SME

Odborníci rokovali o projekte odstraňovania PCB na Zemplíne

KOŠICE 5. decembra (SITA) – V Košiciach sa dnes začalo dvojdňové koordinačné stretnutie odborníkov k projektu odstraňovania starých environmentálnych záťaží z výroby polychlórovaných bifenylov (PCB) v ...

KOŠICE 5. decembra (SITA) – V Košiciach sa dnes začalo dvojdňové koordinačné stretnutie odborníkov k projektu odstraňovania starých environmentálnych záťaží z výroby polychlórovaných bifenylov (PCB) v Chemku Strážske. Zúčastnili sa na ňom zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR, regionálnej a miestnej samosprávy a medzinárodného projektu, ktorý podporujú organizácie OSN. Vo štvrtok 6. decembra pokračuje výjazdom na Zemplínskej šírave, v areáli Chemka Strážske a v meste Strážske. O dnešnom rokovaní agentúru SITA informovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobríková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 1959 – 1984 sa v Chemku Strážske vyrobilo 21-tisíc ton polychlórovaných bifenylov (PCB), ktoré sa vyznačujú dlhou dobou prežitia a schopnosťou intenzívne sa kumulovať v potravinovom reťazci. Predpokladajú sa ich toxické účinky na dýchací a tráviaci systém, spôsobujú neurologické a vývojové zmeny, poškodzujú imunitný systém.

V odborných kruhoch sa považuje východné Slovensko za najviac ohrozenú oblasť na svete. Znečistenie v okolí Chemka Strážske patrí medzi tzv. staré environmentálne záťaže. Znečistené plochy sú vo vnútri areálu podniku aj v širšom okolí. Kontaminácia sa primárne šíri povrchovou vodou uvoľňovaním zo sedimentov otvoreného kanála vedúceho od podniku do rieky Laborec a následne cez ďalší kanál do Zemplínskej šíravy.

SkryťVypnúť reklamu

„V máji 2001 bol prijatý tzv. Štokholmský dohovor OSN o perzistentných organických látkach, ktorý zaväzuje signatárov, teda aj Slovensko, prijať opatrenia na elimináciu zdrojov 12 chemických látok, medzi ktorými sú aj PCB látky. Problematiku riešia aj viaceré smernice Európskej únie. Z nich vyplýva členským krajinám povinnosť zabezpečiť ukončenie použitia a bezpečné zneškodnenie všetkých zásob PCB do roku 2010,“ hovorí riaditeľka odboru manažmentu environmentálnych rizík Ministerstva životného prostredia SR Darina Kobzová. Financovaním príslušných projektov bola poverená organizácia Global Environment Facility (GEF), ktorá finančné toky zabezpečuje prostredníctvom implementačných agentúr.

Prvý pilotný projekt na odstránenie starých záťaží PCB chce uskutočniť Slovenská republika. Ďalšie by mali nasledovať na Filipínach, v Číne a v Afrike. „Ide o inštalovanie deštrukčnej jednotky nespaľovacieho zariadenia vysokej technickej úrovne, ktoré využíva na zneškodnenie chlórovaných znečisťujúcich látok chemický rozklad. Medzinárodný tender na výber dodávateľa technológie bol ukončený. Ak ministerstvo životného prostredia potvrdí svoj záujem o realizáciu projektu, na budúci rok by deštrukčná jednotka mala začať fungovať,“ povedal manažér projektu Martin Murín.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt realizuje skupina subjektov, v ktorej slovenskú vládu zastupuje Ministerstvo životného prostredia SR, donorskou organizáciou je GEF (Global Environment Facility) prostredníctvom dvoch organizácií OSN – UNIDO a UNDP (United Nations Industrial Development Organization, United Nations Development Programme). V konzorciu verejnej a štátnej správy pod vedením Košického samosprávneho kraja sú mestá Strážske a Michalovce a Povodie Bodrogu a Hornádu. Konzorcium súkromného sektora tvoria Chemko a.s. Strážske, Ekologické služby, s.r.o. a Dekonta s.r.o. Celkové náklady projektu sú 20 miliónov dolárov. Polovicu financuje OSN prostredníctvom GEF a druhú skupina domácich subjektov. Projekt však nerieši problematiku PCB látok komplexne. Prevádzkovateľ technológie garantuje len bezpečnú prevádzku zariadenia, nie dekontamináciu okolitého prostredia. Práve tieto otázky sú predmetom rokovania pracovnej komisie na Úrade KSK i priamo v Strážskom a na Zemplínskej šírave.

SkryťVypnúť reklamu

„Naši obyvatelia sa chcú podieľať na riešení záťaže, ale majú aj požiadavky, rešpektovanie ktorých v rámci projektu očakávajú. Žiadame napríklad to, aby deštrukčná technológia bola nainštalovaná čo najďalej od obývanej časti mesta, aby sa urobil ekologický prieskum a odborné prehodnotenie ekologickej bezpečnosti uskladnenia v areáli skládky Pláne. Očakávame, že dekontaminácia sa bude robiť od zdroja cez kanály, rieku Laborec po Zemplínsku šíravu a žiadame o to aj na skládke Pláne,“ uviedol primátor mesta Strážske Vladimír Dunajčák.

Košický samosprávny kraj považuje za dôležitú súčasť odstránenia starej environmentálnej záťaže monitoring skutočného stavu zamorenia územia s dôrazom na juhovýchodnú časť regiónu v smere riečnych tokov a pokračovanie v lekárskom výskume dopadov pôsobenia látok PCB na obyvateľov regiónu. V auguste 2004 skončil projekt 5. rámcového programu EÚ Hodnotenie zdravotného rizika pre ľudí z dlhotrvajúcej a nízkej expozície PCB. Medzinárodným koordinátorom bol profesor Tomáš Trnovec zo Slovenskej zdravotníckej univerzity, zapojení boli odborníci zo Švédska, Holandska, USA, Nemecka, Veľkej Británie, Slovinska, ČR a SR. Pre získanie uceleného obrazu o rozsahu kontaminácie východného Slovenska PCB látkami navrhol ministrovi životného prostredia aplikovať v tejto oblasti metódu geografického informačného systému na štúdium kontaminácie životného prostredia. Predseda KSK Zdenko Trebuľa požiadal ministra zdravotníctva, aby sa pokračovalo vo financovaní štúdie, ktorá má byť podkladom k ďalším dokumentom a realizácii ozdravných opatrení.

SkryťVypnúť reklamu


ič;mt;nr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 207
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 215
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 026
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 056
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 745
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 155
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 701
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu