Bratislava 4. decembra (TASR) - Vláda sa na svojom stredajšom rokovaní bude zaoberať návrhom poslancov za KDH Vladimíra Palka, Františka Mikloška a Rudolfa Bauera na prijatie Deklarácie NR SR o uznaní hladomoru v rokoch 1932 až 1933 na Ukrajine za genocídu.
Ako zákonodarci uvádzajú vo svojej dôvodovej správe, tieto činy totalitného sovietskeho režimu majú podľa Konvencie OSN o predchádzaní a potrestaní zločinu genocídy z decembra 1948 všetky znaky genocídy. "Aby sa v budúcnosti predišlo podobným zločinom, je nevyhnutné uvedomiť si skutočné príčiny tragédie ukrajinského národa pred sedemdesiatimi piatimi rokmi a uznať historickú pravdu, ktorú takmer polstoročie utajovali otvorení a tajní prívrženci stalinizmu," konštatujú poslanci.
Podľa nich je predmetná deklarácia prejavom stotožnenia sa SR s Rezolúciou Parlamentného zhromaždenia Rady Európy z roku 2006 o nevyhnutnosti medzinárodného odsúdenia zločinov totalitných komunistických režimov.
Ministerstvo zahraničných vecí v tejto súvislosti získalo reakcie na danú problematiku od niektorých zastupiteľských úradov na Slovensku. "Väčšina krajín neprijala ani neplánuje prijať vyhlásenie k uvedenej záležitosti," poznamenal rezort diplomacie. Zároveň poukázal na to, že Ruská federácia vníma iniciatívu Ukrajiny uznať hladomor za akt genocídy ako protiruský.
"SR odsudzuje akékoľvek negatívne akty voči ľudskosti, či už v individuálnej, alebo kolektívnej podobe. Slovensko sa nevyhýba vyjadriť svoju solidaritu s trpiacimi, ako aj odsúdenie akéhokoľvek činu voči základným ľudským hodnotám. Taktiež s rovnakým pohľadom pristupuje aj k udalostiam hladomoru na Ukrajine. Prisúdenie právneho či politického označenia dávnejších udalostí je však otázkou vyžadujúcou dôsledné zhodnotenie zo strany odborníkov," domnieva sa ministerstvo.
Poslanci poukazujú na to, že hladomor rokov 1932-1933 uznali za genocídu parlamenty desiatich krajín. A to konkrétne Austrálie, Argentíny, Gruzínska, Estónska, Talianska, Litvy, Kanady, Poľska, USA a Maďarska.
er pa