Bratislava 3. decembra (TASR) - Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠV) vyzval dnes na tlačovej besede poslancov Národnej rady SR, aby sa pri schvaľovaní štátneho rozpočtu ešte pokúsili zvýšiť prostriedky na rozvoj školstva. Hoci už jedno zvýšenie o 400 miliónov korún rezort dosiahol, podľa odborárov to na rozvoj školstva nestačí.
"Podiel z hrubého domáceho produktu (HDP) na školstvo vlani dosiahol 4,4 percenta vrátane súkromných zdrojov, v tomto roku to bude necelých 3,8 percenta. Nominálne rozpočet rastie, ale k podielu HDP klesá," uviedol predseda odborárov Ján Gašperan.
Štátny rozpočet na regionálne školstvo, ktorý ráta so sumou 54 miliónov korún, bol podľa nich upravený len prerozdelením prostriedkov "trošku iným spôsobom ako pôvodne". Posilnenie vidia odborári len vo výdavkoch na normatívy, ktoré pokryjú záväzky z kolektívnych zmlúv dohodnutých pre rok 2008. Prevádzka škôl je však pokrytá "len na hrane".
Finančné prostriedky pre vysoké školy - 13,9 miliardy korún sú tiež navŕšením len na záväzky vyplývajúce z kolektívnych zmlúv. "Že bolo posilnenie na vedu vítame, ale aj tak je to stále málo," dodal predseda.
Gašperan ubezpečil, že rast platov v školstve je zaručený. "Za prvý polrok bol priemerný plat v národnom hospodárstve 19.056 Sk, pedagogických zamestnancov 18. 416 Sk, čiže zaostával za priemerným platom o 640 Sk a index k národnému hospodárstvu je 96,64," vysvetlil Gašperan. Zároveň dementoval informácie, ktoré pred mesiacom zverejnilo ministerstvo školstva, že priemerný plat pedagógov v prvom polroku dosiahol 19.240 Sk a tým presiahol priemerný plat v národnom hospodárstve.
"Informácia je pravdivá len v tej časti, že sa to týka preneseného výkonu štátnej správy, netýka sa to všetkých pedagogických zamestnancov, ktorých v školstve máme. Školstvo ako také mám priemernú mzdu cez 16-tisíc korún, čiže stále okolo tritisíc korún zaostáva," uzavrel šéf školských odborárov.
Vláda v októbri schválila návrh rozpočtu ministerstva školstva so sumou 55,49 miliardy korún, čo je zhruba o štyri miliardy viac ako v tomto roku.