BRATISLAVA 29. novembra (SITA) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Urbárska obec Trenčianske Biskupice proti SR. Sťažovateľom v tomto prípade bolo pozemkové spoločenstvo pôvodných vlastníkov pozemkov v katastrálnom území Zlatovce v Trenčíne, na ktorých bola v roku 1982 vybudovaná záhradkárska osada. ESĽP vo svojom rozsudku konštatoval, že zásah do majetkových práv sťažujúceho sa pozemkového spoločenstva spočívajúci v prevode vlastníctva k pôde na záhradkárov bol uskutočnený v súlade so zákonom a vo verejnom záujme. Dospel však k záveru, že nebol primeraný legitímnemu cieľu, ktorý sa ním sledoval. Agentúru SITA o tom informovala Jana Revayová z tlačového a informačného odboru Ministerstva spravodlivosti SR.
ESĽP vyslovil výhrady najmä voči spôsobu poskytovania náhrady pôvodným vlastníkom. Pri jej určovaní sa v zmysle zákona vychádzalo z bonity pôdy a jej kvality v čase vzniku práva užívania, teda pred niekoľkými desiatkami rokov, počas ktorých záhradkári pôdu rekultivovali a hodnota nehnuteľností výrazne stúpla. Súčasná trhová cena dotknutých pozemkov sa do úvahy nebrala. Poskytnuté náhradné pozemky majú nižšiu hodnotu ako pôvodné pozemky a navyše sú situované v ochrannom pásme, čo limituje ich využitie, zatiaľ čo na pôvodných pozemkoch sa plánuje investičná výstavba.
Článok 1 Protokolu č. 1 k Dohovoru nezaručuje pri zásahoch do majetkových práv právo na odškodnenie v plnej výške, za daných okolností tohto prípadu však podľa ESĽP nebola dosiahnutá spravodlivá rovnováha medzi protichodnými záujmami a došlo k porušeniu článku. K porušeniu došlo aj v súvislosti so zákonom založeným nájomným vzťahom medzi pôvodnými vlastníkmi a záhradkármi. Hoci uznal, že tento zásah do vlastníckeho práva bol v súlade so zákonom a sledoval legitímny cieľ zachovania právnej istoty vo vzťahu medzi pôvodnými vlastníkmi a záhradkármi, pôvodní vlastníci podľa neho museli znášať neprimerané bremeno, keďže nájomné za pôdu bolo stanovené bez ohľadu na trhové podmienky na 0,30 koruny za meter štvorcový, pričom mesto Trenčín stanovilo daň z nehnuteľností na 0,44 koruny za meter štvorcový ročne.
Súd zároveň vyhlásil, že vzhľadom na to, že ide o systematickú situáciu majúcu pôvod v právnej úprave, štát by mal odstrániť prekážky, ktoré v týchto prípadoch bránia pri zákonnom nájme. Pri stanovovaní náhrady pri prevodoch vlastníctva by mal štát brať vo väčšej miere do úvahy trhovú cenu pozemkov.
Sťažujúce sa pozemkové spoločenstvo požadovalo 7 021 246 korún ako náhradu majetkovej škody, 17-tisíc eur ako náhradu nemajetkovej ujmy a 12 639 eur ako náhradu nákladov a výdavkov vynaložených v konaní. O spravodlivom zadosťučinení ESĽP zatiaľ nerozhodol.
Pozemky využívali záhradkári, ktorí sa po páde komunistického režimu na základe novoprijatej právnej úpravy stali nájomcami týchto pozemkov. V roku 1997 Zákon o užívaní pozemkov v zriadených záhradkárskych osadách a vysporiadaní vlastníctva k nim umožnil záhradkárom nadobudnúť vlastníctvo k týmto pozemkom s tým, že pôvodným vlastníkom mal štát poskytnúť náhradné pozemky alebo peňažnú náhradu. V tomto prípade v konaní o pozemkových úpravách v roku 2002 došlo k prevodu vlastníctva sporných pozemkov na záhradkárov a sťažujúce sa spoločenstvo dostalo náhradné pozemky.
Pozemkové spoločenstvo vo svojej sťažnosti namietalo porušenie majetkových práv chránených článkom 1 Protokolu č. 1 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. K porušeniu malo prísť v zákonnom nájomnom vzťahu, keďže vzhľadom na veľmi nízke nájomné išlo podľa neho o neprimerané obmedzenie vlastníckeho práva. Porušenie videlo aj v prevode vlastníctva k pôde na jednotlivých záhradkárov, keďže tento podľa neho nebol uskutočnený vo verejnom záujme a v jeho dôsledku bolo na pôvodných vlastníkov uvalené neprimerané bremeno.