Rožňava 30. novembra (TASR) - Založenie Zväzu hornouhorských banských miest pred 520 rokmi si dnes pripomenuli účastníci konferencie v Rožňave. Poukázali na významný podiel Slovenska na rozvoji baníckeho školstva a banskej techniky v Európe a vo svete, a taktiež na územie Gemera ako najvýznamnejšieho producenta surového železa vo vtedajšom Uhorsku.
Pri tejto príležitosti odhalili na budove bývalej Banskej komory, ktorá v Rožňave pôsobila od roku 1414, pamätnú tabuľu.
Podujatie sa konalo za účasti zástupcov miest Gelnica, Smolník, Jasov, Spišská Nová Ves, Rožňava a Telkybánya a Rudabánya z Maďarskej republiky, ktoré sa v decembri 1487 dohodli, že sa v banských záležitostiach budú riadiť gelnickým banským právom. Tieto v minulosti významné banské mestá sa pred 520 rokmi združili do zväzu, ktorý nadobudol vo vtedajšej spoločnosti dôležité miesto, uviedol za organizátorov predseda Gemerského baníckeho spolku Bratstvo Peter Štefanča. Pripomenul, že Zväz hornouhorských banských miest chránil ich práva, reguloval banícke podnikanie a mal v ekonomickom, právnom a správnom vývoji veľký význam v celom Uhorsku.
"Konferenciou sme sa prihlásili k odkazu historického baníckeho dedičstva na Slovensku, na území ktorého sa viac ako tisíc rokov ťažili drahé kovy, železné a iné rudy v takom množstve, že naše územie bolo naozajstnou svetovou baníckou veľmocou," dodal Štefanča.
Podujatie sa konalo pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR. Zúčastnili sa ho zástupcovia všetkých významných banských miest, baníckych spolkov a cechov zo Slovenska, ktorí 1. februára 2006 podpísali v Rožňave Deklaráciu pre zachovanie baníckeho dedičstva na Slovensku a zástupcovia štátnych a samosprávnych orgánov.