SME

Fico: Schengen z nás robí občanov prvej kategórie

Podľa Fica máme Schengen, hospodársky rast a o chvíľu euro, preto je ťažké tejto vláde niečo vyčítať.

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico s darom od ministra vnútra Roberta Kaliňáka z Luxemburskej dediny Schengen po tlačovej konferencii k vstupu Slovenska do schengenského priestoruNa snímke predseda vlády SR Robert Fico s darom od ministra vnútra Roberta Kaliňáka z Luxemburskej dediny Schengen po tlačovej konferencii k vstupu Slovenska do schengenského priestoru (Zdroj: TASR - Martin Baumann)
Bratislava. Vstupom do schengenského priestoru sa Slováci stávajú občanmi Európskej únie (EÚ) prvej kategórie. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda vlády Robert Fico.

Symbolickým rozpílením hraničnej závory o polnoci z 20. na 21. decembra definitívne skončia hraničné kontroly medzi Slovenskom, Rakúskom, Českom, Poľskom a Maďarskom. "Dovolím si prirovnať toto rozhodnutie k tomu, čo sa stalo v roku 1989," vyhlásil premiér. Vstup nových štátov do schengenského priestoru oslávia ministri vnútra členských štátov EÚ 22. decembra symbolickým prekročením slovensko-maďarskej hranice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

VIDEO: Fico prirovnáva vstup do Schengenu s rokom 1989

Predseda vlády pripomenul, že ešte pred desiatimi mesiacmi nám hodnotiaca správa EÚ vyčítala mnohé nedostatky v oblasti prípravy na vstup do Schengenu. Dokonca sa objavovali prognózy, že Slovensko pôjde cyperskou cestou, teda sa do tohto priestoru nedostane v najbližšej vlne vstupu. Dnes je Slovenská republika jednou z najlepšie pripravených krajín a spôsob zabezpečenia ukrajinskej hranice má dôveru partnerov v EÚ.

"Boli sme povinní zabezpečovať hranicu týmto spôsobom už pred štyrmi rokmi, len sme to nerobili," vysvetlil minister vnútra Robert Kaliňák s tým, že aj toto bol jeden z nedostatkov, ktoré EÚ Slovensku vyčítala. Vstup do Schengenu podľa neho rozhodne nezhorší slovensko-ukrajinské vzťahy. Ako povedal, opatrenia na hranici nie sú prijímané pre obavu z ukrajinských občanov, ale pre nelegálnu migráciu, ktorá cez Ukrajinu prebieha.

SkryťVypnúť reklamu

Kaliňák poukázal na to, že o prebytočný majetok na hraniciach už v mnohých prípadoch prejavili záujem obce a mestá, ktoré by ho chceli získať bezodplatným prevodom. "Pri novších budovách to bude ťažšie. Ale už sa pripravujú opatrenia, aby to bolo čo najmenej bolestné," ubezpečil šéf rezortu vnútra. Pripomenul, že niektoré z nich sa budú naďalej využívať ako policajné oddelenia, keďže je dôležité, aby vnútorná hranica zostala aj v budúcnosti pod určitým dozorom.

Ako uviedol premiér, s pokrokom prichádzajú okrem pozitív aj negatíva. "Jedna vec je voľný pohyb ľudí, čo absolútne oceňujeme, druhá vec je, či sme takto rýchlo schopní dobiehať aj životnú úroveň. Toto je dnes najväčšia výzva pre vládu SR," zdôraznil Fico. Kabinet sa podľa jeho slov chce zároveň sústrediť na to, aby sa slovenskí občania svojimi príjmami približovali k priemernej životnej úrovni v EÚ. "Tam máme stále obrovské resty," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Ministri vnútra členských krajín Európskej únie vo štvrtok definitívne schválili rozšírenie schengenského priestoru o deväť nových členských krajín vrátane Slovenska. Zrušenie kontrol sa bude týkať najprv len pozemných a vodných komunikácií, zatiaľ čo na letiskách prestanú kontroly existovať v marci budúceho roku. Tento rozdiel súvisí s prechodom na letný čas a s ním spojenou zmenou letových plánov.

Členom schengenského priestoru je momentálne 13 z 15 starých členských krajín EÚ okrem Írska a Veľkej Británie, ako aj ďalšie dva štáty mimo Únie - Nórsko a Island. Od 21. decembra k nim pribudnú všetky nové členské krajiny EÚ s výnimkou Rumunska, Bulharska a Cypru.

Fico: Tejto vláde je ťažko niečo vyčítať

Slovensko je v Európskej únii, má schengen, od januára 2009 bude mať euro. Máme všetko, čo sme chceli, zostáva dobehnúť životnú úroveň starých členov únie, konštatoval premiér Robert Fico po tom, ako oznámil definitívne zrušenie hraničných kontrol vo vnútri EÚ od 21. decembra. Vláda chce zabezpečiť rozdelenie zisku z hospodárskeho rastu všetkým. Podľa premiéra sa vláde darí napĺňať jej filozofiu, nájsť inú alternatívu k jeho kabinetu je ťažké.

SkryťVypnúť reklamu

"Čo nám kto môže vyčítať v hospodárskej oblasti. Že brzdíme hospodársky rast? To nie je pravda," zdôraznil. "Ťažko je niečo možné vyčítať vláde Slovenskej republiky z hľadiska ekonomickej politiky, finančnej politiky no a o sociálnej politike ani nehovorím, pretože predchádzajúca vláda sociálnu politiku prakticky žiadnu nerobila. Takže je veľmi ťažké nájsť nejakú alternatívu voči súčasnej vláde," vyhlásil Fico na tlačovej besede.

"Najväčšia výzva pre túto vládu je zagarantovať, že ľudia svojimi príjmami sa budú približovať priemernej životnej úrovni, ktorá dnes v Európskej únii je... Aj preto bude naďalej pokračovať jasná politika tejto vlády, ktorá na jednej strane bude podporovať hospodársky rast, ale na druhej strane bude garantovať, že z tohto hospodárskeho rastu budú mať profit všetci, a nie iba úzka skupina ľudí, ako je typické povedzme pre neoliberálne ekonomické politiky," povedal predseda vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Fico pochválil vládu aj za pokrok v príprave na schengen. V septembri 2006 sme neplnili podmienky ani v jednej oblasti schengenského kódexu. Z krajiny, ktorá bola na vyhodenie z rozširovania schengenskej bezpečnostnej zóny, sa stala jedna z najlepšie pripravených. Minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že východnú hranicu EÚ, ktorú tvorí necelých 100 kilometrov hranice s Ukrajinou, sme mali chrániť podľa schengenských kritérií už pred štyrmi rokmi.

Vstup Slovenska do schengenu neznamená podľa premiéra spustenie novej železnej opony. Vláda sa bude usilovať udržať čulý pohraničný styk a hospodársku spoluprácu s Ukrajinou. Kaliňák dodal, že sa pripravuje zmluva o malom pohraničnom styku. Ochrana východnej hranice nie je ochranou pred občanmi Ukrajiny, ale pred nelegálnymi migrantmi, ktorí cez Ukrajinu prúdia na Západ, uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Video: Fico na tlačovke vysvetľuje destabilizáciu



Autor: Video: Silvia Pňačková

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 222
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 135
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 570
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 161
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 921
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 418
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 306
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 123
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V južnej polovici územia napršalo plošne výrazne viacej ako na severe.


TASR
Predseda KDH Milan Majerský.

Majerský upozorňuje, že Slovensko sa vracia do doby cashu.


SITA 5
Breh jazera sa stráca. Kedysi tu bol svah. Pod vodou zmizli aj ostrovčeky, už z nich vytŕčajú len stromy.

Vodný systém po oprave umožní regulovať hladinu.


Ilustračné foto.

Medveď zaútočil na muža a poranil mu nohu.


TASR 3

Sportnet

Lucia Drábeková v zápase Slovensko - Rakúsko v 1-A divízii MS v hokeji žien 2025.

Francúzky nemohli s víťazkami 1-A divízie MS v hokeji žien 2025 získať viac než bod.


Danick Martel (vpravo) a brankár Libor Kašík v zápase HC Košice - HK Nitra v 1. finále play-off Tipos extraligy.

Finálovú sériu play-off Tipos extraligy začala víťazne Nitra.


Nikola Pokrivač v drese Dinamo Záhreb.

Hral za Dinamo Záhreb, AS Monaco či Red Bull Salzburg.


Reuters
Polmaratón v Číne bežali aj roboty.

Najrýchlejšiemu z robotov trvala trasa viac než dve a pol hodiny.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu