Bratislava 2. decembra (TASR) - Bezdomovci, ktorí predávajú časopis Nota bene, si mesačne prilepšia približne o 4000 korún. Výšku zárobku ovplyvňuje bezdomovec tým, akým spôsobom časopis ponúka, ale do značnej miery na ňu vplýva aj ochota ľudí podporiť snahu bezdomovca riešiť svoju situáciu.
"Výška zárobku je, samozrejme, individuálna. Dosť tu zohráva úlohu, akú motiváciu má bezdomovec, keďže mnohí si z predaja hradia dlhy či ubytovne, ktoré sa pohybujú od 3000 do 5000 korún za mesiac," povedal pre TASR Martin Opeta z občianskeho združenia Proti prúdu. Väčšina z predajcov nemá domov, ale časopis predávajú aj ľudia, ktorým hrozí, že z finančných dôvodov prídu o strechu nad hlavou.
Celkovo predáva toto nekomerčné periodikum v 19 mestách na Slovensku okolo 400 predajcov, z toho 180 v Bratislave. Medzi nimi je väčšina s ukončeným základným vzdelaním alebo nedokončenou učňovkou. Ich vek sa pohybuje v rozpätí od 20 do 60 rokov.
"Skutočným problémom je to, že na ich nepriaznivú sociálnu situáciu vplýva niekoľko negatívnych faktorov, ktoré im bránia vo vzostupe," uviedol Opeta. Ako príklad spomenul situácie, keď niektorí vyrástli v detských domovoch, v nápravno-výchovných zariadeniach, nekomunikujú so svojou rodinou, sú závislí od alkoholu, majú dlžoby alebo fyzické či psychické problémy. "Najťažšia práca je presvedčiť predajcov, ktorí sú bezdomovcami už dlhé roky, že ich život môže byť lepší, že je v ich silách to zmeniť. Po dlhých rokoch strávených na ulici nastupuje apatia a mnohí sa, žiaľ, uspokoja so stavom, že dokážem prežiť," pokračoval Opeta.
V súčasnosti čítajú časopis Nota bene približne tri percentá populácie, čo predstavuje 90 tisíc ľudí. Medzi čitateľmi sú podľa prieskumu MML zo septembra tohto roka v prevahe muži, najmä v produktívnom veku, s ukončeným vysokoškolským a stredoškolským vzdelaním s maturitou a vyššími príjmami. Najčastejšia veková skupina je od 20 do 29 rokov (26 percent) a 40 až 49 rokov (21 percent). Časopis Nota bene tvorí externý tím redaktorov a prispievateľov.
Pouličný časopis Nota bene vznikol v Bratislave v septembri 2001 s pomocou medzinárodného projektu No Borders. Prvý týždeň predávali časopis v uliciach mesta iba dvaja predajcovia, ale do konca prvého predajného mesiaca ich bolo 12. V súčasnosti má Nota bene 36 farebných strán. Cieľom je to, aby si človek v núdzi pomocou predaja časopisu riešil vlastnú negatívnu sociálnu situáciu, upevnil sebadôveru či rozvíjal komunikačné a sociálne kontakty.