BRATISLAVA 6. decembra (SITA) - Minister zahraničných vecí Ján Kubiš si myslí, že Kosovo vyhlási samostatnosť, ako sa k tomu postaví Slovensko, nie je jasné. Súhlasí s premiérom Robertom Ficom, ktorý si nevie predstaviť, že by sme uznali Kosovo, ktoré sa jednostranne vyhlási za samostatné. "My s tým máme problém. Takže naozaj nepredpokladám, že ak by došlo k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti, že by Slovenská republika uznala Kosovo," povedal Kubiš pre agentúru SITA. Dôležitý bude postoj EÚ, o ktorom budú rokovať šéfovia diplomacií v piatok v Bruseli. Kubiš, ktorý pred Bruselom navštívil Belehrad a Prištinu, verí, že Srbi nebudú celistvosť štátu brániť armádou.
"V prípade jednostranného vyhlásenia nezávislosti povedali veľmi jasne, že s výnimkou vojenskej sily využijú všetky prostriedky - politické, diplomatické, hospodárske, aby dali jasne najavo, že s ním nesúhlasia." Srbskí politici stále vidia priestor na rokovania. Kosovskí ho už nevidia. Samostatnosť mienia vyhlásiť po 10. decembri. Do tohto termínu má generálny tajomník OSN dostať záverečnú správu z posledných neúspešných rokovaní. Podľa Kubiša to nebude hneď po tomto dátume, ale stane sa to čoskoro. "Tie signály, ktoré mám, hovoria, že predstavitelia Kosova sú naozaj odhodlaní urobiť tento krok v relatívne krátkom čase," povedal.
Kosovskí predstavitelia oznámili, že ak osamostatnenie Kosova neschváli Bezpečnostná rada OSN, vyhlásia ho jednostranne. "Európska únia ešte stále vypracováva stanovisko. Myslím, že veľmi korektne si počká na správu. My (ministri zahraničných vecí krajín EÚ) sa máme stretnúť (7. decembra) v Bruseli s predstaviteľom Európskej únie, ktorý nám tú správu trojky predstaví a okomentuje." To bude pre diskusiu i konečný postoj únie rozhodujúce. EÚ je zatiaľ nejednotná. Niektoré krajiny, vrátane Slovenska, sa obávajú, že odtrhnutie Kosova od Srbska povzbudí separatistov v iných častiach Európy.
To nejde, že sa niekto vyhlási sám za štát, povedal Fico o Kosove
Premiér Robert Fico dnes v európskom výbore Národnej rady SR potvrdil, že slovenská vláda neuzná Kosovo, ak jednostranne vyhlási nezávislosť od Srbska. "To nejde tak, že len tak sa niekto vyhlási sám za štát bez toho, aby medzinárodné spoločenstvo do toho mohlo vstupovať," povedal poslancom. "Nepodporíme nezávislosť Kosova vtedy, ak sa Kosovo jednostranne samo vyhlási za nezávislé, bez toho, aby malo k dispozícii rozhodnutie Organizácie Spojených národov, alebo inej relevantnej organizácie medzinárodného charakteru." Ubezpečil, že z tejto pozície vláda neustúpi.
Európska únia sa podľa Fica musí dohodnúť na spoločnom postoji ku Kosovu, inak sa opäť ukáže jej slabosť a "veľmoci" ju rozdelia. "Mám taký pocit, že s tým niekto ráta," vyhlásil. "My budeme tlačiť, hoci sme malá krajina, všetkých v Európskej únii, poďme už konečne na jednotné stanovisko. Aby sa neopakoval Irak, kde nás krásne Spojené štáty americké rozdelili," konštatoval premiér v parlamentnom výbore pre európske záležitosti. Pred rozdelením EÚ varoval aj v utorok v Bruseli po stretnutí s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom. Barroso dodal, že by bolo ťažké vysvetliť ostatným, že krajiny EÚ nie sú schopné dosiahnuť spoločný postoj.
Národné pozície ku Kosovu sa pokúsia zladiť v piatok v Bruseli ministri zahraničných vecí EÚ po tom, ako sa zoznámia so závermi neúspešných rokovaní medzi Srbmi a kosovskými Albáncami. Správu z rokovaní má do 10. decembra dostať generálny tajomník OSN. Po tomto dátume avizovali kosovskí politici vyhlásenie nezávislosti bez ohľadu na postoj medzinárodného spoločenstva. "Predstavitelia Kosova sú naozaj odhodlaní urobiť tento krok v relatívne krátkom čase," povedal pre SITA šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš. Verí, že Srbi nezareagujú silou. Srbi chcú podľa neho použiť všetky prostriedky - politické, diplomatické, hospodárske okrem vojenskej sily.