Bratislava 2. decembra (TASR) - Prezident Poľskej republiky Lech Kaczynski s manželkou pricestuje v pondelok 3. decembra na jednodňovú pracovnú návštevu SR. V Tatranskej Javorine ho privíta prezident Ivan Gašparovič s manželkou. Od návštevy poľského prezidentského páru sa očakáva ďalšie prehĺbenie vzájomných susedských vzťahov a zintenzívnenie dialógu na najvyššej úrovni.
Vzťahy medzi oboma krajinami sú mimoriadne intenzívne. Napomáhajú tomu aj prirodzené väzby občanov, regiónov a ekonomických subjektov. Členstvo SR aj Poľska v NATO a EÚ, ako aj spolupráca v rámci V4 tento stav zvýrazňujú. Posledné stretnutia vysokých predstaviteľov sa zameriavali na otázky vstupu do Schengenu, cezhraničnú spoluprácu a využitie európskych fondov.
Rast vzájomnej obchodnej výmeny s Poľskom má pozitívny trend. Od roku 2000 vzrástol obchodný obrat medzi oboma krajinami 4,5-krát a v roku 2006 bolo Poľsko piatym najväčším obchodným partnerom SR. V zahraničnom obchode s Poľskom dosahuje Slovensko už dlhodobo aktívne saldo obchodnej bilancie.
Nevyhnutnou podmienkou ďalšieho rozvoja obchodnej spolupráce a cestovného ruchu je dobudovanie a skvalitnenie dopravnej infraštruktúry, predovšetkým v prihraničných regiónoch. Dôležitým impulzom k rozvoju ďalšej regionálnej spolupráce má byť aj stretnutie prezidentov s predstaviteľmi Euroregiónu Tatry a predstaviteľmi mesta v Kežmarku v Dome slovensko-poľského stretávania.
Spolupráca sa sľubne rozvíja aj v oblasti cestovného ruchu, preto sú pre obe krajiny dôležité cestné prepojenia Prešov Rzeszów i prípadné železničné prepojenie slovenskej a poľskej strany Vysokých Tatier. V tejto súvislosti je dôležité aj efektívne využívanie štrukturálnych fondov EÚ na podporu cezhraničnej spolupráce.
Profil Kaczynskeho:Lech Kaczynski sa narodil 18. júna 1949 vo Varšave v rodine dôstojníka, účastníka Varšavského povstania počas druhej svetovej vojny. Matka bola filologička, členka Poľskej akadémie vied.
Vysokoškolské štúdiá ukončil na právnickej fakulte univerzity v hlavnom meste, neskôr prešiel do Sopotu na Gdanskú univerzitu. Doktorát z práva obhájil v roku 1980 a habilitoval sa o desať rokov neskôr.
Politickú kariéru začal Kaczynski odbornou spoluprácou s Výborom obrany robotníkov v roku 1977, o rok neskôr so slobodnými odbormi v lodeniciach. V auguste 1980 pôsobil ako poradca gdanského štrajkového výboru a následne sa stal delegátom 1. celoštátneho zjazdu Solidarity. Počas stanného práva v krajine bol niekoľko mesiacov v rokoch 1981-1982 internovaný. Po odchode Lecha Walesu do vrcholovej politiky štátu sa stal Kaczynski spolupredsedom odborového hnutia a od roku 1988 poradcom prezidenta Poľska v občianskom výbore pri jeho kancelárii.
V parlamentných voľbách v roku 1989 získal kreslo senátora, v roku 1991 bol niekoľko mesiacov šéfom Úradu národnej bezpečnosti. Z kancelárie prezidenta Walesu odišiel po vzájomnom konflikte. Od roku 1992 do roku 1995 bol predsedom poľského najvyššieho kontrolného domu. Na úrad prezidenta kandidoval po prvý raz v roku 1995.
V júni 2000 sa Lech Kaczynski stal ministrom spravodlivosti v kabinete Jerzyho Buzeka. Spolu s bratom, dvojčaťom Jaroslawom založil v roku 2001 novú pravicovú politickú stranu Právo a spravodlivosť, od jesene bol opäť členom parlamentu. Na jeseň 2002 vyhral voľby o primátorské kreslo v hlavnom meste Varšave, úrad zložil pred začiatkom funkčného obdobia hlavy štátu.
Zložením prísahy na pôde varšavského parlamentu 23. decembra 2005 sa Lech Kaczynski stal tretím demokraticky zvoleným prezidentom Poľska po spoločenských zmenách v krajine po Lechovi Walesovi a svojom predchodcovi Aleksandrovi Kwasniewskom.
Manželka poľského prezidenta Maria Kaczynska je ekonómka, majú spolu dcéru Máriu a syna Petra.
Najvyšší predstaviteľ Poľskej republiky navštívi SR od svojho zvolenia za prezidenta už tretí raz. Predtým bol na Slovensku v marci 2006 a v máji 2007.
Chronológia vzťahov medzi SR a Poľskom na úrovni hláv štátov, premiérov a predsedov parlamentov:
25. - 27. januára 1994 - Na pozvanie prezidenta Lecha Walesu pricestoval do Poľskej republiky (PR) prezident SR Michal Kováč. Prijal ho aj maršálek poľského Sejmu Józef Oleksy a premiér vlády PR Waldemar Pawlak.
21. februára 1994 - Pricestoval na Slovensko maršálek Sejmu PR Józef Oleksy, prijal ho aj prezident SR Michal Kováč.
2. marca 1996 - V Tatranskej Javorine rokovali prezidenti SR a Poľska Michal Kováč a Alexander Kwasniewski o bilaterálnych vzťahoch.
11. mája 1996 - Predseda vlády SR Vladimír Mečiar rokoval v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách o bilaterálnych vzťahoch s poľským premiérom Wlodzimierzom Cimoszewiczom.
12. novembra 1998 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda rokoval vo Varšave s predsedom vlády Jerzy Buzekom. Slovenskú delegáciu prijal maršálek Sejmu Poľska Maciej Pla«ynski a poľský prezident Aleksander Kwasniewski.
23. - 25 februára 1999 - Predsedu NR SR Jozefa Migaša na oficiálnej návšteve PR prijali predsedníčka Senátu Alicija Grze�kowiakova, predseda Sejmu Maciej Pla«ynski, prezident Aleksander Kwasniewski a premiér Jerzy Buzek.
19. - 20. augusta 1999 - Prezident SR Rudolf Schuster bol na pozvanie prezidenta Aleksandra Kwasniewského na oficiálnej návšteve PR.
31. mája 2000 - Na prvú oficiálnu návštevu SR pricestoval Jerzy Buzek. Poľského premiéra počas návštevy prijali prezident Rudolf Schuster a premiér Mikuláš Dzurinda.
11. - 14. januára 2001 - Maršálek Sejmu PR Maciej Pla«ynski s manželkou Elžbietou bol na oficiálnej návšteve SR.
17. - 18. januára 2002 - Predseda parlamentu SR Jozef Migaš absolvoval oficiálnu návštevu PR.
25. - 26. apríla 2002 - Novou pravidelnou leteckou linkou z Varšavy do Bratislavy pricestoval na oficiálnu návštevu SR poľský prezident Aleksander Kwasniewski s manželkou Jolantou.
23. - 24. mája 2002 - Poľský premiér Leszek Miller prišiel na oficiálnu návštevu SR.
7. - 8. novembra 2002 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda bol na oficiálnej návšteve Poľskej republiky.
18. - 21. marca 2003 - Na oficiálnej návšteve Varšavy bol predseda NR SR Pavol Hrušovský. Prijal ho aj prezident Aleksander Kwasniewski a premiér Leszek Miller.
18. - 19. novembra 2004 - Prezident SR Ivan Gašparovič sa počas oficiálnej štátnej návštevy Poľskej republiky stretol s prezidentom Aleksandrom Kwa�niewským a s premiérom Marekom Belkom.
27. januára 2005 - Prezident SR Ivan Gašparovič pricestoval do Poľska na oslavy 60. výročia oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime.
29. - 30. marca 2005 - Na oficiálnu návštevu Slovenska pricestoval predseda (maršálek) Senátu PR Longin Pastusiak.
31. augusta 2005 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda sa počas jednodňovej návštevy Poľska zúčastnil na konferencii pri príležitosti 25. výročia hnutia Solidarita.
14. novembra 2005 - Na rozlúčkovú návštevu pricestoval do Bratislavy poľský prezident Aleksander Kwasniewski.
17. januára 2006 - Premiér SR Mikuláš Dzurinda začal oficiálnú návštevu Poľska. S premiérom Kazimierzom Marcinkiewiczom sa zhodli na úzkej spolupráci v oblasti energetiky a infraštruktúry v dvojstranných vzťahoch, ako i na pôde Vyšehradskej štvorky a EÚ.
22. marca 2006 - Poľský prezident Lech Kaczynski pricestoval na prvú oficiálnú návštevu SR. Slovenskému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi navrhol katalogizovať problémy, ktoré by krajiny Vyšehradskej štvorky jednotne riešili na úrovni EÚ. Stretol sa tiež s premiérom Dzurindom.
19. mája 2006 - Vo Varne sa stretol prezident SR Ivan Gašparovič s poľskou hlavou štátu Lechom Kaczynským. Bolo to v rámci 13. summitu prezidentov stredoeurópskeho regiónu.
28. júna 2006 - Prezident Ivan Gašparovič sa s prezidentmi ďalších krajín V4 a Nemecka zúčastnil na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 50. výročia protikomunistického povstania v poľskej Poznani.
13. júla 2006 - Minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš rokoval vo Varšave s poľskou rezortnou kolegyňou Annou Fotygovou. Jednou z tém rokovani bola spolupráca v rámci V4 a politická situácia v Poľsku a v SR. Kubiš sa stretol aj s poľským vicepremiérom a ministrom vnútra Ludwikom Dornom.
5. októbra 2006 - Slovenský premiér Robert Fico sa na stretnutí s poľským partnerom Jaroslawom Kaczyäským vo Varšave zhodol v potrebe úplného naplnenia tej časti Schengenskej dohody, ktorá hovorí o voľnom pohybe osôb v štátoch Európskej únie.
23. novembra 2006 - Spoločný postup pri vstupe do Schengenského priestoru bol jednou z dominantných tém rokovaní medzi ministrom vnútra SR Robertom Kaliňákom s podpredsedom vlády a ministrom vnútra a verejnej správy Poľskej republiky Ludwikom Dornom v Bratislave.
24. januára 2007 - Predseda parlamentu Pavol Paška začal oficiálnu dvojdňovú návštevu Poľska, počas ktorej sa stretol s maršálkom Sejmu Poľskej republiky (PR) Marekom Jurekom, s maršálkom Senátu PR Bogdanom Borusewiczom a s predsedom poľskej vlády Jaroslawom Kaczyäským.
16. februára 2007 - Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ľubomír Vážny vo Varšave podpísal s ministrom dopravy Poľska Jerzym Polaczkom medzirezortnú dohodu týkajúcu sa výstavby diaľnice D3 Žilina Skalité a rýchlostnej komunikácie S-69 Bielsko-Biala Žywiec - Zwardoä.
11. mája 2007 - Na jednodňovú oficiálnu návštevu SR prišiel poľský premiér Jaroslaw Kaczyäski. Stretol sa s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom, premiérom Robertom Ficom a predsedom parlamentu Pavlom Paškom.
11. mája 2007 - Jadrové elektrárne v susedných krajinách netreba uzatvárať, ale treba ich modernizovať, aby boli bezpečné. Uviedol to v Bratislave poľský minister hospodárstva Piotr Wo«niak na stretnutí s ministrom hospodárstva SR Ľubomírom Jahnátkom.
17. mája 2007 - O možnostiach využitia vojenského výcvikového priestoru Lešť pri protiteroristickom výcviku príslušníkov poľskej armády sa hovorilo počas stretnutia ministra obrany SR Františka Kašického a jeho poľského rezortného kolegu Aleksandra Szczygla vo Varšave.
28. mája 2007 Medzištátnu dohodu o označovaní tradičného syrového výrobku oštiepok podpísali v Palárikove minister pôdohospodárstva SR Miroslav Jureňa a minister roľníctva a rozvoja vidieka Poľskej republiky Andrzej Lepper.
25. júna 2007 - Bývalého prezidenta PR Alexandra Kwasniewského prijal predseda NR SR Pavol Paška.
9. júna 2007 - Prezident Ivan Gašparovič odovzdal v Sieni ústavy Bratislavského hradu Medzinárodnú cenu sv. Vojtecha bývalému ministrovi zahraničných vecí Poľska Wladyslawovi Bartoszewskému. Ocenenie mu udelil Výbor Medzinárodnej ceny sv. Vojtecha za mimoriadnu politickú činnosť pre Európu.
20. septembra 2007 - Minister výstavby a regionálneho rozvoja SR Marian Janušek absolvoval oficiálnu návštevu Poľskej republiky. Okrem stretnutia s rezortnou ministerkou Grazynou Gesickou sa zúčastnil na medzinárodnej Konferencii o regionálnom rozvoji v strednej a východnej Európe.
12. - 13. októbra 2007 - Podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a národnostné menšiny Dušan Čaplovič navštívil Krakov, kde sa konalo podujatie Dni Slovenska. Vicepremiér SR sa stretol aj so zástupcami krajanskej organizácie Spolku Slovákov v Poľsku.
Autor: ks

Beata
Balogová
