SME

Patríme medzi krajiny s nízkym počtom ľudí s ochorením HIV/AIDS

Hlavný hygienik SR Ivan Rovný uvádza, že od roku 1985 do septembra 2007 bolo diagnostikované u 208 občanov.

Červená stuha - symbol Svetového dňa boja proti AIDS.Červená stuha - symbol Svetového dňa boja proti AIDS. (Zdroj: ČTK)

Proti infekcii HIV nie je v súčasnosti k dispozícii účinná očkovacia látka a napriek pokroku v liečbe zostáva toto ochorenie stále nevyliečiteľné. Vyplýva to zo štúdie Ivana Rovného, hlavného hygienika SR a koordinátora Národného programu prevencie HIV/AIDS v SR, ktorú TASR poskytol Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS. Slovenská republika pritom patrí medzi krajiny s najnižším počtom ľudí s ochorením HIV/AIDS.

Pretože má HIV presne definované cesty prenosu, je prevencia najdôležitejšou súčasťou boja proti šíreniu tejto infekcie, konštatuje Rovný. HIV/AIDS podľa neho predstavuje celosvetový problém a zasahuje do všetkých úrovní spoločnosti týka sa štátov, komunít, rodín aj jednotlivcov.

SkryťVypnúť reklamu

Surveillance nákazy HIV/AIDS sa v SR zaviedla v roku 1985. Osobitne sa sledujú príslušníci skupín s rizikovým správaním a s vyššou možnou expozíciou k vírusu. Vyšetrovanie anti - HIV protilátok je v SR prístupné každému. Ak vyšetrovaná osoba trvá na anonymnom vyšetrení, lekár jej pridelí kódové označenie a je vyšetrená anonymne. Výsledky testov oznamuje lekár vyšetrovanému osobne a každá návšteva u lekára je spojená s poradenským rozhovorom.

Rovný ďalej uvádza, že od roku 1985 ku dňu 30. septembra 2007 bola infekcia HIV diagnostikovaná u 208 občanov SR a u 49 sa vyvinuli klinické príznaky AIDS. Z tohto počtu bolo 165 mužov a 43 žien. Väčšina infekcií HIV/AIDS na Slovensku bola zaznamenaná v skupine mužov - homosexuálov.

Prevencia ochorenia HIV/AIDS sa v SR vykonáva v súlade s plnením Národného programu prevencie nákazy HIV/AIDS na roky 2004 2007. Základným cieľom Národného programu prevencie HIV/AIDS je obmedzovanie šírenia tejto nákazy na Slovensku a zmierňovanie dopadov nákazy v tých častiach spoločnosti, ktorých sa najviac dotýka, uzatvára Rovný.

SkryťVypnúť reklamu

Ku koncu roka 2007, tvrdí organizácia UNAIDS (Joint United Nations Programme on HIV/AIDS), žije na svete asi 33,2 milióna HIV infikovaných ľudí, z čoho je približne 2,5 milióna detí mladších ako 15 rokov. Hlavné cesty prenosu vírusu HIV, konštatuje UNAIDS, sú pohlavným stykom, krvou a z HIV pozitívnej matky na dieťa.

Keď sa v roku 1977 objavili v zahraničí prvé prípady nevysvetliteľnej choroby, nikto netušil, že sa z nej stane v 21. storočí štvrtá najčastejšia príčina smrti. Od prepuknutia pandémie sa až doteraz vírusom HIV celosvetovo nakazilo viac než 60 miliónov ľudí. Dnes pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS vypísalo Partnerstvo Európy s rozvojovými krajinami v klinických testoch (EDCTP) dva granty zamerané na liečbu vírusu HIV a mikrobicídy v celkovej sume 12,6 milióna eur.

SkryťVypnúť reklamu

V 80-tych rokoch sa AIDS považoval za rakovinu homosexuálov. Najmä v USA sa vyskytli choroby, ktoré v tejto forme predtým neexistovali - postihnutým klesol počet t-lymfocytov, ktoré zohrávajú osobitnú úlohu pri obranyschopnosti organizmu a trpeli na napadnutie parazitmi, Kaposiho hemoragický sarkóm alebo na špeciálny zápal pľúc.

V roku 1980 lekári zaznamenali okolo 80 prípadov tejto novej choroby, 26 ľudí zomrelo. Tzv. pacientom nula bol istý homosexuálne orientovaný frankokanadský steward leteckej spoločnosti, ktorý mal pohlavný styk s takmer dvoma tisíckami ľudí z celého sveta. Po dvoch rokoch sa však v americkom štáte Miami nakazili heterosexuálni Haiťania a v New Yorku sa narodilo niekoľko bábätiek chorých na hemofíliu. Medzičasom bolo registrovaných 400 prípadov ochorení s 270 mŕtvymi.

SkryťVypnúť reklamu

Verejnosť zachvátila hystéria - za pôvodcov nevysvetliteľnej choroby označovali lekárske experimenty tajných služieb CIA a KGB či dokonca UFO, veriaci v nej videli Boží trest za sex s rovnakým pohlavím. V Los Angeles a San Franciscu dokonca požadovali zatvoriť sauny pre homosexuálov a ich vylúčenie z radov darcov krvi.

V októbri 1984 sa vírus podarilo identifikovať Lucovi Montagnierymu z Pasteurovho inštitútu v Paríži a nezávisle od neho aj americkému vedcovi Robertovi Gallovi. Choroba dostala oficiálny názov AIDS - syndróm získanej imunodeficity. Dovtedy na ňu ochorelo 4100 ľudí, z ktorých viac ako polovica zomrela. Kým sa lekárom podarilo o rok neskôr vyvinúť testy, nakazilo sa ďalších 1500 ľudí.

Výskum však pokračoval a do roka mali ľudia k dispozícii liek, ktorý zabraňoval rozmnožovaniu vírusov a pomohol tak predĺžiť život pacientov. To však bolo na dlhé roky všetko. Dlhodobé štúdie až nedávno objasnili, že dlhodobá eliminácia vírusu HIV sa nepodarí - počet vírusových častíc v krvi síce pri modernej terapii značne klesá, ale nezmizne. A po skončení terapie sa opäť rozmnožia. O novom prípravku proti AIDS, ktorý má vírus zničiť už pred jeho vniknutím do buniek zabezpečujúcich človeku obranyschopnosť organizmu, namiesto doterajších prostriedkov, ktoré sú účinné až vo vnútri obranných buniek, sa ľudstvo dozvedelo až počas 14. svetovej konferencie o AIDS v roku 2002.

SkryťVypnúť reklamu

Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé štádium je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. U infikovaného sa časom prejaví zväčšenie lymfatických uzlín, nezávisle od toho dochádza počas 1-3 týždňov v 70 percentách prípadov k infekcii, ktorá prebieha podobne ako chrípka - únava, bolesti hlavy a údov, hnačky, zvracanie, strata chuti do jedla a horúčka.

Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie, ktoré je charakteristické opakovanou horúčkou okolo 38,5 řC bez príčiny, hnačkami trvajúcimi dlhšie ako mesiac, plesňou nosohltanu, opakovane sa vyskytujúcim oparom na tele, zbelením ústnej sliznice a abscesmi.

Posledné štádium je už samotný AIDS, ktorý sa prejavuje veľkou stratou hmotnosti, obmedzeným fungovaním mozgu, infekciami spôsobenými parazitmi, vírusmi, baktériami a plesňami, tuberkulózou či opakovaným bakteriálnym zápalom pľúc a nádormi. Centrálne orgány postihuje pleseň, črevá postihuje chronická infekcia.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: ks

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 001
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 208
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 220
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu