Bratislava 5. decembra (ČTK) - Parlament dnes sprísnil podmienky pre migrantov, čo by malo zabrániť zneužívaniu slovenského azylového systému. Od budúceho roka sa tiež rozšíri okruh dôvodov, pre ktoré budú môcť úrady zamietnuť žiadosť cudzincov o udelenie azylu. Vyplýva to z novely zákona o azyle.
Nová úprava má zabrániť, aby cudzinci, ktorí sú v zahraničí podozriví alebo odsúdení za zločiny, mohli odďaľovať svoje vydanie opakovaným podávaním žiadosti o azyl. V súčasnosti si totiž takto môžu podľa ministerstva vnútra predlžovať svoj pobyt na Slovensku a vyhýbať sa trestnému stíhaniu v inej krajine. Po novom už úradom opakovaná žiadosť o azyl brániť v pokračovaní vo vydávacej procedúre nebude.
Azyl by už po novom nemali dostať napríklad ľudia, ktorým na Slovensku skončilo pracovné povolenie, a namiesto toho, aby si vybavovali nové, žiadajú o azyl. Dôvodom na odmietnutie žiadosti bude napríklad aj to, ak cudzinec odmietne poskytnúť odtlačky prstov, či predstavuje hrozbu pre bezpečnosť krajiny alebo spoločnosť.
Na Slovensko prúdia utečenci najmä z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, ale aj z Blízkeho východu a Ázie, väčšina z nich však cez Slovensko len prechádza a mieri ďalej do západnej Európy.
Bratislavská kancelária Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v minulosti vytýkala Slovensku príliš prísnu azylovú politiku. Podľa UNHCR patrí Slovensko medzi krajiny s najmenším počtom udelených azylov v Európe. Vlani udelila krajina azyl len ôsmim ľudom z celkovo 2871 žiadateľov.
Policajti budú naďalej spadať do pôsobnosti vojenských súdov
Príslušníci Policajného zboru, Železničnej polície, Národného bezpečnostného úradu, Slovenskej informačnej služby a colníci budú aj naďalej spadať do pôsobnosti vojenských súdov. Rozhodla o tom Národná rada SR, keď pri schvaľovaní vládnej novely zákona o azyle nepodporila príslušný pozmeňujúci návrh. Poslanec Daniel Lipšic kritizoval spôsob, akým sa táto zmena mala udiať, a to bez akejkoľvek diskusie a v norme, ktorá nijako s problematikou nesúvisí. Zámer presunu policajtov pod vojenskú jurisdikciu súvisel aj s tým, aby sa pretrhli väzby, ktoré policajti majú na civilných súdoch či prokuratúre.
Minister vnútra Robert Kaliňák návrh na vyňatie policajtov spod jurisdikcie vojenských súdov v rozprave podporil. „Myslím, že polícia nemajú čo byť pod vojenskými súdmi. Je to civilný zbor, ktorý má civilnú kontrolu a má byť pod civilnými súdmi,“ zdôraznil Kaliňák. Ak sa majú pretrhnúť väzby, môže sa to riešiť vylúčením súdu v obvode, kde policajt pôsobí, dodal.
Pri prerokovávaní tohto bodu sa v sále strhla vášnivá diskusia medzi opozičnými poslancami a ministrom vnútra. Poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD) navrhla, aby do konca schôdze boli z rokovania vylúčení poslanci Lipšic a Mária Sabolová. Poznamenala, že opoziční poslanci „robia bordel“, keď ministri nie sú v rokovacej sále a „robia bordel“, aj keď v pléne diskutujú.
Od nového roka sa zvýšia platy príslušníkom HaZZ a HZS o štyri percentá
Od 1. januára 2008 sa zvýšia platy príslušníkom Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a príslušníkom Horskej záchrannej služby (HZS) o štyri percentá. Tento krok si zo štátneho rozpočtu vyžiada zvýšenie výdavkov o 50,7 milióna korún.
Hasič, ako aj záchranár tak bude od januára zarábať od 8.160 korún, ak je v prvej platovej triede a pracuje menej ako dva roky, do 28.520 Sk v prípade deviatej tarifnej triedy a práce nad 32 rokov.
Zvýšenie týchto platov prinesie aj zvýšené rozpočty Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní z odvodov poistného za zamestnanca a zamestnávateľa v budúcom roku v celkovej sume päť miliónov korún.
Autor: mv

Beata
Balogová
