Ministerstvo spravodlivosti (MS) chce podstatne zjednodušiť a zefektívniť dedičské konanie.
"Novelou Občianskeho súdneho poriadku zrýchlime dedičské konanie a odbúrame tieto prípady zo súdov. Dnes musí ísť každý dedičský prípad na súd. Po zmene sa na súd dostanú iba prípady, kde dediči nebudú súhlasiť s rozhodnutím notára. Takýchto je dnes minimálny počet," vysvetlil minister spravodlivosti Štefan Harabin.
MS považuje za neprijateľné opakované posúvanie spisu v dedičských veciach medzi notárom a súdom. Tento stav chce odstrániť udelením právomoci notárovi ako súdnemu komisárovi vydávať súdne rozhodnutia. Notár bude môcť takto vydať rozhodnutie o dedičstve. Pri svojej rozhodovacej činnosti bude mať postavenie zamestnanca súdu. Proti rozhodnutiu, ktoré vydá notár ako súdny komisár, bude prípustný opravný prostriedok, o ktorom rozhodne vždy sudca.
Vo veci dedičského konania návrh ďalej umožňuje zastaviť konanie z dôvodu nečinnosti samotných dedičov, ktorí nemajú záujem o prerokovanie dedičstva, nereagujú na výzvy notára a takýmto konaním sa podieľajú na vzniku reštančných vecí.
Novinkou bude, že všeobecnú cenu majetku pri dedení bude súd zisťovať podľa predpisov platných v čase rozhodovania súdu, nie v čase smrti poručiteľa, ako tomu bolo doteraz. Často od smrti poručiteľa po prejednanie dedičstva prešlo dlhšie obdobie a hodnota nehnuteľností sa zvýšila.
Predpokladá sa aj zmena pri procesnom postupe samotnej likvidácie dedičstva. Tento bude vyňatý z dedičského procesu a bude vykonávaný podľa ustanovení upravujúcich výkon rozhodnutia (exekúcie) podľa osobitného predpisu. Tým sa odstráni nejednoznačnosť doterajšej právnej úpravy a v rámci právneho poriadku sa zjednotí právna úprava likvidácie majetku. Samotný výkon rozvrhu výťažku po jeho speňažení súdnym exekútorom však vykoná poverený notár.
Podobný systém je zavedený vo viacerých štátoch Európskej únie.