Bratislava 6. decembra (TASR) - Slovensko a Francúzsko podľa štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR Oľgy Algayerovej uzatvoria vzájomnú dohodu o strategickom partnerstve.
Tá by mala byť podpísaná na jar budúceho roka počas návštevy francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho na Slovensku. Algayerová pripomenula, že v súčasnosti medzi oboma krajinami existuje približne 50 bilaterálnych dohôd, takže tento dokument bude vytvárať podmienky na ďalšiu spoluprácu v poľnohospodárstve, energetike, obrane a zdravotníctve. Partnerská strana by mala predložiť text návrhu do konca decembra.
"Je naším želaním, aby sa prvé strategické partnerstvo s novými členskými krajinami EÚ uzavrelo práve so Slovenskom," povedal na dnešnom tlačovom brífingu štátny tajomník pre európske záležitosti na Ministerstve zahraničných vecí Francúzskej republiky Jean-Pierre Jouyet. Ako povedal, jeho krajina je tiež pripravená pomôcť SR v modernizácii súčasných jadrových a tepelných elektrární. Zároveň vyjadril potešenie z rozšírenia schengenského priestoru aj o Slovensko a potvrdil podporu Francúzska pre náš vstup do eurozóny.
Algayerová v tejto súvislosti pripomenula, že SR plní maastrichtské kritériá. "Schválený rozpočet dáva predpoklad, že ich budeme plniť aj v čase hodnotenia Slovenska v máji 2008," konštatovala.
Jouyet sa taktiež vyjadril k návrhu francúzskej hlavy štátu k vytvoreniu tzv. Skupiny múdrych. Tvoriť by ju malo desať členov rôzneho politického presvedčenia a z rôznych členských krajín, ktorí by zastupovali akademickú, vedeckú či ekonomickú oblasť. Skupina sa bude venovať strategickej reflexii EÚ a svoje závery by mala predložiť na začiatku roku 2010. Základné témy, ktorými sa bude zaoberať, je vzťah Únie a sveta, jej prispôsobenie sa globálnym zmenám, ďalej vzťahy EÚ k jej občanom v rozšírenej Európe, ako aj projekty, ktorými sa bude EÚ riadiť počas nasledujúcich 20 rokov. O jej založení budú diskutovať európski lídri na budúcotýždňovom bruselskom summite. V belgickej metropole budú premiéri a prezidenti krajín Únie rokovať aj o ďalšom rozširovaní EÚ vrátane Turecka. To ale podľa Sarkozyho nemá v Únii miesto a namiesto toho by sa malo stať súčasťou tzv. stredomorskej únie.
Podľa vyjadrenia štátnej tajomníčky MZV SR Slovensko v tejto otázke zastáva pozíciu, že s Tureckom je potrebné ďalej diskutovať o dodržiavaní ľudských práv, demokracii a európskych hodnotách. Jouyet súhlasil s pokračovaním dialógu s Tureckom, ale pripomenul, že turecká otázka neovplyvňuje ďalšie rozširovanie EÚ.
Francúzsku delegácia okrem Jouyeta tvorili aj senátor Denis Badré, poslanec a predseda výboru francúzsko-slovenského priateľstva Jean Gaubert, ktorí z Bratislavy odcestujú do Viedne.