Bratislava 7. decembra (TASR) - Ďalšie dva motorové člny, ktoré patrili bývalému šéfovi nebankových subjektov Vladimírovi Frunimu, dorazili vo štvrtok 6. decembra večer z Chorvátska na Slovensko.
Ide o dva motorové člny s dĺžkou šesť a pol metra, ktoré sú v súčasnosti uskladnené v opravovniach Ministerstva vnútra SR v Bratislave. TASR o tom informoval prednosta Obvodného úradu (OÚ) v Bratislave Otto Galis. Obvodný úrad je správcom zhabaného majetku na základe poverenia Špeciálneho súdu (ŠS). S majetkom sa bude nakladať v zmysle zákona, zdôraznil Galis. Podľa prednostu OÚ zostali v Chorvátsku ešte dve veľké jachty.
"Špeciálny súd v Pezinku na základe výzvy veľvyslanectva Chorvátskej republiky a na základe rozhodnutia o zaistení majetku prevzal vo štvrtok 6. decembra vo večerných hodinách ďalšiu časť majetku odsúdeného Vladimíra F. od Interpolu a odovzdal ho do správy Obvodnému úradu Bratislava. Ide o dva motorové člny, ktoré sa previezli na Slovensko po spolupráci Špeciálneho súdu s Ministerstvom spravodlivosti SR, Interpolom a Obvodným úradom," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa ŠS Katarína Kudjáková.
Na slovenské územie spomínaný majetok dopravili vo štvrtok približne o 19.30 h. Ide už o druhý transport Fruniho majetku zhabaného v Chorvátsku, ktorý dorazil za posledný necelý týždeň na Slovensko. Do konca roka by podľa informácií Ministerstva spravodlivosti (MS) SR mali prepraviť z Chorvátska ešte jeden a zároveň posledný transport Fruniho vecí. V piatok 30. novembra prepravili z tejto krajiny dve vozidlá, jeden motorový čln, dva počítače a tri telefóny. Majetok dovezený Interpolom preberá sudkyňa ŠS Ružena Sabová a veci ihneď po prebratí odovzdáva správcovi majetku, OÚ Bratislava.
Obvodný úrad ponúkne v prvom kole majetok zhabaný odsúdenému bývalému šéfovi nebankových subjektov Frunimu a spol. Štátnej plavebnej správe či polícii. Zároveň naloží so zhabaným majetkom v súlade so zákonom o správe majetku štátu.
"V prvom kole urobíme ponukové konanie pre rozpočtové a príspevkové organizácie, ako sú napríklad plavebná správa či ministerstvo vnútra," uviedol pred niekoľkými dňami pre TASR prednosta Galis. Ak organizácie neprejavia záujem, úrad dá urobiť súdnoznalecké posudky a Fruniho majetok predá podľa zákonných predpisov.
Podľa Galisa sú plavidlá v zlom stave. Takmer päť rokov kotvili v prístave na morskej slanej vode, čo ich výrazne znehodnotilo. "Teraz riešime, ako s nimi naložiť, pretože možno transport a s tým spojené náklady by boli oveľa vyššie ako reálna hodnota týchto lodí," konštatoval Galis. Podľa zdrojov z prostredia slovenskej justície prevoz majetku je neekonomický a výhodnejšie by bolo predať plavidlá v Chorvátsku.
Pri krachu nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia sa stratili úspory desaťtisícok ľudí. Štvrtého februára 2002 zostali všetky pobočky spoločností pre klientov zatvorené. Od roku 1997 do tohto dátumu uzatvorili s klientmi vyše 850.000 zmlúv, výška vkladov predstavovala takmer 63 miliárd Sk. Vladimíra Fruniho odsúdil Špeciálny súd na 11 rokov a šesť mesiacov v tretej nápravnovýchovnej skupine.
ikr vlk vs