Bratislava 4. decembra (TASR) - Zmeny v spravodajských službách po skončení studenej vojny boli témou dnešného sympózia, ktoré v Bratislave zorganizovali Fakulta práva Bratislavskej vysokej školy práva a Asociácia bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD).
"Sympózium sa zaoberalo problematikou zmien v spravodajských službách po skončení studenej vojny. Bolo príležitosťou nielen pre spravodajskú komunitu, ale aj pre širšiu verejnosť, študentov, poslancov a ľudí, ktorí sa venujú spravodajským službám, aby spoznali stav v spoločnosti, pokiaľ ide o jej vzťah k spravodajským službám. Taktiež ako spoločnosť vníma spravodajské služby a ako tie reagujú na nové bezpečnostné riziká," uviedol pre TASR Igor Cibula, predseda ABSD, z ktorej iniciatívy sa sympózium konalo.
Cibula, publicista a expert v oblasti spravodajských služieb, ktorý bol riaditeľom rozviedky SIS v rokoch 1993-95, vystúpil na sympóziu s referátom Zmeny v spravodajských službách po skončení tzv. studenej vojny, resp. skončení bipolárneho usporiadania sveta. Koreferát k jeho téme mal Karel Randák, ktorý pôsobil vo funkcii riaditeľa českej rozviedky (Úrad pre zahraničné styky a informácie - ÚZSI) v rokoch 2004-2006.
S témou Transformácia spravodajských štruktúr v bývalých postkomunistických krajinách strednej a východnej Európy vystúpil Peter Zeman, riaditeľ ÚZSI v rokoch 1998-2001. Koreferát k tejto problematike mal Vendelín Leitner, riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby (VSS) - slovenskej vojenskej rozviedky - v rokoch 2000-2006.
Tému Etika spravodajstva priblížil Juraj Kohutiar, riaditeľ rozviedky a námestník SIS v rokoch 1998-2005, ktorý je okrem iného v zahraničí známy ako expert na školenie a prípravu spravodajských dôstojníkov. Vo svojich publikovaných materiáloch sa venuje problematike akceptácie niektorých metód spravodajskej činnosti z etického hľadiska. Je taktiež autorom štúdie z roku 2005 Spravodajská etika. S koreferátom k jeho téme vystúpil Ján Čarnogurský. "Ten značnú časť svojho života ako disident strávil v disidentských aktivitách, ktoré mali konšpiratívny charakter. Aj z tohto pohľadu je kompetentný hovoriť o spravodajskej činnosti," vysvetlil Cibula na nedávnej tlačovej konferencii ABSD.
So záverečným referátom sympózia Kontrola spravodajských služieb v demokratických štátoch vystúpil Kálmán Kocsis, ktorý rokoch 1990-1996 pôsobil vo funkcii generálneho riaditeľa maďarskej rozviedky. Koreferát mal Jan Schneider, ktorý bol v rokoch 1996-2000 riaditeľom Kancelárie Rady vlády ČR pre spravodajskú činnosť.
Sympózium ukončila prezentácia slovenského vydania publikácie Zodpovednosť spravodajských služieb: Právne normy a vhodná prax pre dohľad nad spravodajskými službami.
Asociácia bývalých spravodajských dôstojníkov vznikla v apríli 2006 v Bratislave ako občianske združenie. Jej základným poslaním je, ako vysvetlil Cibula, prispievať osvetovou činnosťou k vytváraniu podpory verejnosti pre správne fungujúci a zákonný spravodajský systém Slovenskej republiky.