Vládne strany Smer-SD a ĽS-HZDS podľa predsedu HZDS Vladimíra Mečiara v noci na dnes urovnali krízu, ktorá v stredu vyústila do špekulácií o rozpade koalície .
Dohodli sa na tom, že vláda spojí hlasovanie o štátnom rozpočte na budúci rok s hlasovaním o dôvere kabinetu, povedal Mečiar na dnešnej tlačovej konferencii.
Video: Mečiar hovorí o tom, že koalícia zostáva
Predseda ĽS-HZDS však stabilitu koalície garantuje len do mája. "Z hľadiska vývoja sme sa dostali do polčasu rozpadu," povedal.
Po nočných rokovaniach s premiérom Ficom však bude vládna koalícia do mája zachovávať jednotu. "Dohody z noci sú čiastkové. K mechanizmu fungovania koalície sa musíme vrátiť," vyhlásil Mečiar.
"Nie je dôvod nehlasovať o dôvere vlády. Zdôraznil, že partneri sú tlačení prijatím eura a do mája budúceho roka sa v koalícii nič neudeje. "Vzťahy dovtedy budú konsolidované," zdôraznil Mečiar. Ficov Smer-SD zatiaľ tieto informácie nekomentoval.
Video: Mečiar potvrdil, že jeho strana vládny návrh rozpočtu podporí
Mečiar tiež odmietol, že by sa časť klubu ĽS-HZDS mohla od Mečiara odtrhnúť . "Úvahy o poslaneckom klube sú absolútne neopodstatnené."
Video: Mečiar: Koalícia vydrží do prijatia eura
Podmienky spolupráce budú mať novinky
Podľa Mečiara bude napríklad koaličná rada zasadať pravidelne, nová ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová by mala mať silnejšie právomoci v pozemkovom fonde.Ten má dočasne pozastavené prevody pozemkov
Koaličná rada sa bude odteraz stretávať minimálne dvakrát do mesiaca. Pred schôdzou Národnej rady SR sa stretnú poslanci koaličných strán.
Šéf ĽS-HZDS tak potvrdil, že jeho strana ostáva vo vláde aj napriek jeho stredajšej osobnej roztržke s Ficom a ich vzájomnému obviňovaniu z rozbíjania koalície. Mečiar dnes tvrdil, že krízu priamo nespôsobil spor medzi Ficovým Smerom a ĽS-HZDS o prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde, pre ktorý musel podpredseda jeho strany Miroslav Jureňa odísť z funkcie ministra pôdohospodárstva. Hlavným dôvodom podľa neho bol nedostatok komunikácie.
Vnútorné rozpory viac podľa Mečiara nebudú medializované. „Koalícia môže pokračovať, ale chyby sa nesmú opakovať,“ vyhlásil Mečiar. Podľa neho ak to poobede vyzeralo, že koalícia končí, v noci došlo k dohodám, pretože nadradili záujmy štátu nad stranícke.
Kramplová dostane väčšie právomoci
Ministerka pôdohospodárstva bude mať kompetenciu odvolať všetkých členov Správnej rady Slovenského pozemkového fondu (SPF), čo jej predchodca Miroslav Jureňa nemohol.
Video: Mečiar hovorí o Jureňovi a pozemkovom fonde
Kramplovej úlohou bude aj príprava nových mien do fondu. V kontrolných orgánoch SPF by mali byť aj zástupcovia opozície.
Ako uviedol dnes Mečiar na tlačovej besede, zlyhala celá správna rada fondu. Zároveň pripomenul, že sám odvolanie všetkých členov správnej rady premiérovi Robertovi Ficovi navrhoval najmenej päťkrát. „Teraz čas dozrel. Návrhy Kramplovej budú rešpektované,“ vyhlásil.
Jej predchodcu Miroslava Jureňu funkcionári SPF nemuseli rešpektovať, nebol ich nadriadený. Zodpovedal sa vláde. "Toto sa zmení," vyhlásil Mečiar. "Za týchto podmienok koalícia môže pokračovať ďalej, byť produktívnou," dodal.
Video: Mečiar odpovedá na otázku, či pôdu dostala firma jemu blízka
VIDEO: Kovarčík: Všetko už dnes zrozumiteľne vysvetlil pán Mečiar
Podľa poslanca Jána Kovarčíka (ĽS-HZDS) je vládna kríza zažehnaná a všetko, aj to, ako bude vláda ďalej fungovať, už podľa neho dosť zrozumiteľne vysvetlil na dnešnej tlačovej besede predseda hnutia Vladimír Mečiar.
Dzurinda: Fico je špekulant a bezcharakterný cynik
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda si myslí, že premiér Robert Fico sa vyfarbuje ako špekulant a bezcharakterný cynik, pre ktorého sú kšefty a biznis omnoho silnejšie ako princípy a hodnoty. Ako ďalej povedal, že predseda vlády urobil zásadný obrat v politickom správaní, keď počas niekoľkých hodín rezignoval od svojich podmienok.
„Premiér Fico zásadne otočil na opätku,“ vyhlásil Dzurinda. Podľa neho predsedovi ĽS-HZDS Vladimírovi Mečiarovi ustúpil a nebude požadovať zákon o preukazovaní pôvodu majetku a zrušenie amnestií. Šéf SDKÚ-DS si myslí, že Fico by mal opustiť premiérsku stoličku. Kto by ho mal nahradiť, nepovedal. „Ja nechcem rozhodovať v Smere,“ uviedol Dzurinda. (pokračovanie)
Podľa Csákyho Fico opäť ponížil Mečiara
ĽS-HZDS je v ťažkej situácii a vedel to aj Robert Fico, ktorý znova ponížil hnutie a jeho predsedu. Podľa predsedu SMK Pála Csákyho viac ako hrozba premiéra Roberta Fica zrušiť amnestie zavážila u šéfa ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara hrozba rozpadu poslaneckého klubu hnutia.
"Zdá sa, že sa dohodli na princípe - ja sa nebudem pýtať na tvoje majetkové pomery a ty sa nepýtaj na moje majetkové pomery,“ povedal Csáky. (pokračovanie)
Mečiar odmietol, že by ĽS-HZDS bola ponížená
„Smer získal skúsenosť, že potrebuje partnerov pre spolurozhodovanie, iní sa ťažko hľadajú,“ povedal predseda najmenšej koaličnej strany. Zároveň dodal, že prebiehajúca schôdza parlamentu by mala byť bez rušivých momentov.
Mečiar dnes tiež uviedol, že ešte na minulej koaličnej rade sa pýtal, či by ĽS-HZDS mohlo získať vo vláde tretieho ministra. V stredu však o tom nediskutovali.
Predseda ĽS-HZDS tiež priznal, že sa stretáva s Milanom Bališom, ktorý stojí za firmou GVM, ktorá získala od reštituentov lukratívne pozemky pod Vysokými Tatrami. Mečiar sa s ním stretáva raz za pol roka na desať až pätnásť minút, aby sa poradil v bezpečnostných otázkach.
Jureňa: Neboli ústupky ĽS-HZDS, ale konštruktívne dohody
Podpredseda ĽS-HZDS a exminister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa si nemyslí, že Mečiarovo ĽS-HZDS ustúpilo premiérovi Robertovi Ficovi. „Nehovorme o ústupkoch, ale o konštruktívnych dohodách,“ povedal pred novinármi Jureňa. Podľa neho dnešné vystúpenie predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara bolo štátnické a občanom dal dobrý odkaz. Jureňa nechcel odhadovať, či vládna koalícia vydrží celé štyri roky. „Nepredbiehajme,“ povedal s tým, že „je to jazda na dobre nabrúsenej britve. Som rád, že zajtra ráno si konečne môžem ísť zabehať“. Podľa neho zagarantovanie stability vládnej koalície do mája je konštruktívnym stanoviskom, pretože sa v tom čase rozhodne o zavedení eura.
Podľa Jureňu poslanci za ĽS-HZDS podporia štátny rozpočet a vláde vyslovia dôveru.
Hrušovský: Mečiar neuzavrel mier, ale len zmier
Vladimír Mečiar neuzavrel mier, ale len zmier. „Už dopredu avizuje, že tento zmier bude trvať do mája budúceho roku, teda dovtedy, keď by malo byť rozhodnuté, či Slovensko bude alebo nebude prijaté do eurozóny,“ povedal pre médiá predseda KDH Pavol Hrušovský. (pokračovanie)
V koalícii nešlo podľa Slotu o krízu, ale dosť vysoké napätie
Slota je tiež rád, že mu vyšla stredajšia prognóza o upokojení situácie. „Som rád, že dvaja koaliční partneri sa dohodli, aby sme mohli pokračovať ďalej spoločne všetci traja." (pokračovanie)
Koruna po správach o pokračovaní koalície zhodnotila
Obchodovanie so slovenskou korunou bolo vo štvrtok ráno nervózne, po správach o pokračovaní koalície zhodnotila. Ako informoval díler Tatra banky Boris Somorovský, ráno otvárala domáca mena na úrovni 33,400 / 440 SKK/EUR.
"Nálada bola po otvorení nervózna, trh vyčkával na vystúpenie predsedu HZDS Vladimíra Mečiara. Koruna oslabila na 33,450 / 490 SKK/EUR," povedal díler. Po tom, čo Mečiar informoval, že súčasná vládna koalícia bude pokračovať aj ďalej, si slovenská mena pripísala zisky a o 10:15 sa kurz kótoval na 33,290 / 320 SKK/EUR. Podľa dílera by kurz mohol cez deň zotrvať v pásme od 33,200 SKK/EUR do 33,400 SKK/EUR.
Autor: mv, VIDEO: Eugen Korda

Beata
Balogová
