BRATISLAVA - Poslanec NR SR Daniel Lipšic za KDH dnes na tlačovej besede upozornil na množiace sa prešľapy v trestnej justícii. Zvlášť na situáciu na Okresnom súde v Michalovciach, kde sa počnúc novým rokom bude kompletne meniť trestný úsek.
Lipšic má vážne podozrenie, že odtiaľ budú musieť odísť sudcovia, ktorí spravodlivo rozhodovali v prípadoch prevádzačstva a pašovania.
Video: Lipšic sa obáva situácie na Okresnom súde v Michalovciach
Podľa Lipšica sa množia prípady prešľapov v trestnej justícii
Ústavný súd (ÚS) SR rozhodoval v prípade bývalého veľkopodnikateľa Jozefa M. o skutkových otázkach väzby, ktoré nie sú v kompetencii tohto súdu. Myslí si to poslanec Národnej rady SR za KDH a exminister spravodlivosti Daniel Lipšic. Ústavný súd má podľa neho rozhodovať o porušení ústavných práv. Povedal to dnes na tlačovej besede, na ktorej vyjadril svoje stanovisko k "množiacim sa prešľapom v trestnej justícii." Poslanec nevie, aké ústavné právo malo byť v prípade Jozefa M. porušené.
Video: Lipšic hovorí o prešľapoch v justícii
Lipšic vo svojom výpočte "prešľapov v trestnej justícii" pokračoval prípadom, v ktorom tento týždeň rozhodol senát banskobystrického krajského súdu. Išlo o rozsudok nad obzvlášť nebezpečným recidivistom Norbertom M. V pondelok senát uznal tohto 39-ročného recidivistu za vinného z trestného činu sexuálneho násilia a vymeral mu 8,5 roka.
Prokurátor navrhoval pre obžalovaného výnimočný trest 25 rokov odňatia slobody podľa zásady trikrát a dosť. "Prvé zdôvodnenie, ktoré ponúkol predseda súdu bolo, že súd prihliadal na návrh novely, ktorú pripravilo ministerstvo spravodlivosti a ktorej cieľom je zmierniť postih pre násilný zločin a pre recidivistov," povedal Lipšic, podľa ktorého je to "samo o sebe škandál."
Aj ďalšie vysvetlenie, ktoré ponúkol súd, je podľa Lipšica neprijateľné. "Predseda súdu nás informoval, že návrh novely zákona bol len vzatý do úvahy, nebol rozhodujúci a teda dôvodom bolo to, že v prípade sexuálneho násilia nespôsobil páchateľ žene ťažké následky," uviedol Lipšic. Podľa neho súd vzal do úvahy materiálny korektív a neuložil páchateľovi trest v rámci zásady trikrát a dosť.
"Ak páchateľ spácha tretí násilný trestný čin, ktorý je definovaný v starom trestnom zákone, výnimočný trest mu musí byť uložený," uviedol Lipšic. Podľa neho je zdôvodnenie rozsudku krajského súdu neetické, nemorálne a nezákonné. "V prípade, že bola uznaná vina za sexuálne násilie a táto osoba mala minimálne dve predchádzajúce odsúdenia pre násilný zločin, bola povinnosť súdu uložiť výnimočný trest," uviedol Lipšic. Poslanec ale pevne verí, že ministerstvo spravodlivosti bude v tomto prípade konať a "nezaujme pozíciu mŕtveho chrobáka".
Norbert M. sa dnes dostal na slobodu, keďže rozsudok banskobystrického krajského súdu nie je právoplatný. Súd síce požiadal o predĺženie väzby, Najvyšší súd SR však žiadosti nevyhovel. Predseda senátu doručil v pondelok Norbertovi M. uznesenie, ktorým ho NS SR dňom 7. decembra prepúšťa z väzby.
Podľa Lipšica od roku 2002 do roku 2006 je na Slovensku zaznamenaný historicky najväčší pokles násilných trestných činov. Je to vraj vďaka tomu, že v tomto období nastali a začali sa aplikovať zmeny v trestnom práve. V tomto období riadil Lipšic rezort spravodlivosti. "Došlo k zníženiu o 30 percent, k zníženiu počtu vrážd o 40 percent, práve vďaka tomu, že páchatelia najnebezpečnejších zločinov a recidivisti sú dlhodobo izolovaní, nemôžu sa vrátiť na slobodu a pokračovať v páchaní trestnej činnosti," povedal Lipšic. Poslanec sa však obáva, že tento trend je v súčasnosti ohrozený.
Ministerstvo: Poslanec Lipšic v prípade sudcu Soročinu opäť účelovo zavádza verejnosť
Poslanec Daniel Lipšic v prípade sudcu Jozefa Soročinu opäť účelovo zavádza verejnosť, informoval dnes TASR hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Michal Jurči.
"Pán Lipšic do dnešného dňa ani v jednom z prípadov, kde sa vyjadruje o porušení zákona a škandále, nedoručil ministerstvu spravodlivosti žiadny podnet a už vôbec nie dôkazy. Vo väčšine prípadov je pritom možnosť jednoducho podať zo strany procesných strán, teda i prokurátora, odvolanie. Ak nemá dôveru v rezort spravodlivosti, môže sa obrátiť na generálneho prokurátora. Pokiaľ tak neurobí, jeho výroky sa nedajú brať vážne. Skôr by sa hodili do úst rozprávkovej postavičky chrobáka Truhlíka ako poslancovi Národnej rady SR," vyjadril sa hovorca rezortu.
Lipšic podľa neho ako minister verejne označoval sudcu Soročinu za súčasť organizovanej skupiny. "Osobne podal trestné oznámenie na Úrad špeciálnej prokuratúry. Ním zriadený Špeciálny súd však Soročinu v plnom rozsahu oslobodil. V súčasnosti sudca podal trestné oznámenie na pána Lipšica a v civilnej žalobe od neho žiada milióny korún," vysvetlil Jurči.
Ako ďalej pokračoval, ministerstvo muselo v prípade Soročinu a ďalších sudcov za neodborné disciplinárne návrhy podpísané Lipšicom, ktoré sa ukázali ako účelové na hranici zákona, vyplatiť týmto sudcom milióny korún.
Rezort spravodlivosti poukázal na to, že Daniel Lipšic nezvládol svoje pôsobenie na ministerstve, čo skonštatoval aj bývalý premiér Mikuláš Dzurinda, keď pred voľbami v roku 2006 uviedol, že v justícii sa za posledné štyri roky takmer nič neurobilo. "Teraz, keď sú prijímané opatrenia na súdoch na pretŕhanie miestnych väzieb a výrazne sa zlepšuje stav v neskončených veciach, niektorí sudcovia, ktorí sa v talári iba skrývali za rôzne funkcie a mali slabé výkony, sa jednoducho tomu bránia," vyjadril sa Jurči.
Autor: SME, Video: Silvia Pňačková

Beata
Balogová
