Veterinári ani po desiatich mesiacoch od zavedenia povinnosti nahlasovať domáce zabíjačky nenašli vo vzorkách z domácich ošípaných mäso napadnuté nebezpečným parazitom svalovcom. Napriek tomu, že od februára do konca septembra nahlásilo domácu zabíjačku viac ako 18.000 ľudí, veľká časť chovateľov túto povinnosť považuje za šikanovanie a zabitie ošípanej veterinárom neohlási, vyplýva zo zistení ČTK.
"Roky som zabíjal bez veterinára a ani teraz ho nepotrebujem," povedal ČTK asi sedemdesiatročný Karol z nemenovanej obce pri maďarských hraniciach. Podľa tohto seniora nahlasovaciu povinnosť neplní viacero ľudí a ďalší o nej ani nevedia. Práve na juhu Slovenska, v okresoch Dunajská Streda, Levice, Komárno alebo Rimavská Sobota, je však podľa veterinárov najviac domácností, kde sa chovajú ošípané pre vlastnú potrebu.
Napriek tomu, že kontrolované ošípané svalovca nemali, podľa Martina Chudého zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) určité riziko nákazy nebezpečným parazitom stále hrozí. "V tomto roku bol zaznamenaný výskyt trichinelózy (svalovca) u voľne žijúcich zvierat, ktoré sú zastúpené najmä líščou populáciou a diviakmi," uviedol. Na Slovensku sa svalovcom po konzumácii tepelne neupravených výrobkov, najčastejšie klobás, nakazí každoročne desať až 20 ľudí.
Odobratie a vyšetrenie vzoriek je pre občanov bezplatné, treba iba zabíjačku vopred telefonicky alebo osobne nahlásiť veterinárom. V prípade, že ľudia zákon obchádzajú, žiadne sankcie im nehrozia. Trest príde iba vtedy, keď niekto z konzumácie neskontrolovaného mäsa ochorie, dodal Chudý. Po odobratí vzorky môže chovateľ v zabíjačke pokračovať a pokiaľ mu do troch pracovných dní neoznámia pozitívny výsledok testu, je mäso vyhovujúce.
Do konca septembra ŠVPS skontrolovala 12.790 vzoriek, údaje za ostatné mesiace ešte nie sú k dispozícii. Veterinárov stál monitoring trichinelózy u domácich zvierat doteraz viac ako milión korún. Zákon im neprikazuje skontrolovať každé nahlásené zviera, a preto podľa Chudého po čase množstvo odobratých vzoriek prehodnotia.