Prvou adventnou nedeľou sa dnes začína v katolíckej, evanjelickej i ďalších kresťanských cirkvách nový liturgický rok a súčasne obdobie duchovnej prípravy na slávenie sviatkov narodenia Ježiša Krista - Vianoc.
V katolíckych kostoloch sa stalo tradíciou posväcovanie adventných vencov, ktoré si prinesú veriaci, uskutočňuje sa tiež tradičná celocirkevná zbierka na charitu. Počas svätých omší dnes čítajú Pastiersky list katolíckych biskupov Slovenska k prvej adventnej nedeli.
V mnohých evanjelických kostoloch sa v dnešnú prvú adventnú nedeľu okrem služieb Božích konajú aj adventné koncerty či iné kultúrne a duchovné stretnutia, podobne ako aj počas celého adventného obdobia. Veriaci sa stretávajú aj pri spoločných modlitbách.
Advent a blížiace sa Vianoce pripomínajú kresťanom nielen narodenie Ježiša Krista, ale upozorňujú aj na druhý príchod Krista. Kňazi v tomto období apelujú na veriacich, aby sa ich príprava na Vianoce nezužovala len na nákupy a darčeky, ale aby sa predovšetkým sústredili na svoje vnútro, duchovnú prípravu na slávenie Vianoc, na pokánie, modlitby, vzájomné odpúšťanie a zlepšovanie vzťahov, na pomoc ľuďom v núdzi, starým, chorým a opusteným.
Adventom sa začína nový cirkevný rok. Advent nie je len časom nákupnej horúčky, má predovšetkým svoj duchovný obsah. Štvortýždňové obdobie adventu je pre veriacich najmä časom duchovnej prípravy a pokánia pred slávením Vianoc. V tomto období sa veriaci v katolíckych, evanjelických a ďalších kresťanských chrámoch schádzajú k modlitbám a zamysleniam, konajú sa v nich aj mnohé adventné koncerty.
Slovo advent pochádza z latinského adventus a znamená príchod. Druhý príchod Krista sa deje v srdciach najmä prijímaním svätého prijímania. Advent pripomína, že Kristus prišiel, ale aj že príde. A život veriacich je neustálym a bdelým očakávaním tohto príchodu. Nejde iba o to, pripomenúť si historickú udalosť, ktorá sa stala pred 2000 rokmi v malej judejskej dedinke. Oveľa potrebnejšie je pochopiť, že celý život musí byť adventom, bdelým očakávaním nového konečného príchodu Krista.
Chrámové rúcho v advente je fialové. Adventná predvianočná príprava sa spomína v Ríme už za pápeža Leva I. Veľkého (440-461). Iný záznam o advente pochádza z Francúzska, kde koncil v meste Macon v r. 582 nariadil, aby sa príprava na slávenie vianočných sviatkov začala od prvej nedele po sviatku sv. Martina. Adventné obdobie v tejto forme zahŕňalo šesť nedieľ a malo pôstno – kajúcny charakter. Pápež Gregor I. Veľký (590-604) skrátil adventné obdobie na štyri nedele (symbolizujúce 4 000 rokov čakania na Mesiáša od vyhnania prvých rodičov z raja) a je pôvodcom adventných kázní v Bazilike Santa Maria Maggiore.
Svoju definitívnu formu nadobudol advent v 8. – 9. storočí. V r. 1362 pápež Urban V., ktorý aj po svojom zvolení za pápeža žil ako benediktínsky mních, zaviedol pôstne pravidlá pre adventné obdobie. Obsah adventu výstižne vyjadrujú staré adventné piesne – roráty – zostavené podľa biblických textov, prevažne prorockých. Roráty sa začínali pred svitaním a pripomínali, že pred narodením Krista ľudstvo „kráčalo v tmách“ (Iz 9,2). Názov roráty pochádza z najznámejšej latinskej adventnej piesne zo 16. storočia z Francúzska: „Rorate coeli de super ...“ („Roste nebesia z výsosti ...“).
V katolíckych kostoloch dnes čítajú Pastiersky list biskupov Slovenska
Na dôležitosť medziľudských vzťahov a upevnenia vzťahu k Bohu osobitne v čase začínajúcej sa prípravy na Vianoce poukazujú biskupi Slovenska v Pastierskom liste na Prvú adventnú nedeľu, ktorý dnes čítajú v katolíckych kostoloch na celom Slovensku.
"Práve vo vianočnom čase si viac ako inokedy uvedomujeme, že mnohé naše vzťahy k ľuďom, často aj k najbližším, sú zdeformované vzťahom k materiálnym a egoistickým záujmom. Zo všetkých osobných vzťahov je však jeden najdôležitejší, lebo živí všetko ostatné, a to je vzťah k Bohu," píšu biskupi v Pastierskom liste. Pripomínajú, že rozpadávajúce sa rodinné zväzky, neúcta človeka k človeku, prehnaný vzťah k hmotným veciam a narastajúca hospodárska kriminalita, to, že sa neuvážene ničí životné prostredie, nikde na svete necítiť bezpečie, to všetko je dôsledkom zanedbania vzťahu k Bohu, neraz i zo strany kresťanov.
Katolícki biskupi v Pastierskom liste povzbudzujú veriacich, aby počas adventného a vianočného obdobia venovali viac času a pozornosti modlitbám a čítaniu Svätého Písma. Aby nezabúdali na kresťanské svätenie nedele, ochotnú službu blížnym, pomoc ľuďom v núdzi. Aby sa nenechali strhnúť k znesväcovaniu nedele nákupmi, zúčastňovali sa na bohoslužbách, venovali sa rodine a blízkym, duchovnému a telesnému pookriatiu.
Autor: ks

Beata
Balogová
