Prevod pozemkov na reštituentov odobril nominant ĽS-HZDS v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) Branislav Bríza. Pôdu, ktorá má podľa tlače trhovú hodnotu 1,5 miliardy korún, následne reštituenti predali firme údajne blízkej ĽS-HZDS za 13 miliónov Sk.
VIDEO: Prokurátorka o pozemkoch
KAMERA: Eugen Korda
"Prokurátor (...) po preskúmaní postupu a rozhodnutia Správy katastra Poprad zistil, že rozhodnutia nie sú v súlade so zákonom a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi," uviedla Tökölyová o prevode štátnej pôdy.
"Dodatky k zmluvám, ktorými boli odstraňované nedostatky zistené zo zmluvy o bezodplatnom prevode vlastníctva k pozemkom, podpisoval za SPF Ing. Bríza, ktorý však už v tom čase nemal oprávnenie na podpisovanie zmlúv," reagovala pre ČTK zástupkyňa riaditeľa popradského katastra Viera Spišiaková. V dokumentoch boli okrem toho podľa nej nesprávne dátumy či chybné odkazy na nehnuteľnosti.
Premiér Fico rozhodnutie katastra ocenil. "My sme sa pokúsili od samého začiatku pracovať so všetkými zainteresovanými inštitúciami, aby nedochádzalo k ďalším prevodom od reštituentov na rozličné spoločnosti. Toto rozhodnutie absolútne vítam," vyhlásil premiér počas návštevy Bruselu.
Súčasný majiteľ sa pokúsi rozhodnutie zvrátiť
Súčasný majiteľ pôdy - firma GVM - sa však bude ešte snažiť rozhodnutie katastra zvrátiť. "Brániť sa budeme v každom prípade, lebo to nepovažujeme za normálne," povedal pre ČTK jeden zo spoločníkov firmy Milan Bališ, ktorý sa pozná s predsedom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom. "Predpokladám, že to nebude mať veľa spoločné s právom, že v demokratickom štáte je súkromné vlastníctvo sväté," dodal. Podrobnejšie sa však k rozhodnutiu katastra vyjadriť nechcel, keďže o ňom nemal bližšie informácie.
Spor o prevod podtatranských pozemkov nedávno viedol ku konfliktom medzi Ficovým Smerom a Mečiarovou ĽS-HZDS a takmer vyústil k rozpadu súčasnej koalície. Spor vyvrcholil okrem iného odvolaním ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu (ĽS-HZDS). Ešte predtým z postu námestníka šéfa SPF odišiel Bríza.
Zatiaľ čo Ficova strana tvrdila, že išlo o škandalózny prevod pôdy, za ktorý je zodpovedný Bríza a Jureňa, podľa Mečiarovej strany vinu za dianie v pozemkovom fonde nesú nominanti Smeru-SD, ktorí majú v správnej rade fondu väčšinu.
Za dianie okolo SPF viní Smer-SD aj opozícia, ktorá sa v parlamente pokúsi odvolať premiéra Fica. Na jeho zosadenie však opozícia nemá dosť hlasov.
Vývoj koaličnej krízy pre sporné prevody pozemkov
12. novembra
Denník Sme informoval, že spoločnosť GVM získala výhodne pozemky pod Vysokými Tatrami od reštituentov, ktorým túto pôdu krátko predtým pridelil Slovenský pozemkový fond (SPF).
Na iné neštandardné prevody vo fonde upozornila tlač už v minulosti. Vedenie GVM tvoria ľudia údajne spriaznení s vládnou ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara.
Premiér a predseda Smeru-sociálnej demokracie Robert Fico vyzval ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu (ĽS-HZDS), aby odvolal námestníka šéfa SPF za ĽS-HZDS Branislava Brízu, ktorý sporné prevody pôdy v apríli podpísal. Fico pohrozil Jureňovi, že inak stratí jeho dôveru.
13. novembra
Spory medzi Smerom a HZDS sa vyostrili, obe strany začali hovoriť o rozpade koalície. Mečiar vyhlásil, že ak Fico vysloví nedôveru Jureňovi, HZDS bude postupovať rovnako voči predsedovi vlády. Smer odmietol ustúpiť a označil spor za principiálnu vec. Sporné prevody pozemkov sa rozhodla prešetriť Generálna prokuratúra.
15. novembra
Námestník šéfa SPF Bríza oznámil, že odstúpi. Trval však na tom, že vo fonde neporušil zákon, nepriamo naopak obviňoval šéfa fondu a nominanta Smeru Miloslava Šebeka.
19. novembra
Lídri vládnych strán Fico, Mečiar a predseda SNS Ján Slota rokovali o prevodoch pozemkov. Koaličná rada však bola prerušená na neurčito. Fico požadoval odstúpenie Jureňu, Mečiar naopak odchod Ľudí z SPF za Smer z čela fondu.
20. novembra
Vedenie Smeru sa na mimoriadnom zasadnutí uznieslo, že situácia vo vládnej koalícii je vážna. Ficova strana znovu vytkla HZDS, že odmieta sporné prevody pôdy vyriešiť. HZDS naopak vytklo Smeru, že vyhlásením porušilo koaličnú dohodu, podľa ktorej by vládne strany nemali komentovať vzájomné spory, pokiaľ ich nevyriešia.
21. novembra
Fico v rozhovore pre televíziu TA3 naznačil, že by uvítal demisiu Jureňu. Vyzval HZDS, aby postupovala rýchlo.
22. novembra
Fico dal Jureňovi ultimátum; pokiaľ sám neodstúpi, podá prezidentovi návrh na jeho odvolanie.
23. novembra
Fico odovzdal prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi návrh na odvolanie Jureňu z funkcie ministra pôdohospodárstva; Jureňa v emotívnom prejave kritizoval Fica za svoje odvolanie. Vedenie ĽS-HZDS neskôr oznámilo, že v koalícii ostáva.
24. novembra
Premiér Fico pohrozil pádom celej koalície, ak by ĽS-HZDS podporila opozičný návrh na odvolanie predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD).
25. novembra
Fico opäť varoval ĽS-HZDS pred hlasovaním proti Paškovi.
26. novembra
ĽS-HZDS sa nepridala k zvyšným koaličným stranám a neumožnila zablokovať parlamentnú schôdzu o odvolávaní Pašku. Fico dostal od ĽS-HZDS návrh na nového ministra pôdohospodárstva.
27. novembra
Novou ministerkou pôdohospodárstva sa stala ústredná tajomníčka a poslankyňa ĽS-HZDS Zdenka Kramplová. Paška zostal šéfom parlamentu, v tajnom hlasovaní sa proti nemu vyslovilo 59 poslancov; pre jeho odchod z čela Národnej rady by muselo hlasovať aspoň 76 poslancov.
28. novembra
Predsedovia vládnych strán Smer-SD a ĽS-HZDS Robert Fico a Vladimír Mečiar sa navzájom obvinili z rozbíjania koalície. Ani jeden z nich však priamo nepotvrdil, že by ich strana z trojčlennej vládnej zostavy odišla.
29. novembra
Po nočnom rokovaní premiér Fico a predseda ĽS-HZDS Mečiar oznámili urovnanie roztržky pre sporné prevody pôdy v SPF. K upokojeniu napätia podľa Mečiara prispeli tiež obavy, že by sa kríza mohla odraziť na neúspechu Slovenska v prípravách na prevzatie eura od roku 2009.
30. novembra
Predseda opozičnej SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda obvinil premiéra Fica z toho, že na transakcii s pôvodne reštituovanými pozemkami v Bratislave zarobil asi šesť miliónov korún. Expremiér tento prípad prirovnal k prevodom pôdy pod Tatrami, ktoré spustili koaličnú roztržku medzi Ficom a Mečiarom. Fico obvinenia svojho predchodcu odmietol.
3. decembra
Generálna prokuratúra oznámila, že pozemky pod Vysokými Tatrami získa štát naspäť. Správa katastra v Poprade totiž po protestoch prokuratúry zrušila sporné prevody parciel.