Bratislava 5. decembra (TASR) Na Slovensku si 52 percent ľudí myslí, že sa treba zaoberať otázkami diskriminácie, ale väčší dôraz treba klásť na ekonomické otázky a životné minimum. Vyplýva to z výskumu, ktorý dnes na stretnutí s novinármi v Dome Európskej únie v Bratislave prezentovalo občianske združenie Občan a demokracia.
"Išlo o dlhodobejší výskum mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú tejto problematike, teda otázkam dodržiavania ľudských práv, rovnosti príležitostí, diskriminácie a podobne," informovala TASR sociologička Oľga Gyárfášová. Ako ďalej dodala, hlavné mimovládne organizácie vidia otázku dodržiavania ľudských práv podstatne kritickejšie ako verejnosť. Takmer 80 percent z nich považuje situáciu ohľadne dodržiavania ľudských práv za veľmi zlú. "Je pochopiteľné, že ide o ľudí, ktorí túto situáciu vidia zblízka a pracujú s problémovými prípadmi, takže ich optika je iná," skonštatovala.
Ako pre TASR uviedla výkonná riaditeľka združenia Občan a demokracia Šarlota Pufflerová, tému diskriminácie združenie rieši v rámci projektu Európsky rok príležitostí spolu s ďalšími mimovládnymi organizáciami aj preto, že sa pripravuje nová antidiskriminičná legislatíva. Diskriminácia sa totiž týka v podstate všetkých, lebo sa týka žien, týka sa ľudí s inou sexuálnou orientáciou, týka sa ľudí, ktorí majú iný etnický alebo rasový pôvod. Týka sa mladších i starších a stretávame sa s ňou v mnohých oblastiach, či už v školstve, zdravotníctve alebo na svojom pracovisku," dodala.
V rámci projektu sa združenie Občan a demokracia snaží vytvoriť viaceré zdroje a publikácie, ktoré by prinášali čo najviac informácií o diskriminácii. "Jedným z nich je aj portál diskriminácia.sk, ktorý umožňuje zoznámiť sa s problematikou diskriminácie z viacerých hľadísk," vysvetlila Pufflerová. Podľa jej ďalších slov, portál nie je určený iba novinárom zaoberajúcim sa touto problematikou, ale aj diskriminovaným ľuďom.