Bratislava 29. novembra (TASR) - Slovensku trvalo až 17 rokov, kým odstránilo anomáliu z čias komunizmu, kedy deti nad 15 rokov nemali nárok na pedagogicko-psychologické poradenstvo v okresnom meste, ale len v krajskom. Povedal to na dnešnej konferencii venovanej protispoločenskej činnosti detí Štefan Matula z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.
"Myslím, že teraz sú už veci na dobrej ceste, pretože vláda schválila reformu pedagogicko-psychologického poradenstva, podľa ktorej bude mať už každý okres pedagogicko-psychologickú poradňu pre deti do 18 rokov, respektíve až do ukončenia ich prípravy na povolanie," uviedol Matula. Bude to podľa neho znamenať, že psychologická a špeciálno-pedagogická starostlivosť sa dostane k deťom oveľa bližšie a bude teda efektívnejšia.
"Poradne riešia štyri základné okruhy problémov a to poruchy v správaní, problémy v učení, zdravotné problémy detí a výber povolania u detí v období ich profesijného vývinu," informoval Štefan Matula. Popri poradniach v súčasnosti vznikajú aj centrá výchovnej a psychologickej prevencie, ktoré začínajú s deťmi pracovať v zárodku ich možných problémov.
Matula sa kriticky postavil k oddeľovaniu sociálneho a odborného poradenstva a vyzval na kooperáciu školstva, zdravotníctva a sociálneho sektoru pri riešení psychologických problémov mladistvých.
Mária Marcinová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny na konferencii prezentovala fungovanie systému sociálnej kurately na Slovensku. Tá sa týka maloletých a mladistvých, ktorí sa dopustili priestupku alebo trestnej činnosti, závislých detí či detí s poruchami správania.
"Sociálni kurátori zisťujú povahu, prostredie a iné okolnosti páchania trestnej činnosti mladistvých, aby zvolili ako vykonať nápravu," uviedla Marcinová. Okrem toho udržujú písomný kontakt s mladistvým vo výkone trestu, pomáhajú im riešiť problémy, sú pri ich prepustení na slobodu a pripravujú rodinu na ich návrat. Po prepustení im pomáhajú aj pri začlenení sa do spoločnosti a hľadaní zamestnania.
"Fungujeme od roku 1997, máme deväť poradní na celom Slovensku a ročne vybavíme okolo tisíc obetí domáceho násilia či tragických udalostí, pričom osobitnú skupinu tvoria detské obete," predstavila svoje občianske združenie Pomoc obetiam násilia Iveta Schusterová. Pomoc ich klientom poskytujú podľa jej slov právnici, psychológovia a sociálni pracovníci. Schusterová zdôraznila, že pri práci s deťmi je dôležité zapojiť do tohto procesu aj ich rodičov.
Podľa jej skúseností sa okrem fyzického či psychického týrania alebo zneužívania musia deti často vyrovnávať aj s traumatizujúcou skúsenosťou, keď sa stávajú svedkami násilnej činnosti. "Dopad takýchto skúseností je u detí rôzny. Začnú sa viac báť, sú agresívne, trpia bolesťami hlavy alebo brucha," dodala.
Medzinárodnú konferenciu Deti a protispoločenská činnosť zorganizovala Kancelária verejného ochrancu práv SR a koná sa pod záštitou prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Pozvaní odborníci na systém ochrany základných práv a slobôd detí sa na nej zaoberali otázkami súvisiacimi s trestnou činnosťou, pri ktorej sa deti stávajú obeťou alebo páchateľom.