Žilina. Infarkt srdca, ktorý patrí na Slovensku medzi najčastejšie ochorenia, postihuje čoraz mladších ľudí. V súčasnosti nie sú výnimkou 25-roční pacienti, ktorí v minulosti nepatrili medzi rizikové skupiny. Spôsobuje to nesprávna životospráva a stres, ktorého postupom času pribúda. ČTK to povedal kardiológ František Kolář z nemocnice v Martine. Toto ochorenie srdca podľa neho ročne postihne päť až šesť tisíc Slovákov, z ktorých je každý druhý ohrozený na živote.
"Trendy sú v tomto smere nepriaznivé zásluhou stresujúceho života, nie celkom optimálneho stravovania a nedostatku pohybu. Varujúce je, že ochorení pribúda aj u mladých ľudí. Nie je zriedkavosťou, že vidíme infarkt myokardu u človeka vo veku 25 rokov. Pred 20 rokmi to bola raritná situácia," dodal zástupca prednostu prvej internej kliniky pre kardiológiu v Martine.
Liečba infarktu, pri ktorom dochádza k upchatiu ciev a tepien, by mala byť od dnešného dňa v martinskej nemocnici účinnejšia. Otvorili tu totiž špecializované oddelenie invazívnej kardiológie, ktoré uľahčí liečbu pacientov zo severného Slovenska. Tí boli dosiaľ odkázaní na vzdialené nemocnice v Banskej Bystrici či Bratislave. Podľa zástupcov martinskej nemocnice je takýchto oddelení na Slovensku zatiaľ päť. Do konca roka by malo pribudnúť šieste v Prešove.
Kolář upozornil, že v Česku je takýchto pracovísk 25. Na Slovensku by tak podľa neho bolo potrebných aspoň 12 špecializovaných oddelení. Problémom sú však peniaze, keď len martinské pracovisko vyšlo na 54 miliónov korún.