Bratislava 5. decembra (TASR) - Ministerstvo spravodlivosti SR rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR v kauze interrupcií. "Ako minister spravodlivosti zastávam názor, že je to téma, do ktorej politici nemajú čo hovoriť. Navrhovateľ v tomto prípade podľa mňa na ÚS ani odborne nezvládol svoj návrh a prehral na plnej čiare," uviedol dnes minister spravodlivosti Štefan Harabin.
Ústavný súd v utorok 4. decembra vyhovel časti návrhu skupiny 31 poslancov Národnej rady SR vo veci nesúladu interrupčného zákona a vyhlášok ministerstva zdravotníctva s Ústavou SR. ÚS uznal nesúlad vyhlášky ministerstva zdravotníctva SR z roku 1986 s Ústavou SR, ktorá umožňuje prerušiť tehotenstvo z genetických dôvodov do 24 týždňov jeho trvania. Na základe rozhodnutia ÚS všetky podstatné spoločenské otázky musí upraviť zákon. Lehota na vykonanie prerušenia tehotenstva predstavuje podstatnú otázku zákonnej úpravy, ktorá musí byť upravená iba zákonom a nie vyhláškou. ÚS zdôraznil, že svojím nálezom nespochybňuje genetické dôvody interrupcií. Znenie interrupčného zákona je podľa ÚS v súlade s ústavou.
Nevyplácanie 14. platu sudcom je účet, ktorý vystavila bývalá vláda
Ministerstvo spravodlivosti rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR v kauze 14. platu sudcov. "Toto je účet, ktorý vystavila bývalá vláda. Prijali populistický zákon na 14. platy pre sudcov, ale pritom jeho realizáciu stále odsúvali. Tento zákon pritom nemuseli prijať, sudcovia o neho nežiadali. To je výsledok neodborného riadenia rezortu spravodlivosti z minulosti a zároveň aj odsúvania problémov," povedal minister spravodlivosti Štefan Harabin.
Nevyplácanie 14. platu sudcom v rokoch 2003-2006 bolo v rozpore s Ústavou SR. Rozhodol o tom v utorok 4. decembra ÚS.
ÚS rozhodoval v spojenom konaní o návrhu Okresného súdu Košice-okolie a Okresného súdu Bratislava I. Tie navrhovali vysloviť nesúlad niektorých ustanovení zákona o platových pomeroch sudcov z roku 2002, ktorými parlament posunul účinnosť vyplatenia 14. platu na rok 2003 a posúval to následne až do roku 2006 vrátane.
"ÚS SR poukázal na to, že práve zákonodarca bol tým orgánom, ktorý každý rok posúval účinnosť zákona priznávajúceho sudcom tzv. 14. plat, pričom išlo o hmotnoprávny nárok sudcov. Tí oprávnene nadobudli legitímne očakávanie, že v nasledujúcom období im bude tento plat reálne vyplatený," uviedla okrem iného v odôvodnení nálezu predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková. Pripomenula, že to sa však nerealizovalo, pretože opakovanou novelizáciou odkladu účinnosti paragrafu 77 zákona dochádzalo k odňatiu ich nároku na 14. plat. ÚS SR podľa nej rozhodoval aj v súlade s nálezmi v podobných prípadoch v Českej republike a Poľsku.