BRATISLAVA 5. decembra (SITA) - Schválený návrh štátneho rozpočtu na budúci rok má podľa SMK nevhodné priority pre podmienky Slovenska. Ako ďalej informoval dnes na tlačovej besede predseda republikovej rady a podpredseda SMK Iván Farkas, pri hospodárskom raste na úrovni skoro 10 % hrubého domáceho produktu (HDP) mohla vláda šetriť viac. Podľa jeho slov priority predchádzajúcej vlády, medzi ktorými bola znalostná ekonomika a znižovanie regionálnych disparít, táto vláda obrátila hore nohami. Vláda podľa neho mohla položiť aj kvalitnejší základ pre prijatie eura.
I. Farkas negatívne hodnotí zvyšovanie agrodotácií, pričom, ako uviedol, 80 % z celkového objemu prostriedkov dostanú firmy, ktoré ovládli trh a tieto prostriedky pôjdu na tvorbu zisku pre firmy. Z hľadiska spoločenskej akceptovateľnosti negatívne hodnotí aj nárast rozpočtu silových rezortov, predovšetkým zvyšovanie výsluhových dôchodkov a taktiež aj zvyšovanie miezd policajtov. "Málo dostanú rozvojové programy v školstve, zdravotníctve a sociálnej oblasti," uviedol Farkas. Vzhľadom na rast HDP bude menej prostriedkov na vedu a výskum. Podľa jeho slov súčasná vláda neinvestuje do ľudí, vzdelania a do znižovania počtu dlhodobo nezamestnaných. V oblasti zdravotníctva SMK kritizuje nesplnený sľub zvýšiť odvody za poistencov štátu na 5 % z priemernej mzdy, keďže rozpočet zvýšil odvody len na 4,5 %. "V pomere k HDP sa zdroje v zdravotníctve v budúcom roku znížia," dodal. Na druhej strane podľa Farkasa naplánovaný deficit štátneho rozpočtu na budúci rok vo výške 2,3 % HDP ako aj ostatné parametre rozpočtu svedčia o tom, že vláda má záujem zaviesť euro k 1. januáru 2009. Pozitívne hodnotí aj zvýšenie prostriedkov na protipovodňovú ochranu a pre národnostné menšiny.
Prvýkrát po desiatich rokoch sa stalo, že v NR SR nebol prijatý žiadny pozmeňujúci návrh k štátnemu rozpočtu, čo je podľa Farkasa "úbohosť." V súvislosti s neprijatím pozmeňujúceho návrhu SMK, ktorá žiadala zvýšenie prostriedkov pre Slovenský rozhlas, sa strana obáva o budúcnosť vysielania Rádia Patria na stredných vlnách, ktoré je určené pre národnostné menšiny. Zástupca predsedu SMK József Berényi vyzval Slovenský rozhlas ako aj vládu a ministerstvo kultúry, aby riešili túto situáciu, pretože zastavenie vysielania by podľa jeho slov bola "najväčšia rana" pre národnostné menšiny od roku 1998.