BRATISLAVA 29. novembra (SITA) - Takmer 500 integrovaných povolení vydala od roku 2004 do 30. októbra tohto roka Slovenská inšpekcia životného prostredia. Nový systém povoľovania činností, ktorý Slovensko prijalo po vstupe do Európskej únie, je jednoduchší a efektívnejší. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) sa v integrovanom povoľovaní úspešne vyrovnala s úlohami EÚ, informoval hovorca SIŽP Michal Štefánek. SIŽP vydáva integrované povolenia na činnosť všetkých prevádzok v chemickom priemysle a od určitej kapacity tiež prevádzok v oblasti energetiky, výroby a spracovania kovov a nerastov, pri nakladaní s odpadom a v niektorých ďalších odvetviach. Na to, aby mohli prevádzky naďalej vykonávať svoju činnosť, museli v zmysle zákona získať integrované povolenie do 30. októbra tohto roka.
Nový systém je pre prevádzkovateľov jednoduchší a efektívnejší najmä tým, že namiesto rôznych súhlasov a povolení, ktoré predtým vydávali viaceré orgány životného prostredia pre oblasť ochrany ovzdušia, vôd, odpadového hospodárstva, vydáva sa len jedno integrované povolenie. Ak je súčasťou integrovaného povoľovania aj stavebné konanie, SIŽP je dokonca aj špeciálnym stavebným úradom a vydáva stavebné povolenie, dodal Štefánek. Pre povoľujúci orgán spočívajú prednosti systému v tom, že umožňuje posúdiť prevádzky komplexne, z hľadiska možných vplyvov ich činnosti na životné prostredie a prijať také opatrenia, aby sa čo najviac minimalizovali negatívne vplyvy.
Do vstupu Slovenska do EÚ neboli u nás s touto činnosťou žiadne skúsenosti. V ústredí inšpekcie sa na to vytvoril útvar integrovaného povoľovania a kontroly a odbory v štyroch regionálnych inšpektorátoch životného prostredia - v Bratislave (s vysunutým pracoviskom v Nitre), Banskej Bystrici, Žiline a Košiciach. Inšpektori zároveň vykonávajú kontroly plnenia podmienok vydaných integrovaných povolení. Výsledkom minuloročných 24 kontrol bolo 10 pokút v celkovej výške 5,2 milióna korún. Tieto pokuty sú príjmom Environmentálneho fondu.