Banská Bystrica 4. decembra (TASR) - Reforma slovenského školstva je podľa prezidenta Ivana Gašparoviča nevyhnutná. Platí to nielen o základných a stredných, ale aj o vysokých školách. Ako povedal dnes na stretnutí s predstaviteľmi a študentmi banskobystrickej Univerzity Mateja Bela (UMB), čo najskôr by malo dôjsť ku konsolidácii štátnych a súkromných vysokých škôl a tiež by sa mal stanoviť počet, koľko ich naozaj Slovensko potrebuje. Následne je v nich potrebné zabezpečiť kvalitných pedagógov, ktorí v kvalitných podmienkach zabezpečia veľmi dobrú prípravu absolventov.
Za jeden z problémov označil prezident aj odchod vysokoškolsky vzdelaných ľudí za prácou do zahraničia. Hlavným dôvodom ich odchodu je to, že doma nemajú perspektívu svojho uplatnenia. Pri stretnutiach s nimi v zahraničí prezidentovi až 90 percent z nich uviedlo, že by sa na Slovensko vrátili, ale len za predpokladu, že tu nájdu také podmienky, aké majú v krajinách, do ktorých odišli.
Do zahraničia za lepším uplatnením odchádzajú aj stredoškolsky vzdelaní ľudia. To má negatívny dopad na slovenské firmy, v ktorých už chýbajú odborníci. "Ak nebudeme mať dostatok kvalifikovanej pracovnej sily, záujem zahraničných investorov o Slovensko, ktorý je stále značný, určite ochabne," konštatoval Gašparovič.
Pre rozvoj a skvalitnenie školstva je rozhodujúcim faktorom dostatok financií. Napriek tomu, že zo štátneho rozpočtu dostane v budúcom roku oveľa viac ako malo v tomto, stále je to málo. Štát však môže vyčleniť aj pre oblasť vedy a školstva len toľko peňazí, koľko má, taká je totiž realita. V budúcnosti však musí zabezpečiť oveľa viac financií, čo je reálne, pretože slovenská ekonomika napreduje a Slovensko považujú v zahraniči za konsolidovaný, dynamicky sa rozvíjajúci sa štát, zdôraznil prezident.
mb pa