Bratislava 5. decembra (TASR) - Zmierňovanie chudoby a hladu v rozvojových krajinách, podpora ich trvalo udržateľného rozvoja i zabezpečenie mieru a bezpečnosti vo svete je cieľom návrhu zákona o oficiálnej rozvojovej pomoci (ORP), ktorý dnes schválili poslanci. Realizovať by sa to malo najmä posilňovaním demokracie, právneho štátu a ľudských práv v týchto štátoch.
Zákon sa zameriava aj na podporu univerzálneho prístupu k vzdelaniu, na zvyšovanie úrovne základnej zdravotníckej starostlivosti a podporu hospodárskej spolupráce s rozvojovými krajinami. Realizáciu rozvojových projektov bude zabezpečovať Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu. Podrobnosti o činnosti a organizácii agentúry upraví štatút, ktorý schvaľuje minister zahraničných vecí.
Slovensko bude v rámci ORP pomáhať najmä prostredníctvom grantov, finančných príspevkov, odpúšťaním dlhov, rozvojovými programami a projektmi vrátane investícií a darovania hnuteľného majetku. Malo by tiež vysielať expertov a dobrovoľníkov, poskytovať poznatky a skúsenosti, zabezpečiť rozvojové vzdelávanie a informovanie verejnosti a podporu národných a medzinárodných mimovládnych rozvojových organizácií.
Ešte v roku 2000 sa Slovensko na Valnom zhromaždení OSN počas Miléniového summitu podieľalo na prijatí Miléniových rozvojových cieľov, ktorých plnenie je zároveň jedným z ukazovateľov rozsahu a efektívnosti oficiálnej rozvojovej pomoci. K ich plneniu sa SR opätovne prihlásila na summite OSN v septembri 2005.
Ako členská krajina Európskej únie sa SR podieľala aj na formulovaní záverov Európskej rady z júna 2005, ktoré na národnej úrovni potvrdila vláda SR. Ako nová členská krajina EÚ sme sa tak zaviazali usilovať sa o navŕšenie objemu svojej ORP na úroveň 0,17 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2010 a 0,33 percenta HDP do roku 2015. V roku 2006 Slovenská republika poskytla ORP (mnohostrannú aj dvojstrannú) vo výške 1,7 miliardy Sk, čo predstavuje 0,1 percenta HDP.
Po podpísaní prezidentom by mal zákon nadobudnúť účinnosť 1. februára 2008.