Minister zahraničných vecí Ján Kubiš odmieta vyhlásenia jeho maďarskej rezortnej partnerky Kingy Gönczovej, že v oblasti dodržiavania práv národnostných menšín v SR došlo k určitým krokom späť.
"Pani ministerka tieto tézy vyjadrovala aj počas nášho dvojstranného pracovného stretnutia, avšak ja som ich odmietol," pripomenul po dnešnom rokovaní vlády. Zároveň si nemyslí, že pre niekoľké otvorené otázky, ktoré sú Slovensku v oblasti menšinovej politiky, treba robiť kauzu v bilaterálnych vzťahoch. "Nesúhlasím s ňou, povedal som jej to už niekoľkokrát a neakceptujem, že takéto koncepcie o zhoršovaní stavu v oblasti menšín a niektorých drobných problémov sa berú a vydávajú za dôvod pre zlé vzťahy medzi dvoma krajinami," zdôraznil slovenský šéf diplomacie. Zároveň tieto vyjadrenia berie ako súčasť politických procesov, ktoré prebiehajú v maďarskom parlamente.
Poukázal na to, že vláda SR bude naďalej hľadať riešenia v tých oblastiach, ktoré znepokojujú občanov SR patriacich k maďarskej menšine.
Schôdzka Fica s Gyurcsányom sa pripravuje
Gönczová na utorkovej schôdzke výboru parlamentu pre zahraničné záležitosti a Maďarov žijúcich za hranicami poznamenala, že pokiaľ nedôjde v uvedených oblastiach k pokroku, otázne je aj stretnutie premiérov Ferenca Gyurcsánya a Roberta Fica. Kubiš reagoval, že ich schôdzka sa naďalej pripravuje. Návšteva sa bude orientovať na posunutie dvojstrannej spolupráce vo všetkých oblastiach.
Na margo Strany maďarskej koalície (SMK) poznamenal, že hlavne jej vedenie si musí dobre rozmyslieť, ako chce fungovať. "My ich rešpektujeme, že majú legitímne právo na to, aby prinášali otázky, ktoré sa týkajú našich maďarských spoluobčanov v tomto zmysle s nimi komunikujeme," konštatoval Kubiš.
Poukázal na to, že ide o opozičnú politickú stranu, ktorá sa aj tak správa. "Koná niekedy mimoriadne nevyberavo a hlavne jej súčasné vedenie využíva a koľkokrát zneužíva všetky prostriedky, ktoré má v rukách," dodal. Pripomenul, že vláda a MZV bude SMK na to dávať adekvátnu odpoveď. "Budem vždy vystupovať proti snahe súčasného vedenia a hlavne pána Csákyho ohovárať Slovensko v zahraničí a prinášať rôzne konfrontačné tézy," zdôraznil. Podľa jeho slov takéto témy nemajú nič spoločné s menšinovou problematikou.
Gönczová vyhlásila v Budapešti, že pre Maďarsko je neprijateľné, že slovenská vláda vysiela dvojaké signály. Nemala by vnímať SMK iba ako opozičnú stranu, ale aj ako predstaviteľa maďarskej menšiny. Navyše podľa Maďarska v oblasti dodržiavania práv národnostných menšín v SR došlo k určitým krokom späť. "V každom prípade musíme pracovať na tom, aby medzi SR a Maďarskom v dlhodobom horizonte fungovala spolupráca iného typu," konštatovala šéfka maďarskej diplomacie.
Vystúpenie ministra Kubiša považuje Csáky za krajne amatérske
Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky považuje za krajne amatérske vystúpenie ministra zahraničných vecí SR Jána Kubiša po dnešnom rokovaní vlády, keď kritizoval vedenie SMK.
"Budem vždy vystupovať proti snahe súčasného vedenia (SMK) a hlavne pána Csákyho ohovárať Slovensko v zahraničí a prinášať rôzne konfrontačné tézy," povedal Kubiš. Podľa jeho slov takéto témy nemajú nič spoločné s menšinovou problematikou a SMK koná niekedy mimoriadne nevyberavo.
"Odmietam takýto štýl a tón pána ministra Kubiša, SMK neurobila žiaden krok, ktorý by ho oprávňoval k takýmto vyhláseniam," uviedol pre TASR Pál Csáky. Predseda SMK obvinil Jána Kubiša z porušenia vzájomnej dohody, v ktorej vraj minister deklaroval, že nebude útočiť na SMK a že bude spolupracovať s ňou v oblasti menšinovej politiky. "Odmietam preto takýto spôsob správania sa pána Kubiša," uzavrel Csáky.