Bratislava 4. decembra (TASR) - Poslanci Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), ktorí pred šiestimi rokmi podpísali podnet na Ústavný súd (ÚS), sa naďalej nazdávajú, že interrupčný zákon je protiústavný.
Vladimír Palko si napriek tomu nemyslí, že interrupcie budú postavené mimo zákon, čaká však čiastočné víťazstvo. "Ak mám byť realistický, neočakávam, že ÚS rozhodne o nezákonnosti všetkých umelých potratov, nejaké obmedzenie však nastane," uviedol dnes pre TASR.
Predsedníčka poslaneckého klubu Mária Sabolová nechcela rozhodnutie ústavných sudcov predikovať. "Rozhodnutie ÚS musím ako politik rešpektovať. Na jeho základe budeme v našom hnutí konzultovať ďalšie kroky tak, aby boli zákonné mantinely nastavené čo najlepšie v prospech ochrany života," skonštatovala.
"Aj ja som to podpísal?" reagoval na otázku TASR predseda SNS Ján Slota a dodal, že je proti interrupciám a svoje názory nemení. "Mali by sme presadzovať kresťanské hodnoty, svet by bol lepší ako je," argumentoval.
Kompletné trinásťčlenné plénum ÚS sa dnes na verejnom ústnom pojednávaní v Košiciach bude zaoberať najstarším nevyriešeným podaním - súladom interrupčného zákona s Ústavou SR. Skupina 31 poslancov zo SMK, SNS, HZDS, najmä však z KDH v roku 2001 namietla, že zákon je v rozpore s ústavným právom na ochranu života ešte pred narodením. Podpisy poslancov za vtedajšie SDK však chýbajú, pretože im to podľa šéfa kresťanských demokratov Pavla Hrušovského "zakázal a neodporučil" Ivan Šimko, ktorý toto tvrdenie ostro poprel.
Iniciatíva poslancov bola reakciou na neúspešný pokus presadiť zákaz interrupcií do novely Ústavy SR v roku 2001. Za ústavný problém pokladajú, že do dvanástich týždňov tehotenstva nemá ľudský plod podľa slovenskej právnej úpravy žiadnu ochranu.