalícii, stalo by sa to skutočnosťou v priebehu niekoľkých hodín alebo dní. "Nemôžem to komentovať, lebo som tam nebol, ale ťažko predpokladať, že voda potečie do kopca. Myslím si, že sa tu dá hovoriť o vypočítateľných schémach správania sa," povedal Mikuš.
Ako sa vyvinie ďalšia situácia, je podľa jeho slov v rukách predsedu Smeru a vlády Roberta Fica. "Musí si uvedomiť, že má obrovskú zodpovednosť nie za svoju vlastnú stranu a za koalíciu, ale za vývoj na Slovensku," zdôraznil. Domnieva sa, že akékoľvek roztržky vo vláde zásadným spôsobom poškodzujú Slovensko.
So šéfom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom sa nebude o ďalších krokoch a postupe strany rozprávať. Ako povedal, pochopil už dávnejšie, že líder ĽS-HZDS nemá záujem o spoluprácu ani o diskusie s ním. Pripomenul, že sa stal terčom kritiky, keď vo vnútri strany a potom aj verejne prezentoval svoj názor. Vlastné skúsenosti ho tiež presvedčili o tom, že mnohí ľudia niečo iné hovoria v súkromí a inak sa potom správajú a hlasujú. "Krízové situácie vždy ukážu, ako je to naozaj s vnútorným presvedčením. Ľudia sa inak správajú na hornej palube v prvej triede, keď hrá orchester a inak, keď nastáva tlačenica pri záchranných člnoch," uzavrel Mikuš.