TVRDOŠÍN/ZÁBIEDOVO 7. decembra (SITA) – Detská ekopolícia robí dohľad nad separovaním odpadu a čistotu v obci Zábiedovo v Tvrdošínskom okrese na hornej Orave. Tvorí ju 38 žiakov Základnej školy s materskou školu. „Ide o projekt, ktorým sa snažíme dostať do povedomia našich občanov potrebu separovania odpadu,“ informoval dnes agentúru SITA starosta obce Ján Banovčan. Za nápad získali v obci titul ekologický nápad roka, vecné odmeny im dnes odovzdala zástupkyňa z Ministerstva životného prostredia SR.
Hliadky detskej ekopolície sú vybavení zelenými tričkami a žltými šiltovkami s nápisom Detská ekopolícia. Ich cieľom je v obci odhaľovať čierne skládky a domácnostiam za triedenie odpadu udeliť buď pochvalu, alebo pokarhanie. Na vzdelávanie obyvateľstva a vytvorenie detskej ekopolície získala obec z Programu obnovy dediny približne 96-tisíc korún. Vlani bola úspešná v podobnom programe a získala dotáciu na vytvorenie odpočinkovej zóny okolo tamojšieho rybníka. Myšlienka vzniku ekopolície podľa starostu Banovčana po zverejnení Programu obnovy dediny na rok 2007. „Do projektu sme zapojili deti, aby ony „vychovávali“ svojich rodičov. Na sérii prednášok sme im priblížili problém znečisťovania a výdavky, ktoré má obec v súvislosti s odvozom komunálneho odpadu a likvidovaním nelegálnych skládok,“ povedal Banovčan. Po získaní finančných prostriedkov samospráva kúpila rôzne technické pomôcky. Za zvyšok nakúpila tričká, šiltovky a vyrobila plagáty v troch farbách – červené, zelené a oranžové. „Pôvodne mala mať každá domácnosť jeden, farba vyjadruje, či sa rodina do separovania zapája alebo nie a ako. Nakoniec ale každá získala všetky tri plagáty so sprievodným textom a výzvou, aby zhodnotili svoje počítanie v oblasti nakladania s odpadom,“ podotkol ďalšie smerovanie v projekte Banovčan.
Okrem ekopolície zaviedli v obci aj evidenciu separovaného odpadu. „Chodíme po obci a zisťujeme, kto, ako a koľko separuje. Evidencia bude na budúci rok podkladom pre poplatky, pretože budú rozdielne medzi tými, ktorí separujú a tými, ktorým je to jedno a odpadky netriedia,” zdôraznil Banovčan. „Ľudia si na tieto projekty zvykajú rôzne. Niektorí sú proti, iní za. Celkovo nás ale teší nadšenie detí, ktoré sú zapálení pre túto myšlienku a sú ochotné presviedčať o jej význame aj svojich rodičov a starých rodičov,“ dodal Banovčan. Oficiálne projekt vzdelávania a vytvorenie ekopolície v obci už ukončili. „Rozhodli sme sa v ňom ale pokračovať. Po skončení zimného obdobia chceme učiť ľudí, akou formou je možné spracovať biologický odpad založením kompostoviska a pripravujeme aj ďalšie projekty v súvislosti s odpadom,“ poznamenal Banovčan.
V súčasnosti je v obci z celkového počtu 808 občanov zapojených do separácie približne 77 percent. Povinnosť odpad separovať má v obci každý občan podľa všeobecného záväzného nariadenia. Zaviedli ju pred štyrmi rokmi, separujú päť druhov komodít. Do konca tohto roka zaplatia občania obce za vývoz komunálneho odpadu 180 korún, od nového roka o 30 korún viac. Tí, ktorí sa nezapoja do separácie, podľa Banovčana, budú platiť po zvýšení až dvojnásobnú sumu.