Spojenie hlasovania o štátnom rozpočte s hlasovaním o dôvere vláde považuje prezident SR Ivan Gašparovič za dobré rozhodnutie. Zároveň si nemyslí, že by mohlo dôjsť k vysloveniu nedôvery. Uviedol to dnes v relácii Slovenského rozhlasu Rozhovory s prezidentom.
"Je to aj taká zodpovednosť premiéra Roberta Fica a vlády, že v takejto kríze, ktorá prebehla, chce, aby parlament potvrdil oprávnenosť viesť ďalej tento štát, alebo aby rozhodol, že nie," povedal Gašparovič. Ak by plénum vyslovilo nedôveru, môže vláda pokračovať ďalej ako menšinová, dodal. "Ja si myslím, že k takejto situácii nedôjde," konštatoval Gašparovič s tým, že vychádzal aj z výrokov opozície, ktorá si neželá predčasné voľby.
Podľa prezidenta bolo na 95 percent jasné, že nedôjde k rozpadu vládnej koalície. Za naštrbením súdržnosti koalície vidí hlava štátu nerovnaký spôsob presadzovania záujmov strán ich lídrami. "To sa ukázalo aj teraz," povedal. Dodal, že súčasná vláda má šancu vydržať až do konca volebného obdobia, čomu napomohli aj vyjadrenie predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu, že by sa nespojil s ĽS-HZDS. Tým podľa Gašparoviča vyčlenil ĽS-HZDS priestor, v ktorom sa môže ako strana pohybovať.
"Chcem jednoznačne povedať, že Slovensko je demokratická republika. Je zabezpečené právo na vyjadrenie slobodného názoru," reagoval na prípad kazzašškej novinárky Balli Marzecovej. Tú polícia zadržala počas uvítacieho ceremoniálu kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva pred Prezidentským palácom v Bratislave pre narušenie verejného poriadku.
Pokračoval, že existuje záujem vykresliť Slovensko ako krajinu tolerujúcu násilie. "Ako hlava štátu jednoznačne takúto mediálnu konštrukciu odmietam," povedal s dôvetkom, že polícia si odniesla poučenie do budúcnosti. Slovenská politika smerom ku Kazachstanu je v intenciách EÚ, konštatoval. Negatívne ohlasy na návštevu Nazarbajeva vníma Gašparovič ako predčasnú prezidentskú kampaň so zjavnou snahou interpretovať jeho kroky ako sympatie s nie celkom reformovanými režimami.