SME

Priemerná teplota u nás sa za sto rokov zvýšila o 1,1 stupňa

Bratislava 30. novembra (TASR) - Priemerná ročná teplota sa na Slovensku za posledných sto rokov zvýšila o 1,1 stupňa Celzia. Zároveň sa zmenili aj zrážky, ...

Bratislava. Priemerná ročná teplota sa na Slovensku za posledných sto rokov zvýšila o 1,1 stupňa Celzia. Zároveň sa zmenili aj zrážky, pričom v južnej časti územia je ich menej a v severnej časti došlo k ich miernemu nárastu. Pre TASR to dnes pri príležitosti prezentácie Správy o ľudskom rozvoji 2007/2008 od UNDP (Rozvojový program OSN) uviedol Marián Melo z Univerzity Komenského v Bratislave.

Klimatické zmeny sa na Slovensku prejavujú nárastom počtu suchých období, ktoré sú zároveň aj dlhšie. "Zistili sme to aj v tom období, kedy bolo zrážok viac, čo je spôsobené tým, že zrážky spadnú s väčšou intenzitou. Zaznamenáme celkovo dosť zrážok, ale tie rýchlo odtečú a nezotrvajú v pôde, ktorá je potom suchá," povedal. Zmeny sa podľa Mela prejavili najvýraznejšie na Podunajskej nížine. "Kvôli vyššej teplote sa zvýšil výpar, znížili sa zrážky, čo spôsobilo, že je tu suchšie podnebie." Dodal, že v budúcnosti sa očakáva ešte viac dlhých suchých období a veľká intenzita zrážok.

SkryťVypnúť reklamu

Oteplenie prinieslo aj nové druhy živočíchov, ktoré na Slovensko prichádzajú zo stredomorskej oblasti. V roku 2004 sa prvýkrát zaznamenala prítomnosť komára Anophelesa, ktorý môže šíriť maláriu. V súčasnosti k nemu pribudli ďalšie štyri druhy, ktoré môžu šíriť túto tropickú chorobu. Zároveň sa objavil aj nový škodca obilnín - voška Diuraphis. Prvýkrát sa na našom území zaznamenal v roku 2000 a o rok neskôr už patril medzi dominantné druhy škodcov obilia.

Zvyšovanie priemernej ročnej teploty má dopad aj na poľnohospodárstvo. "Pokiaľ nebudú poľnohospodári zavlažovať, úroda bude slabšia," upozornil. Na Podunajskej nížine, kde došlo za posledných sto rokov k zníženiu zrážok o 13 percent, sú výhodou veľké zásoby podzemnej vody. Ako objasnil Melo, keď korene rastlín dorastú do zóny tejto vody, tak nemajú problémy a čerpajú ju zo zeme. "Kritická je situácia, kým rastlina prejde do tejto zóny a počas tejto doby musia poľnohospodári zavlažovať, aby rastliny nevyschli," zhrnul.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vysvetlil šéf regionálneho centra UNDP v Bratislave Ben Slay, zo spomínanej správy vyplynulo, že priemerná svetová teplota stúpla za sto rokov o 0,7 stupňa. Objasnil, že k najväčšiemu nárastu teploty došlo za posledných 20 až 30 rokov, čo spôsobilo aj zvyšovanie emisií oxidu uhličitého. Najväčšími producentmi skleníkových plynov sú USA (21 percent), Európska únia (20), Čína (17), Rusko (9), India (5), Japonsko (4), ostatné krajiny (24).

Pokračoval, že existuje veľká miera neistoty, aké budú mať klimatické zmeny dopad na rozvoj. "Vieme, že sa prejavia, ale nevieme, ako rýchlo a akými dôsledkami," povedal. Podľa Slaya však môžu mať klimatické zmeny katastrofálne účinky. Vysvetlil, že v niektorých častiach sveta bude oveľa chladnejšie, lebo keď sa roztopí sneh na Islande a v Grónsku, môže dôjsť k obráteniu smeru teplého Golfského prúdu.

SkryťVypnúť reklamu

Slay konštatoval, že Slovensku sa z hľadiska významného znižovania skleníkových plynov darí. Zo susediacich štátov došlo k najväčšiemu zníženiu na Ukrajine, ktoré však bolo dôsledkom kolapsu ekonomiky a nie politických opatrení. "Je zaujímavé, že na Slovensku aj u jeho susedov sa podarilo emisie znížiť aj napriek rýchlemu ekonomickému rastu," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 173
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 080
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 226
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu