Spor medzi premiérom Robertom Ficom a jeho predchodcom v premiérskom kresle Mikulášom Dzurindom (SDKÚ-DS) o sporné získavanie nehnuteľností dnes pokračoval ďalším obvinením. Fico totiž v parlamente naznačil, že sa terajší opozičný líder v minulosti obohatil na reštitúcii štátnych pozemkov zo Slovenského pozemkového fondu (SPF). Reagoval tak na nedávne obvinenie zo strany Dzurindu, že lacno kúpil lukratívnu pôdu v Bratislave. Dzurinda tvrdil, že pozemky zdedil.
Dzurinda získal podľa Fica ako premiér v roku 2001 spolu s ďalšími dvoma ľuďmi pri reštitúcií približne 3.500 metrov štvorcových ornej pôdy v Spišskej Novej Vsi. Fico tvrdil, že to bolo o 1300 metrov štvorcových pôdy viac, ako mali reštituenti vrátane Dzurindu nárok. Premiér okrem toho tvrdil, že žiadosť jeho predchodcu na prevod štátnej pôdy bola oproti iným reštituentom vybavená rýchlejšie. Pôda sa okrem toho neskôr prekvalifikovala na stavebné pozemky a ich trhová hodnota tak stúpla z 2,20 Sk za meter štvorcový na 800 až 1000 korún, tvrdil Fico.
Podľa katastra nehnuteľností má Dzurinda v Spišskej Novej Vsi majetkové podiely na viacerých pozemkoch. V majetkovom priznaní za rok 2006, ktoré šéf SDKÚ-DS musel podať ako poslanec, však uviedol spomedzi nehnuteľného majetku iba dva byty a chalupu.
Dzurinda tvrdí, že pozemky na Spiši zdedil a normálne reštituoval
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda sa ostro ohradil voči kritike premiéra. Podľa neho Fico sa usvedčil takýmto obvinením. Dzurinda tvrdí, že ich získal po svojej nebohej mame a boli to reštituované pozemky po dedovi. „Nič som nekúpil, nič som nepredal, s ničím som nekšeftoval, iba som zdedil,“ povedal pred novinármi Dzurinda.
VIDEO: Pozemky som získal ako dedičstvo po mamičke, povedal Dzurinda
Podľa neho Slovenský pozemkový fond rozhodol v roku 1996, pričom zákon o reštitúciách platil od roku 1991, k pozemkom sa dostal v roku 2001. Odmietol tak, že by sa k nim dostal expresne rýchlo. "Trvalo to desať rokov a ak sa Ficovi zdá, že to bolo príliš rýchlo, nech to konzultuje so svojím niekdajším straníckym kolegom Pavlom Koncošom," reagoval dnes Dzurinda na parlamentnej pôde na Ficovo obvinenie.
Nesúhlasí ani s Ficovou poznámkou, ktorá súvisela s dvoma rôznymi výmermi pozemkov. Podľa Dzurindu dedo vlastnil pozemky v najlepšej časti Spišskej Novej Vsi, keď mu ich zobrali komunisti, postavili na nich fabriky. V reštitúcii mu preto pridelili väčší pozemok ako náhradu.
VIDEO: Dzurinda bude možno na svojom pozemku pestovať zemiaky
KAMERA: Silvia Pňačková
Dzurinda o svojich pozemkoch, ktoré získal ako dedičstvo po matke v Spišskej Novej
Vsi, povedal, že na nich možno začne pestovať zemiaky. S úsmevom dodal, že sa z nich dá páliť dobrá pálenka
a pokiaľ bude premiér Robert Fico pestovať hrozno, môžu spolu "bartrovať".
Líder SDKÚ-DS odkázal Fica na Koncoša, keďže ten bol v roku 2001, kedy Dzurinda pozemky získal, ministrom pôdohospodárstva. Koncoš bol nominantom Strany demokratickej ľavice a teda Ficovým straníckym kolegom až do vzniku strany Smer v roku 1999.
Ficovo obvinenie počas dnešnej parlamentnej hodiny otázok si Dzurinda vysvetľuje ako strach pred plánovanou diskusiou o jeho odvolávaní. "Pán Fico má veľký problém a začína si ho uvedomovať," zakončil opozičný politik.
Otázku o Dzurindovi premiérovi položili poslanci Smeru
Fico dnes obviňoval Dzurindu v rámci parlamentnej hodiny otázok, otázku na údajné Dzurindove pozemky mu položilo viacero poslancov Smeru-SD. Dzurindove reštitúcie bližšie nekomentoval, obvinil však opozíciu z klamlivého ohovárania. Podľa neho z toho vyplýva, že má jeho vláda úspechy. "Jednoducho opozícia nás provokuje v jednom kuse. Ale my sa na takýto štýl politiky vyprovokovať nedáme," povedal premiér.
Predseda SDKÚ-DS pritom nedávno obvinil Fica, že sa v roku 2002 dostal za zlomok trhovej ceny k lukratívnej vinici nad Bratislavou, ktorá by sa podľa neho dala využiť ako stavebný pozemok. Fico však Dzurindove obvinenia odmietol a tvrdil, že na vinohrade neplánuje stavať.
Spory medzi Ficom a Dzurindom o pozemky sa objavili po tom, čo sa pre sporné prevody približne milióna metrov štvorcových lukratívnej štátnej pôdy pod Vysokými Tatrami takmer rozpadla súčasná koalícia Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS. Nominant ĽS-HZDS v SPF Branislav Bríza totiž odobril prevod tejto pôdy, ktorá neskôr skončila v rukách firmy údajne blízkej ĽS-HZDS. Firma získala pozemky za zlomok údajnej trhovej ceny, kataster jej prevod však neskôr po podnetoch prokuratúry zrušil.
Autor: zh

Beata
Balogová
