Bratislava 5. decembra (TASR) - Vládny kabinet má na svojom dnešnom zasadnutí prerokovať návrh opozičných poslancov za KDH Vladimíra Palka, Františka Mikloška a Rudolfa Bauera na prijatie Deklarácie NR SR o uznaní hladomoru v rokoch 1932 až 1933 na Ukrajine za genocídu.
Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR, ktoré tento dokument predkladá, však navrhuje jeho neschválenie. Podľa rezortu by totiž vyjadrenie politického postoja slovenského parlamentu k hladomoru na Ukrajine malo byť výsledkom širšej spoločenskej aj odbornej diskusie, ktorá sa však zatiaľ na Slovensku neuskutočnila.
V programe je aj návrh na uzavretie Reformnej zmluvy, ktorá sa po jej podpísaní 13. decembra v portugalskej metropole bude nazývať Lisabonská zmluva. Týmto dokumentom sa mení a dopĺňa Zmluva o EÚ a Zmluva o založení Európskeho spoločenstva. Jej cieľom je sprehľadniť a zefektívniť rozhodovacie procesy Európskej únie a vytvoriť nový právny rámec jej fungovania. V tejto súvislosti sa bude vláda zaoberať aj účasťou slovenskej delegácie v Lisabone, ktorú by mal 13. decembra viesť premiér Robert Fico.
Ministri sa tiež dotknú koncepcie informačnej kampane vo vzťahu k digitalizácii televízneho a rozhlasového vysielania, ktorej prvá etapa by sa mala začať do konca budúceho roka. Jej cieľom je, aby verejnosť získala základné informácie o dôvodoch zmeny pozemného televízneho vysielania z analógového na digitálne. Taktiež sa oboznámi s jeho základnými vlastnosťami, spôsobom príjmu, termínmi vypínania analógových vysielačov, ako aj prípadnými dotáciami štátu na túto oblasť.
MZV plánuje dať na úhradu príspevkov na spolufinancovanie spoločných projektov SR a Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) zo svojho rozpočtu v rokoch 2008 až 2011 takmer 9,5 milióna korún. Aj o tomto návrhu by mal dnes kabinet rokovať.
Riešiť sa budú pohľadávky Sociálnej poisťovne voči sledovaným štátnym zdravotníckym zariadeniam a transformovaným zdravotníckym zariadeniam, ktoré dosiahli k 30. júnu 2007 viac ako 1,13 miliardy korún. Z uvedenej sumy predstavujú pohľadávky na poistnom takmer 1,09 miliardy Sk a pohľadávky na penále 47,8 milióna korún. Na celkových pohľadávkach sa najviac podieľajú pobočky zdravotníckych zariadení v Bratislave, Prešove a Banskej Bystrici.
Na rad príde aj návrh ministerstva životného prostredia na odmeny pre prednostov všetkých krajských úradov životného prostredia, a to v celkovej výške 327.900 korún. Ministerstvo odmeny navrhlo za kvalitné plnenie služobných úloh v druhom polroku 2007.