SME

Ministerstvo: Vláda nemá podporiť uznanie hladomoru na Ukrajine za genocídu

BRATISLAVA 4. novembra (SITA) - Ministerstvo zahraničných vecí (MZV SR) neodporúča prijatie Deklarácie Národnej rady o uznaní hladomoru v rokoch 1932 až 1933 na Ukrajine za genocídu. K Deklarácii, navrhnutej ...

BRATISLAVA 4. novembra (SITA) - Ministerstvo zahraničných vecí (MZV SR) neodporúča prijatie Deklarácie Národnej rady o uznaní hladomoru v rokoch 1932 až 1933 na Ukrajine za genocídu. K Deklarácii, navrhnutej poslancami za KDH Vladimírom Palkom, Františkom Mikloškom a Rudolfom Bauerom, sa má v stredu vyjadriť vláda. MZV navrhuje, aby s Deklaráciou nesúhlasila. Ministerstvo spochybňuje použitie termínu genocída. Myslí si tiež, že vyjadrenie politického postoja k hladomoru na Ukrajine by malo byť výsledkom širšej spoločenskej aj odbornej diskusie. Okrem definície genocídy v Dohovore o zabránení a trestaní zločinu genocída sa v negatívnom stanovisku k návrhu Deklarácie odvoláva na odborníka na sovietske dejiny Bohuslava Hlavu z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Slovenská historiografia podľa neho neinterpretuje hladomor na Ukrajine ako genocídu, ale ako jeden z prejavov vtedajšej totalitnej moci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

MZV SR pripája svoje stanovisko k hladomoru na Ukrajine v rokoch 1932-1933. Píše sa v ňom, že Slovensko odsudzuje akékoľvek negatívne akty voči ľudskosti, či už v individuálnej, alebo kolektívnej podobe a nevyhýba sa vyjadriť solidaritu s trpiacimi, ako aj odsúdiť akýkoľvek čin voči základným ľudským hodnotám. "Prisúdenie právneho či politického označenia dávnejších udalostí je však otázkou vyžadujúcou dôsledné zhodnotenie zo strany odborníkov". V stanovisku pre vládu tiež konštatuje, že väčšina krajín zatiaľ neprijala a ani neplánuje "prijať vyhlásenie k uvedenej záležitosti". MZV pripomína, že Moskva považuje snahy Ukrajiny presadiť uznanie hladomoru za genocídu ako krok pri Rusku a dodáva: "V dôsledku hladomoru zomreli v rokoch 1932-1933 okrem Ukrajincov, aj Rusi, Kazaši a predstavitelia iných národností v Povolžskom regióne, na Severnom Kaukaze, Kazachstane a iných častiach bývalého Sovietskeho zväzu".

SkryťVypnúť reklamu

. Hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 - 1933 uznalo za genocídu 14 parlamentov, vrátane maďarského a poľského, ako aj americký Kongres. Pre Ukrajinu je dôležité, aby takúto deklaráciu prijalo aj Slovensko. "Slovensko pre nás nie je len susedná krajina, ale aj blízky strategický partner,“ povedala ukrajinská veľvyslankyňa Inna Ohnivecová. Pri nedávnej spomienke na hladomor uviedla, že Stalinov režim chcel zabavením úrody a následným hladomorom potrestať ukrajinských poľnohospodárov odmietajúcich kolektivizáciu. Keďže komunistický režim cítil určitú formu odporu, prijal opatrenia, ktorých výsledkom boli milióny mŕtvych Ukrajincov vrátane detí. Táto tragédia mala pre Ukrajincov vážnejšie následky než II. svetová vojna, povedala veľvyslankyňa. Dôkazom, že išlo o cielenú kampaň je podľa nej aj to, že v ruských a bieloruských oblastiach, susediacich s Ukrajinou, hladomor nebol.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci KDH sa pri predkladaní Deklarácie odvolávajú na ten istý Dohovor OSN z roku 1948 ako rezort zahraničia, vykladajú ho ale inak. Sú presvedčení, že podľa neho má ukrajinský hladomor všetky znaky genocídy. Uvedomenie si skutočných príčin tragédie ukrajinského národa pred sedemdesiatimi piatimi rokmi a uznanie historickej pravdy je podľa nich nevyhnutné, aby sa predišlo podobným zločinom v budúcnosti. Dohovor uvádza: "Genocída znamená akýkoľvek z týchto činov spáchaný s úmyslom celkom alebo čiastočne zničiť národnostnú, etnickú, rasovú alebo náboženskú skupinu, akým je: a) spôsobenie smrti príslušníkov skupiny; b) spôsobenie vážneho telesného alebo duševného ublíženia príslušníkom skupiny; c) cieľavedomé privodenie takých životných podmienok skupine, ktorých cieľom je spôsobiť jej úplné alebo čiastočné fyzické zničenie; d) prijatie opatrení, ktorých cieľom je zabrániť rodeniu detí v rámci skupiny; e) násilné preloženie detí jednej skupiny do inej skupiny".

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský parlament mal o Deklarácii o uznaní hladomoru rokov 1932-1933 na Ukrajine za genocídu rokovať na tejto schôdzi. Predseda parlamentu Pavol Paška ju nezaradil do programu, pretože ju neprerokovali gestori - zahraničný výbor a výbor pre európske záležitosti. "Pokiaľ dostanem v priebehu schôdze od gestorského zahraničného výboru informáciu o priebehu rokovania, samozrejme tento návrh do programu zaradím,“ povedal.


Ukrajina

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 094
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 377
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 956
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 650
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 080
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 043
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 033
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 1 995
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu