Bratislava. Opozícia dnes predložila do parlamentu návrh na odvolanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Reagovala tak na odmietnutie opozičných požiadaviek na stiahnutie nominantov Smeru z vedenia Slovenského pozemkového fondu (SPF). Sporné prevody štátnych pozemkov z fondu viedli nedávno takmer k pádu súčasnej koalície Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS.
Mimoriadna schôdza o odvolávaní premiéra sa musí uskutočniť do siedmich dní, opozícia však na odvolanie Fica nemá dostatok hlasov.
"Na pozadí nášho návrhu sú vážne dôvody, ktoré podľa nášho presvedčenia usvedčujú pána predsedu vlády, že zlyhal," povedal novinárom po predložení návrhu na Ficovo odvolanie šéf opozičnej SDKÚ-DS a expremiér Mikuláš Dzurinda.
Spor okolo SPF vyvolali informácie o tom, že nominant koaličnej ĽS-HZDS vo fonde Branislav Bríza odobril prevod zhruba milióna metrov štvorcových pozemkov pod Vysokými Tatrami pre reštituentov, ktoré sa následne vraj za zlomok trhovej ceny dostali do rúk firmy považovanej za blízku ĽS-HZDS. Pôda sa však neskôr po zásahu prokuratúry vrátila späť štátu. Fico okrem toho predtým presadil odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu (ĽS-HZDS).
Opozícia však za dianie vo fonde viní najmä Smer, ktorý má najviac zástupcov v správnej rade SPF. Fica preto vyzvala, aby nominantov svojej strany z fondu odvolal.
Premiér obvinenia i požiadavky opozície odmietol, sľúbil však rozsiahlu reformu fondu. Súčasnú opozíciu okrem toho obviňoval, že práve jej blízki ľudia sa v minulých volebných obdobiach obohacovali na prevodoch štátnej pôdy.
Návrh na Ficovo odvolanie spôsobil rozruch
Predseda parlamentu Pavol Paška zadal parlamentným výborom prerokovať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze o vyslovení nedôvery vláde Roberta Fica ešte dnes. Opozičným stranám sa to nepozdávalo, a preto si vyžiadali zvolanie grémia, ktoré momentálne zasadá. Predseda parlamentu Pavol Paška v pléne adresoval poslancom z SDKÚ-DS, KDH a SMK výčitku, že rokovací poriadok mu to umožňuje. „Je to moja kompetencia zo zákona,“ povedal šéf parlamentu.
Krátko po hlasovaní v rokovacej sále jednotliví predsedovia výborov zvolali členov na rokovania, ktoré budú o 19:00. Jediný predseda výboru pre kultúru a médiá Pavol Minárik z KDH stanovil začiatok výboru na 20:00. Podľa kuloárnych informácií mimoriadna schôdza by mohla byť zvolaná dnes večer.
Opozícii to pripomína noc dlhých nožov
Podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu konajú pod rúškom noci iba zlodeji. Reagoval tak na rozhodnutie predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý zvolal na 19.00 h, respektíve 20.00 h rokovanie parlamentných výborov, ktoré sa majú zaoberať žiadosťou opozície o zvolanie mimoriadnej schôdze s cieľom vysloviť nedôveru predsedovi vlády Robertovi Ficovi.
Opoziční politici na dnešnom spoločnom brífingu považujú Paškovo konanie za veľmi neštandardné, keďže im dosiaľ neoznámil, na aký termín chce mimoriadnu schôdzu zvolať. "Neoznámil nám to ani na poslaneckom grémiu a argumentoval len tým, že je to v jeho právomoci," posťažoval sa na Paškov postup Dzurinda. Podobne podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského odpovedal Paška na otázku, prečo zvoláva výbory na večer.
Hrušovský si to vykladá ako snahu Roberta Fica prísť na sobotný stranícky zjazd Smeru-SD ako absolútny víťaz. Predseda SMK Pál Csáky zhodnotil súčasnú situáciu v parlamente ako pohŕdanie Ústavou SR. Koaličným politikom odkázal, aby sa inšpirovali venezuelským prezidentom Hugom Chávezom, ktorý neuspel v referende a porážku priznal.
"Je piateho decembra, rozpočet je schválený, schôdza parlamentu sa čoskoro skončí, naozaj nie je dôvod na nočné rokovania," popísal Dzurinda na záver brífingu príčiny svojho údivu nad konaním Pašku.
Dzurinda: Z Ficovej tváre treba strhnúť masku
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda naďalej vidí zmysel v zvolaní mimoriadnej schôdze o vyslovení nedôvery vláde Roberta Fica. „Prišiel čas, aby sme z tváre Roberta Fica strhli masku,“ povedal Dzurinda pred novinármi s tým, že vláda nerobí politiku v prospech ľudí, ale kšeftuje, a to ju spája. Návrh na zvolanie schôdze predložil dnes do parlamentnej podateľne. Predseda parlamentu musí zvolať schôdzu do siedmich dní.
Dzurinda obhajuje opozičnú iniciatívu o vyslovení nedôvery aj tým, že spojenie hlasovania o budúcoročnom štátnom rozpočte s vyslovením dôvery vláde bolo prázdnym gestom. „To sa nepoužíva ako gesto, to sa používa na to, aby sa neposlušný poslanec alebo neposlušný koaličný partner vyfarbil, buď sa dotlačí k hlasovaniu za vládny návrh alebo vláda končí. Čiže včera to bola, ak nechcem povedať fraška, tak prázdne gesto,“ argumentuje Dzurinda. Podľa neho opozícia má dôvody na pád Ficovej vlády. Upozorňuje na to, že Slovenský pozemkový fond sa zodpovedá vláde a jeho orgány, ktoré nominoval kabinet Roberta Fica, dopustil „čachre a kšefty, ktoré sa odohrali 10. apríla.“ Na mimoriadnej schôdzi sa hodlá opýtať premiéra, ako mohol dopustiť takéto obchody a prečo dodnes je Branislav Bríza predsedom Správnej rady fondu a opustil len funkciu námestníka generálneho riaditeľa fondu. Ficovi vyčíta aj neochotu podložiť dokladmi, ako získal vinicu v Bratislave.
Šéf SDKÚ-DS povedal, že na schôdzu nemá pripravené tromfy v neprospech Roberta Fica, ale je možné, že rozprava prinesie niečo nové. Podľa neho opozícia však vyargumentuje, že Fico sa stal nedôveryhodným na výkon premiérskej funkcie. Dzurinda si myslí, že ak Fica vyrušuje opozičný návrh a nerozumie mu, má zavolať Jiřímu Paroubkovi. „Poradím mu, nech zavolá svojho dobrého kamoša pána Paroubka a nech sa ho opýta, prečo on takýto návrh dáva omnoho skôr v Českej republike ako my, slovenská opozícia, dávame v Slovenskej republike, možno pán Paroubek pánovi Ficovi vysvetlí, že sa správame úplne normálne, štandardne,“ dodal Dzurinda.
Jureňa bude vládu obhajovať, keď Fico bude čeliť odvolaniu pre SPF
Poslanec za ĽS-HZDS a bývalý minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa tvrdí, že na mimoriadnej schôdzi o vyslovení nedôvery Robertovi Ficovi bude vládu obhajovať. „Sme súčasťou koalície, my sme koalíciu nikdy nemali záujem rozkladať alebo pôsobiť negatívne, budeme sa chovať ako koaličný partner v rámci koaličných zmlúv,“ povedal pre agentúru SITA Jureňa. Vládny kabinet bude brániť. "Bol som členom vlády, už len v rezorte pôdohospodárstva sa urobilo dosť pozitívneho,“ dodal. Je presvedčený, že vládna koalícia bude pri hlasovaní jednotná.
Jureňa opozícii vyčíta, že iniciuje mimoriadnu schôdzu. Podľa neho sa treba venovať dôležitejším veciam. „Pochopiteľne, že opozícia sa snaží celú túto udalosť ťahať ďalej, ale myslím si, že v utorok sme urobili konštruktívny krok a mali by sme sa teraz normálne trochu venovať skutočným realitám,“ uviedol Jureňa.
Opozícia dnes odovzdala v parlamentnej podateľni návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze o vyslovení nedôvery vláde Roberta Fica. Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda si myslí, že Fico by mal vysvetliť okolnosti okolo kauzy Slovenského pozemkového fondu (SPF). Podľa neho kauza ho diskvalifikovala a stal sa nedôveryhodným pre výkon premiérskej funkcie. Tvrdí, že súčasnú vládu držia pokope kšefty.
Kauza SPF si zatiaľ vyžiadala dve personálne zmeny. O funkciu prišli Miroslav Jureňa, ktorý opustil ministerstvo pôdohospodárstva, Branislav Bríza sa vzdal postu námestníka generálneho riaditeľa fondu. Kauza vážne naštrbila vzťahy Mečiar - Fico. Spor vznikol najmä pre prevody pozemkov vo Veľkom Slavkove, ku ktorým sa dostali ľudia blízki predsedovi ĽS-HZDS Vladimírovi Mečiarovi.
Autor: šif, mv

Beata
Balogová
