SME

Fico: Dzurinda je klamár a podávam na neho trestné oznámenie

Premiér dodal, že Dzurinda je zákerný klamár, ktorý kvôli k opätovnému návratu k moci je schopný urobiť čokoľvek.

Robert FicoRobert Fico (Zdroj: TASR)
Predseda vlády Robert Fico podá na lídra SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu trestné oznámenie vo veci trestného činu ohovárania. To, či sa preukáže aj úmysel z krivého obvinenia, ponechá premiér na orgány činné v trestnom konaní. Fico takto dnes na tlačovej besede reagoval na Dzurindove obvinenia, v ktorých tvrdil, že premiér získal na reštituovanom pozemku šesť miliónov korún.

"Musím povedať, že pán Dzurinda je zákerný klamár a je ochotný použiť akékoľvek klamstvo, aby sa dostal k moci," uviedol Fico. V prípade, že by spomínané tvrdenia boli pravdivé, tak by ma diskvalifikovali, konštatoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Obvinenia považuje za závažné, nakoľko mohli viesť k destabilizácii politickej situácie. Fico zároveň vyhlásil, že s Dzurindom ako s človekom aj politikom skončil. "Mohlo to ohroziť celý politický systém SR, ak je toho schopný, čoho je ešte schopný tento chlap," pýtal sa premiér.

Na otázku, či by hypoteticky s Dzurindom dokázal spolupracovať ako s politikom, keď už nie ako s človekom, Fico reagoval nepriamo tým, že v nasledujúcich voľbách očakáva zdrvujúce víťazstvo Smeru-SD.

Dzurinda v piatok povedal, že Fico si v roku 2002 kúpil pôvodne reštituovaný pozemok v Bratislave za 37 000 korún, ktorý má v súčasnosti údajne cenu 6 miliónov. Na tieto tvrdenia reagoval Fico s tým, že predmetný pozemok sú vinice s rozmermi 40 krát 20 metrov a nedá sa na ňom stavať. Predseda vlády tiež disponuje potvrdením z mestskej časti Bratislava-Nové mesto, z ktorého vyplýva, že tam nie je možná výstavba.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér súčasne apeloval na médiá, aby sa správali tak, ako sa od nich očakáva a že nebudú vypisovať nezmysly. Povedal tiež, že je rád, že niektoré médiá pochopili, že ide o klamlivý útok.

Fico odmietol, že jeho kúpa 800 metrov štvorcových vinice sa dá prirovnať ku kontroverzným prevodom parciel v SPF, pre ktoré bol odvolaný z funkcie ministra pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (ĽS-HZDS). Vinohrad totiž kúpil ešte ako opozičný politik v roku 2002. Parcela bola podľa neho reštituovaná začiatkom 90. rokov; jej vlastníčka ju predala v roku 1997 právničke, od ktorej ju Fico kúpil.

Fico objasnil, že spomínané pozemky kúpil od právničky, ktorá ich kúpila od 60-ročnej pani. "Nezískavala žiadne náhradné pozemky, ale vracali jej tie pozemky, ktoré zobrali jej starému otcovi," objasnil. "Čo to má spoločné s tým, čo sa dialo na Slovenskom pozemkovom fonde?," reagoval Fico. Zdôraznil, že vinicu pravidelne uvádzal vo svojom majetkovom priznaní a nemieni na nej nič stavať.

SkryťVypnúť reklamu
Premiér dnes zopakoval, že na tomto pozemku v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto neplánuje stavať. "Je to vinica, bude to stále vinica," dodal. Prečítal tiež stanovisko mestskej časti, podľa ktorej nie je na jeho pozemku možné v súčasnosti stavať.

Práve sporné prevody štátnej pôdy nedávno dostali vládnu koalíciu na pokraj rozpadu. Stalo sa tak po zverejnení informácií o prevode zhruba milióna štvorcových metrov pozemkov, ktoré získala firma údajne blízka Mečiarovej strane. Námestník šéfa pozemkového fondu Branislav Bríza, ktorý bol nominantom HZDS, pridelil parcely v rámci reštitúcií ľuďom, od ktorých ich odkúpila firma GVM blízka Mečiarovej strane za 13 miliónov Sk. Pozemky pod Tatrami však mali podľa niektorých médií trhovú hodnotu až 1,5 miliardy korún. Bríza následne oznámil odchod z funkcie; roztržku medzi Ficom a Mečiarom následne vyvolala požiadavka premiéra, aby z čela ministerstva pôdohospodárstva odišiel Jureňa.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér pokračoval, že vlastní trojizbový byt na bratislavských Dlhých dieloch, jednoizbový byt na Borodáčovej v Bratislave, spomínané vinice a rekreačnú chatu v Malých Levároch. Jeho manželka vlastní automobil Škoda Octavia a on sám vlastní Volvo a tiež majú našetrené úspory. "Toto je náš majetok hnuteľný a nehnuteľný, ktorý mám k dispozícii," konštatoval. Myslí si, že majetok zodpovedá jeho aj manželkiným príjmovým možnostiam.

Fico reagoval aj na medializovaný prípad kúpy bytu jeho matkou od firmy Ikores, ktorá získala zákazku od ministerstva obrany. Vysvetlil, že spoločnosť mala za predchádzajúce roky 16 zákaziek za 1,2 miliardy korún, ktoré firme dala SDKÚ-DS. Tým, že má firma previerku priemyselnej bezpečnosti, je predurčená na výstavbu niektorých špeciálnych objektov, konštatoval. Objasnil, že v súčasnosti sa Ikores podieľa na štyroch zákazkách v hodnote okolo 240 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: ks

Robert Fico

Dobré ráno Sobota so Zuzanou Kovačič Hanzelovou a Jakubom Filom.

Našla sa Donatellova busta, Trump sa háda s Muskom.


a 2 ďalší 20
Robert Fico na oslavách 9. mája v Moskve

Návšteva mala podľa prokuratúry charakter súkromného stretnutia.


SITA 14
Premiér Robert Fico.

Marta Šimečková v liste premiérovi vysvetľuje okolnosti grantu, pre ktorý na ňu Robert Fico útočí.


Marta Šimečková 154
Súvisiace témy: Mikuláš Dzurinda
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 965
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 495
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 348
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 576
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 869
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 309
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 994
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 753
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Christian Eriksen (vpravo) a Ethan Galbraith v prípravnom zápase Dánsko - Severné Írsko.

Rozhodujúci gól strelil Eriksen.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu