Bratislava 30. novembra (TASR) - Počet ľudí infikovaných HIV bude na Slovensku pravdepodobne narastať. V súčasnosti má Slovensko spomedzi krajín strednej Európy najnižší výskyt tejto infekcie. Pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS to dnes pre TASR uviedla Danica Staneková, vedúca Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS pri Slovenskej zdravotníckej univerzite (SZU).
"Obávame sa, že tieto počty budú narastať jednak tým, že mobilita obyvateľstva sa po rozšírení Európskej únie zvyšuje. Sú veľké možnosti cestovania a práce v zahraničí, kde je výskyt HIV oveľa vyšší ako u nás," konštatovala Staneková na tlačovej konferencii Úradu verejného zdravotníctva SR a SZU.
Ďalšie nebezpečenstvo podľa jej slov možno hrozí z Ukrajiny, kde sú zatiaľ uzavreté hranice. "Ale máme tu aj ilegálne pracujúcich Ukrajincov, máme ženy nakazené od týchto ľudí," uviedla.
Problém je aj v tom, že pacienti na Slovensku sú veľmi uzavretí. "Väčšina ľudí si osobne neuvedomuje riziko infekcie HIV, pretože nepoznajú osobne človeka infikovaného HIV. To je veľké nebezpečenstvo pre túto krajinu," dodala Staneková.
Koordinátor projektu Chráň sa sám Peter Lazový z občianskeho združenia Odyseus pre TASR uviedol, že mladí ľudia sú veľmi málo informovaní o spôsoboch infikovania sa HIV. Je to podľa jeho slov veľmi rizikový faktor. "Veľmi málo mladých ľudí používa kondómy, čo je naša skúsenosť z letných festivalov, kde ročne pracujeme s tisíckami mladých ľudí," povedal a dodal, že máloktorí ľudia používajú kondómy a tí, ktorí ich majú, veľmi často ich nevedia správne použiť.
Od roku 1985 k 30. septembru 2007 bola infekcia HIV diagnostikovaná u 208 občanov SR a u 49 sa vyvinuli klinické príznaky AIDS. Z tohto počtu bolo 165 mužov a 43 žien. Väčšina infekcií HIV/AIDS na Slovensku bola zaznamenaná v skupine mužov, ktorí majú sex s mužmi.