Bratislava 6. decembra (TASR) - Novela zákona o ochrane prírody a krajiny má podľa Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne vážne nedostatky. Vychádza pri tom z právnej analýzy, z ktorej tiež vyplynulo, že Slovensko sa vystavuje riziku začatia konania Európskej komisie voči SR z dôvodu porušovania práva EÚ. Novela vstúpila do účinnosti 1. decembra a navrhla ju skupina koaličných poslancov.
"Domnievame sa, že súčasný zákon o ochrane prírody môže byť v rozpore s Ústavou SR, európskou legislatívou, ako aj s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovensko viazané," povedal právnik Tomáš Kamenec. Pokračoval, že pri príprave akejkoľvek legislatívy je potrebné vziať do úvahy ústavný systém, ako aj medzinárodné záväzky štátu. "Ak sa posudzuje konflikt vlastníckeho práva a práva na ochranu životného prostredia, nie je možné uprednostňovať žiadne z nich," konštatoval.
Daphne považuje za jeden z najvážnejších problémov ohrozenie predbežnej ochrany v územiach európskeho významu (ÚEV) Natura 2000. "Podľa Daphne je viac než pravdepodobné, že ministerstvo životného prostredia nebude schopné dodržať zákonom určený termín na vyhlásenie všetkých navrhovaných ÚEV (382 území do leta 2008)," objasnila hovorkyňa inštitútu Martina Badidová. Doplnila, že na nevyhlásených územiach po tomto termíne zanikne ich predbežná ochrana a Slovensko si tak nesplní svoj záväzok voči EÚ.
Za ďalší nedostatok považuje Daphne aj presunutie zákazu činností meniacich stav mokrade až do 5. stupňa ochrany. "Tým došlo k zníženiu ochrany na územiach zaradených v zmysle Ramsarského dohovoru do zoznamu medzinárodne významných mokradí," uviedla Badidová. V súčasnosti sa na území SR nachádza 14 spomínaných lokalít.
Problémom je podľa inštitútu aj zavedenie novej zonácie chránených území, ktorá umožňuje v rámci zón vznik ďalších podzón s rôznymi stupňami ochrany. "Takáto úprava je však v praxi pre bežného občana nezrozumiteľná a nejednoznačná," upozornila Badidová. Uzavrela, že za nesystematické a obhospodarovateľov lesa zvýhodňujúce možno považovať ustanovenie, ktoré nevyžaduje na vykonanie činnosti uvedenej v lesnom hospodárskom pláne súhlas alebo výnimku zo zákazu orgánom ochrany prírody.
Daphne informoval o výsledkoch právnej analýzy listom a e-mailom ministra životného prostredia Jaroslava Izáka, ako aj štátnych tajomníkov rezortu životného prostredia, Štátnu ochranu prírody a Slovenskú inšpekciu životného prostredia.