BRATISLAVA 7. decembra (SITA) - Koaliční poslanci nechcú, aby štátne orgány mali prístup do databáz telekomunikačných operátorov v takom rozsahu, ako požaduje minister dopravy Ľubomír Vážny zo Smeru-SD v návrhu zákona o elektronických komunikáciách. Poslanci za SNS Ján Slota, Rafael Rafaj, Rudolf Pučík a Ján Kovarčík z ĽS-HZDS navrhli obmedzenia, pretože ministerský návrh umožňuje „plošný neobmedzený on-line prístup orgánov štátu do databáz operátorov.“ Podľa nich ide o neprimeraný zásah do súkromia a absolútne sa vylučuje možnosť nezávislej kontroly.
„Vládny návrh zákona by umožnil nekontrolovateľný prístup do týchto databáz,“ zdôvodňujú poslanci. Zároveň sú proti tomu, aby sa pravidelne poskytovali databázy účastníkov v elektronickej podobe. „V tomto prípade je takmer nemožné účinne zabrániť neoprávnenému kopírovaniu tejto databázy a jej využitiu na iné účely,“ dodávajú poslanci.
Podniky by nemali mať povolené poskytovať údaje z elektronickej komunikácie zahraničným štátnym orgánom. Pozmeňujúcim návrhom to chcú presadiť poslanci za SNS Emil Vestenický a Ján Chrbet. „Potrebná spolupráca so zahraničím bude tak uskutočňovaná len prostredníctvom štátnych orgánov Slovenskej republiky,“ vysvetľoval poslancom Vestenický. Obaja poslanci ďalej požadujú, aby podniky uchovávali všetky údaje, pretože dopredu nedokážu posúdiť, ktoré dáta budú potrebné k vyšetrovaniu, odhaľovaniu alebo stíhaniu trestných činov. Podľa nich údaje by nemali skladovať dlhšie ako šesť mesiacov.
Poslanec za Smer-SD Peter Pelegrini tiež navrhol zmeny v lehotách uchovávania dát. Údaje z internetovej komunikácie by sa podľa neho mohli uchovávať šesť mesiacov a dáta z ostatných druhov komunikácie maximálne 12 mesiacov namiesto navrhnutých 24 mesiacov.
Navrhnutý zákon od ministra Vážneho sa nepozdáva ani opozičným poslancom. Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš upozornil, že návrh nedostatočne chráni tých, o ktorých sa údaje uchovávajú. Tvrdí, že návrh zákona vážne zasahuje do súkromia. Poslanci budú v utorok hlasovať o tomto návrhu zákona, ktorý prerokovali v druhom čítaní.
Lipšic: Ak Vážneho návrh prejde, napadneme ho na Ústavnom súde
Poslanci pokračujú v prerokovávaní návrhu zákona, ktorý má urýchliť výstavbu diaľnic. Minister dopravy Ľubomír Vážny chce presadiť jednoduchšie vyvlastňovanie pozemkov, na ktorých sa má stavať. V návrhu zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach navrhuje, aby vlastnícke práva k pozemkom nebolo potrebné získať k stavebnému konaniu, ale až ku kolaudačnému konaniu.
Poslanec za KDH Daniel Lipšic upozornil, že ak zákon prejde, ústavný súd nepochybne rozhodne o jeho protiústavnosti. „Ak by bol takýto návrh prijatý, okamžite podáme návrh na ústavný súd na pozastavenie jeho účinnosti,“ vyhlásil Lipšic. Poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská povedala, že konflikt nie je v tom, že sa má urýchliť výstavba, ale v spôsobe, ako sa to má dosiahnuť.
„Tento návrh zákona umožňuje stavať na cudzom pozemku bez toho, aby bolo dokončené usporiadanie vlastníckych práv,“ uviedla Žitňanská s tým, že to považuje za protiústavné.
Vážny už vo štvrtok návrh obhajoval pred poslancami. Podľa neho opatrenia sú potrebné "z dôvodu, aby miliardové investície nestáli pre licitovanie o výške náhrady za vyvlastnenie s niektorými jednotlivcami.“ Tvrdí, že navrhnuté opatrenia zefektívnia prípravy tak, že od marca 2008 sa budú môcť uzatvárať zmluvy s dodávateľmi, ktorí budú stavať diaľnice. Vážny tvrdí, že návrh je bezpodmienečne nutný, aby sa mohla spustiť výstavba diaľnic cez PPP projekty.