"Zajtra s vysokou pravdepodobnosťou obdržíme rozhodnutie Európskej komisie, na základe ktorého sa zvyšuje kvóta emisií pre Slovenskú republiku o 1,7 milióna ton," povedal Fico. Podľa neho ide zatiaľ o predbežné stanovisko. Komisia dnes už potvrdila, že v piatok rozhodnutie o emisiách pre Slovensko oznámi.
Vláda najskôr komisiu, podľa Fica odvážne, zažalovala
EK pôvodne vlani stanovila Slovensku pre roky 2008-2012 hornú hranicu emisií na 30,9 milióna ton. Ficova vláda však požadovala 41,3 milióna ton a komisiu za zníženie limitu zažalovala. Kabinet argumentoval tým, že obmedzenie kvót môže ohroziť hospodársky rast krajiny a zvýšiť nezamestnanosť.
"Považujem to, ak je to pravda, za veľký úspech vlády SR, pretože mala odvahu zažalovať Európsku komisiu za rozhodnutie pri pridelení emisných kvót," povedal Fico po skončení rokovania eurovýboru. Premiér rovnako vyzdvihol, že k žalobe Slovenska o zvýšenie emisií sa pridalo ďalších sedem krajín EÚ, čo podľa neho svedčí o správnosti slovenského postoja. Žalobu na komisiu pre zníženie limitu podalo napríklad aj susedné Česko.
Žalobu by mohli stiahnuť
Premiér dnes pred novinármi naznačil, že vláda by mohla po zvýšení limitu žalobu stiahnuť. „Ja som právnik, počkám si, kým budem mať v ruke tromf, až potom môžeme sťahovať žaloby,“ vysvetlil Fico po zasadnutí parlamentného výboru pre európske záležitosti. "Ak budeme cítiť spokojnosť, a že tlakom, ktorý sme vyvinuli na EK, sme dosiahli svoje ciele, tak je celkom prirodzené, že nástroj, ktorý bol tlakom, sa potom stiahne späť," povedal premiér. "Teraz, keď príde to, čo počúvame, že by malo prísť navyše, verím, že všetky podniky na Slovensku budú uspokojené," dodal.
Európsky súdny dvor už v októbri zamietol podobnú žalobu proti zníženiu emisií od spoločnosti U.S.Steel Košice, ktorá je najväčším producentom CO2 na Slovensku.
Firmy si budú po novom kvóty kupovať, naša vláda má výhrady
Znižovaním emisných limitov sa Európska únia snaží bojovať proti ekologickým následkom globálneho otepľovania, ktoré podľa vedcov spôsobujú takzvané skleníkové plyny.
EK plánuje podľa Fica zaviesť v budúcnosti nový mechanizmus na prideľovanie emisných kvót, podľa ktorého sa už nebudú kvóty prideľovať jednotlivým štátom, ale firmy si ich budú kupovať prípadne investujú rovnaký objem peňazí do environmentálnych programov. Slovensko má však podľa premiéra k takýmto plánom výhrady. "Osemdesiat percent tých firiem, ktoré mali problém s emisiami, sú malé a stredné firmy, ktoré nemajú možnosť ísť na trh kupovať, " povedal Fico. Preto už v pondelok predsedovi Európskej komisie José Barrosovi tlmočil vážnu pripomienku.
Slovensko sa podľa premiéra bude usilovať o to, aby v SR sídlil európsky technologický inštitút.
Podľa Greenpeace chceme viac, než minieme
Európska komisia znížila množstvo pridelených emisií oxidu uhličitého krajinám V4, pretože všetky štyri štáty požadovali výrazne viac ako boli ich reálne emisie v minulých rokoch. Napríklad Slovenská republika požiadala EK o pridelenie emisných kvót na roky 2008 až 2012 v objeme vyše 41 milióna ton oxidov uhlíka ročne. Pritom SR vypustila v roku 2005, v čase vyjednávania o emisných kvótach, 25,2 milióna ton oxidu uhličitého, pričom ročný limit bol pre toto obdobie stanovený na niečo vyše 30 miliónov ton, upozorňuje organizácia Greenpeace.
Aj napriek tomu, že Slovensko nevyužívalo ani to, na čo malo nárok, žiadalo EK o navýšenie emisií CO2 o celú štvrtinu. Podľa koordinátora energetickej kampane Greenpeace Karela Polaneckého by slovenská vláda mala namiesto súdnych sporov "stiahnuť žalobu a viac sa venovať hľadaniu možností ako výrazne znížiť slovenské emisie skleníkových plynov“.
Organizácia Greenpeace je presvedčená, že limity na emisie upravené Európskou komisiou sú dostatočné a nepredstavujú žiadne ohrozenie ekonomických záujmov krajín V4. Environmentalisti v tejto súvislosti upozorňujú, že k účinnému obmedzeniu klimatických zmien bude aj tak nutné už v priebehu najbližších desiatich rokov dosiahnuť ešte razantnejšie zníženie emisií, ako požaduje EK.
Strana zelených odmietla, že spolupracuje s Ficovým Smerom-SD
Mimoparlamentná Strana zelených dnes odmietla, že uzavrela dohodu o spolupráci so Smerom-SD premiéra Roberta Fica. Reagovala tak na nedávne Ficove vyhlásenia o schválení dohody o kooperácii oboch strán. Strana okrem toho v tlačovom vyhlásení ostro kritizovala súčasnú vládu za jej politiku v oblasti ochrany prírody.
"Vedenie strany zarazilo, že premiér Fico komunikoval v relácii na TA3 bez akýchkoľvek vzájomných konzultácií spoluprácu ako hotovú vec," uviedla hovorkyňa zelených Diana Chladeková. Strana podľa nej nemá doteraz podpísanú zmluvu so žiadnou politickou stranou.
Zelení: Smer je nepriateľ životného prostredia
Strana zelených po svojom sneme oslovila parlamentné politické strany s ponukou na nadviazanie spolupráce v oblasti ochrany prírody, návrh zmluvy na spoluprácu v odborných skupinách predložila aj Smeru-SD. Na internetovej stránke Smeru-SD je informácia, že predsedníctvo Ficovej strany schválilo dohodu o spolupráci medzi Smerom a Stranou zelených, Fico o spolupráci so zelenými hovoril aj v televízii TA3.
Strana zelených okrem toho ostro kritizovala súčasnú vládu za jej politiku v oblasti ekológie. "Táto vláda na čele s pánom Ficom sa dá jednoznačne označiť ako jedna z najnepriateľskejších k životnému prostrediu v histórii samostatného Slovenska," uviedla strana vo vyhlásení. Ficovmu kabinetu zelení vytkli napríklad úvahy o ťažbe uránu v Považskom Inovci, ťažbe perlitu v Tokajskej vinohradníckej oblasti, podporu jadrových a tepelných elektrární, výrub stromov vo Vysokých Tatrách či súdne spory voči environmentálnym organizáciám. Reakciu Smeru-SD ČTK zisťuje.
Autor: zh

Beata
Balogová
