Bratislava. Definitívne riešenie novej Vydrice v Podhradí na ľavom brehu Dunaja v Bratislave by malo byť výsledkom dialógu všetkých zainteresovaných strán. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol člen predsedníctva Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu Pavel Šimove.
Na budúci týždeň by sa malo začať formovať fórum všetkých subjektov, teda predstaviteľov mesta, mestských a staromestských poslancov, občanov, občianskych iniciatív, slovenských i zahraničných architektov, investora či developera.
Následne v polovici januára budúceho roku by sa malo uskutočniť veľké stretnutie všetkých účastníkov fóra, pozvať by mali aj zahraničných expertov. Stretnutie by malo priniesť definitívne riešenie Vydrice.
"Mesto by sa malo rozvíjať vo všeobecne prospešnom záujme, aby krásnelo a bolo turisticky príťažlivé. Vydrica ako unikátne srdce mesta si zaslúži obrovskú pozornosť, to nie je to, čo máme okolo seba každý deň," konštatoval Šimove.
Zdôraznil, že sa do dialógu pokúsia dostať aj zahraničných expertov. "Chceme počuť názor, ako sa dá niečo nanovo vystavať, podobne ako v prípade Varšavy alebo Frauenkirche v Drážďanoch, aby pri rozhodovaní neboli len názory, že nie je historizujúca architektúra práve najhodnotnejšia," dodal Šimove.
Návrhy, ktoré vybrala porota v dvojkolovej anonymnej medzinárodnej architektonickej súťaži sa nestretli s pozitívnym ohlasom verejnosti, občianskych iniciatív, cestovných kancelárií, federácie európskych sprievodcov či oslovených zahraničných turistov.
Podľa incomingových cestovných kancelárií nezodpovedá súčasný návrh predstavám na vytvorenie miesta v danej lokalite, ktoré by občan rád navštevoval a predstavoval zahraničným turistom. Predstavitelia kancelárií sú presvedčení, že v takomto prípade by sa prehliadkový okruh mestom opäť končil pod Novým mostom, čo by bola škoda, pretože centrum Bratislavy je veľmi malé a priestor na voľný pohyb turistov značne obmedzený.
Podľa mestského poslanca Jána Budaja sa na súťaži preto nezúčastnilo viac slovenských architektov, pretože išlo skôr "o naplnenie objemov a tvorbu fasád."
Kriticky sa voči výsledkom postavila občianska iniciatíva Obnovme Podhradie. Mikuláš Huba z iniciatívy označil za "ukážku bezbrehého cynizmu" tvrdenia, podľa ktorých by sa mala Vydrica mladým páčiť a starí občania si budú musieť zvyknúť.
V tejto súvislosti položil otázku, pre koho sa vlastne bude stavať nová Vydrica, ak nie pre obyvateľov a návštevníkov. Veľkou škodou je, že súťaž neriešila aj "prekonanie traumatizovanej bariéry," ktorou je Nový most a zjazd na nábrežie smerom do Karlovej Vsi.
Predstavitelia občianskej iniciatívy sú presvedčení, že výsledok súťaže nekorešponduje žiadnym spôsobom s danou lokalitou a okolím, nerešpektuje výnimočnosť územia pod Bratislavským hradom, nenadväzuje na históriu mesta, na historickú štruktúru jednej z najstarších častí Bratislavy a neodkazuje na styčné body histórie daného územia, nedodržuje optickú mierku a objem zastavanosti, návrhy pôsobia obludne a tvrdo, použité materiály a tvary sú chladné a strohé, chýba cit a jemnosť. Najväčší problém vidia v tom, že návrh by mal stáť v pamiatkovej zóne.
Podľa hovorkyne projektu Vydrica a developerskej spoločnosti Zillion Jany Pifflovej - Špankovej je investor aj developer pripravený na diskusiu, názory občanov si vážia a počúvajú ich. Zdôraznila, že projekty sa ešte budú rozvíjať a meniť, "nachádzame sa iba v predprípravnej fáze, od konečného projektu máme ešte ďaleko."