Bratislava 7. decembra (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pripustilo, že po novelizácii zákona o ochrane prírody nastal stav, kedy by mohlo dôjsť k zániku predbežnej ochrany na územiach európskeho významu (ÚEV) Natura 2000, pokiaľ nebudú včas vyhlásené. Ministerstvo má preto v pláne spraviť maximum pre ich urýchlené vyhlásenie.
Rezort takto reaguje na domnienku Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne, ktorý sa obáva, že by po zaniknutí ochrany Slovensko nesplnilo svoj záväzok voči Európskej únii. "Existujú aj ďalšie možnosti riešenia, pre ktoré však bude potrebné nájsť spoločenský konsenzus, keďže ide aj o proces prípravy nového zákona o ochrane prírody," povedal pre TASR hovorca rezortu Peter Višváder. Prípravy zákona by mohli byť podľa neho ukončené niekedy v prvom kvartáli 2008.
Daphne ďalej tvrdí, že vytváranie podzón, ktoré umožnila spomínaná novelizácia, bude pri novej zonácii národných parkov pre občanov nezrozumiteľné. " Podzóny sú metodický nástroj, ktorý umožňuje územne definovať priestor pre vykonávanie managmentových opatrení pre zlepšenie stavu biotopov a nesúvisia s obmedzeniami činností, ktoré môžu zhoršiť stav biotopov a priamo sa dotýkajú aj občanov," vysvetlil Višváder. Skonštatoval, že k mylným interpretáciám u občanov preto nebude dochádzať. Pri zonácii Tatranského národného parku a pri zónovaní ďalších území zatiaľ nebolo potrebné túto metódu aplikovať, dodal.
Za ďalší nedostatok považuje Daphne aj presunutie zákazu činností meniacich stav mokrade až do 5. stupňa ochrany. Višváder objasnil, že k ohrozovaniu mokradí vo voľnej krajine a v nižších stupňoch ochrany môže nastať hlavne nevhodnými stavebnými zásahmi alebo inými činnosťami uplatňujúcimi sa vo väčšom rozsahu. "Tieto činnosti sú však veľmi dobre kontrolovateľné napríklad prostredníctvom zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie," zdôraznil.
Ako nesystematické a obhospodarovateľov lesa zvýhodňujúce označilo Daphne ustanovenie, ktoré nevyžaduje na vykonanie činnosti uvedenej v lesnom hospodárskom pláne (LHP) súhlas alebo výnimku zo zákazu orgánom ochrany prírody (OP). "Novela zákona ustanovuje, že LHP schvaľuje orgán OP, teda už v tomto procese bude náš orgán zvažovať aj skutočnosť či navrhovaná činnosť v LHP nebude v rozpore so záujmami ochrany prírody," uviedol. Obhospodarovatelia lesa podľa neho teda nebudú zvýhodnení ani "oslobodení" od požiadaviek ochrany prírody. "Ide skôr o zefektívnenie práce našich úradov a zjednodušenie procesu pre žiadateľov," uzavrel.
Novela vstúpila do účinnosti 1. decembra a navrhla ju skupina koaličných poslancov.