Bratislava 5. decembra (TASR) - Európska komisia (EK) by mala v najbližších dňoch hlasovať o návrhu komisára pre životné prostredie Stavrosa Dimasa, aby EK zamietla povolenie pestovania dvoch nových druhov geneticky modifikovanej (GM) kukurice. Ide o kukuricu, ktorá si sama produkuje toxíny proti svojim škodcom (tzv. Bt. kukurica). Greenpeace Slovensko upozorňuje, že rovnaký druh modifikovanej kukurice, ale od iného výrobcu sa pestuje aj v SR.
Ako pre TASR vysvetlila Lucia Szabová z Greenpeace, existujú dôkazy o toxicite tejto kukurice, negatívnom vplyve na pôdu a pôsobení na tzv. necieľové živočíchy. Z viacerých vedeckých štúdií vyplýva, že geneticky modifikované plodiny spôsobujú množstvo nečakaných negatívnych vplyvov, od poškodzovania užitočného hmyzu až po kontamináciu vôd. Tieto zistenia podľa Greenpeace ukazujú, že pestovanie týchto plodín, pre ktoré hľadá biotechnologický priemysel uplatnenie v Európskej únii, môže spôsobiť vážne environmentálne škody.
"Prieskumy verejnej mienky neustále ukazujú, že väčšina Európanov odmieta prítomnosť geneticky modifikovaných organizmov (GMO) v potravinách, v poľnohospodárstve a v životnom prostredí," tvrdí Szabová. Očakáva, že komisia povie GM plodinám jasné nie.
Súčasná európska legislatíva vyžaduje od EK, aby v takýchto prípadoch uplatnila princíp predbežnej opatrnosti. Podľa právneho systému únie má komisia pri rozhodovaní o povoleniach GMO zohľadniť rôzne aspekty viažuce sa k pestovaniu GMO, najmä nové vedecké výskumy, ale aj sociálne a environmentálne faktory.
Na Slovensku sa v súčasnosti pestuje kukurica od firmy Monsato MON810. Komisia bude hlasovať o kukuricu BT11 a BT1507, ktoré vyrábajú agrochemické firmy Pioneer/Dow a Syngeta.
Genetické technológie sú modernou a rýchle sa vyvíjajúcou formou zmeny a praktického využívania genetických vlastností živých organizmov. Ich podstatou je zásah do genetickej výbavy organizmov, ktorý trvalo ovplyvní ich vlastnosti aj v ďalších generáciách.
ala ed