Návrh na Ústavný súd proti interrupčnému zákonu a súvisiacej vyhláške ministerstva zdravotníctva podala v minulosti skupina poslancov prevažne z Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Práve spor medzi odporcami umelých potratov z konzervatívneho KDH a liberálnou Alianciou nového občana takmer rozštiepil predošlú vládnu koalíciu premiéra Mikuláša Dzurindu.
Podanie proti potratom sa však podľa informácií ČTK chystá podporiť údajne iba menej ako tretina z trinástich ústavných sudcov. Hlasovania sa zrejme vzdá Peter Brňák, ktorý sa ešte ako poslanec pod podanie podpísal.
Konečnému verdiktu bude ešte predchádzať verejné pojednávanie, ktoré je naplánované na 4. decembra.
Ústavní sudcovia podľa informácií ČTK uvažujú o tom, že formálne vyhlásia za protiústavnú časť vyhlášky, ktorá nad rámec zákona umožňuje zo zdravotných dôvodov vykonávať potraty do 24. týždňa tehotenstva. Údajne by však malo ísť iba o výrok, ktorý nebude mať bezprostredný vplyv na súčasnú reguláciu potratov na Slovensku.
Slovensko si tento rok pripomenulo 50. výročie legalizácie umelého prerušenia tehotenstva. Pri tejto príležitosti sa nedávno zostrila diskusia medzi odporcami a obhajcami legalizácie potratov. Rozruch vzbudila najmä kontroverzná bilbordová kampaň s fotografiami plodu zabitého pri umelom potrate. Zatiaľ čo odporcovia potratov tvrdia, že potrat je vraždou nenarodeného dieťaťa, ich obhajcovia argumentujú, že právo na rozhodnutie ženy o prerušení tehotenstva je súčasťou jej práva na súkromie.
Proti interrupciám tradične vystupuje katolícka cirkev. Banskobystrický biskup Rudolf Baláž v piatok vyzval veriacich, aby sa modlili za rozhodnutie Ústavného súdu.
Očakáva sa, že slovenský Ústavný súd by mohol o sťažnosti proti potratom rozhodnúť už najbližší utorok.
Prehľad legislatívnych úprav potratov v krajinách EÚ
1) Úplný zákaz interrupcií platí na MALTE, kde lekárovi hrozí za vykonanie zákroku 18 mesiacov až štyri roky väzenia a doživotný zákaz činnosti. Za umelý potrat môže byť potrestaná aj žena, a to odňatím slobody na 18 mesiacov až tri roky.
2) Interrupcia je povolená iba v prípade, ak je ohrozený život ženy, vrátane rizika jej samovraždy:
ÍRSKO - Nie je obmedzená doba tehotenstva, do ktorej možno v prípade ohrozenia života vykonať potrat. Za posledných 20 rokov sa v krajine konalo päť referend o tejto otázke. Kritici prísnej regulácie potratov poukazujú na to, že mnohé ženy pre ich zákaz kvôli zákrokom cestujú do Británie.
3) Krajiny, kde sú interrupcie povolené len v prípade ohrozenia života matky, znásilnenia či poškodenia plodu:
CYPRUS - Do 28. týždňa tehotenstva je možné interrupciu legálne vykonať v prípade ohrozenia života či zdravia ženy, po znásilnení, inceste, alebo ak hrozí dieťaťu vážna choroba.
POĽSKO - Do konca 12. týždňa tehotenstva je interrupcia povolená v prípade znásilnenia, incestu, či poškodenia plodu. Potom možno vykonať zákrok len v prípade ohrozenia života ženy.
ŠPANIELSKO - V prípade znásilnenia či ohrozenia mentálneho a fyzického zdravia ženy sa smie k zákroku pristúpiť do konca 12. týždňa a pri poškodení plodu, ktoré však musia potvrdiť dvaja nezávislí lekári, až do konca 22. týždňa tehotenstva.
4) Krajiny, kde sú interrupcie povolené okrem prípadov ohrozenia života ženy, znásilnenia a poškodenia plodu aj zo sociálnych a ekonomických dôvodov:
BRITÁNIA: Počas prvých 24. týždňov tehotenstva je umelý potrat povolený v Anglicku, Walese a v Škótsku v prípade ohrozenia života ženy a zo zdravotných, ekonomických a sociálnych dôvodov. V Severnom Írsku je interrupcia povolená len v prípade ohrozenia matkinho zdravia.
FÍNSKO - Zo sociálnych a ekonomických dôvodov a po znásilnení či inceste je zákrok povolený do konca 12. týždňa tehotenstva, do 20. týždňa sa smie zákrok vykonať žene mladšej ako 17 rokov a až do 24. týždňa sa môže potrat vykonať v prípade ohrozenia života ženy či poškodenia plodu.
5) Krajiny, kde je interrupcia povolená na žiadosť ženy (od určitého týždňa však už len v prípade ohrozenia jej zdravia alebo poškodenia plodu, niekde tiež u neplnoletých dievčat):
Do 10. týždňa - SLOVINSKO, PORTUGALSKO
DO 12. týždňa - BELGICKO, BULHARSKO, ČESKO, DÁNSKO, ESTÓNSKO, FRANCÚZSKO, TALIANSKO, LITVA, LOTYŠSKO, LUXEMBURSKO, MAĎARSKO, NEMECKO, RAKÚSKO, GRÉCKO (po znásilnení a inceste do 19. týždňa a pri poškodení plodu do 24. týždňa), SLOVENSKO (v prípade poškodenia plodu až do 24. týždňa).
Do 13. týždňa - HOLANDSKO - Medzi lekárskou konzultáciou a zákrokom sa vyžaduje čakacia doba päť dní.
Do 14. týždňa - RUMUNSKO
Do 18. týždňa - ŠVÉDSKO - od 12. do 18. týždňa musí žena zákrok konzultovať so sociálnym pracovníkom, po 18. týždni musí byť interrupcia povolená Národnou radou pre zdravie.
Autor: ks

Beata
Balogová
