Bratislava 1. decembra (TASR) - Geotermálna energia sa na Slovensku využíva v 38 lokalitách s tepelne využiteľným výkonom 142,75 megawattu (MW). Zdroje tejto energie pochádzajú najmä z geotermálnych vôd, ktoré sa využívajú v poľnohospodárstve, na vykurovanie a na rekreáciu. Vyplýva to z Koncepcie geologického výskumu a prieskumu územia SR na roky 2007 - 2011, ktorý 28. novembra schválila vláda.
Ako sa vysvetľuje v materiáli, Slovensko má vďaka svojim prírodným podmienkam významný potenciál geotermálnej energie. Ten je na základe doterajších výskumov a prieskumov predbežne vyčíslený na 5.538 MW. Zdroje tejto alternatívnej energie sú po našom území rozptýlené a ich využívanie ma nielen ekonomický, ale aj ekologický význam. "Je preto mimoriadnym záujmom štátu vytvoriť podmienky na urýchlené využitie tohto potenciálu," píše sa v koncepcii.
Na Slovensku je ďalších 26 perspektívnych oblastí, ktoré by mohli poskytnúť zdroje geotermálnej energie. V záujme vytvorenia podmienok na jej ďalšie využívanie sa preto bude pokračovať v regionálnom hydrogeotermálnom hodnotení. To určí prostredníctvom overovacích geotermálnych vrtov množstvo geotermálnych vôd a energie v perspektívnych oblastiach. Zároveň by mal prebehnúť regionálny výskum na zhodnotenie spomínaných zdrojov s veľmi nízkou teplotou na ich využitie v energetike pomocou tepelných čerpadiel.
Ako na svojej stránke informujú Slovenské elektrárne (SE), najvýznamnejšou perspektívnou lokalitou je Košická kotlina (Ďurkov) s potenciálom cca 300 MW. V súčasnosti sú tu navŕtané už 3 skúšobné vrty. Tie ukázali, že teplota vody tu dosahuje 130 stupňov Celzia. Košice by mohli túto energiu využiť napojením sa na sústavu centrálneho zásobovania teplom mesta.
Z koncepcie ďalej vyplýva, že sa zostavia geotermálne mapy Slovenska a vytvorí sa internetová databáza zdrojov geotermálnej energie. Tá umožní prístup k detailnej informácii o geotermálnych vrtoch nielen ústredným orgánom a orgánom štátnej správy, ale aj predstaviteľom samospráv, ktorí sa čoraz častejšie zaujímajú o problematiku využívania geotermálnej energie ako obnoviteľného zdroja energie.
SE vysvetľujú, že geotermálne vody sa rozdeľujú na obnovované a neobnovované. V prvom prípade sa ťažba realizuje prostredníctvom jedného vrtu a ochladená voda sa vypúšťa do tokov. Neobnovované zásoby sa pravidelne dopĺňajú cez tzv. reinjektážny vrt. Cezeň sa geotermálna voda po odovzdaní tepla zatláča späť do zeme.