Bratislava. Medzinárodný filmový festival Bratislava dal dnes už po tretí raz priestor slovenským filmovým tvorcom, aby na jeho pôde predstavili svoje najnovšie projekty. Návštevníci Prezentácie pripravovaných slovenských a koprodukčných hraných, dokumentárnych a animovaných projektov, sa tak zoznámili s filmami, ktoré majú dokončený scenár, s tými vo výrobe i s filmami v postprodukcii, ktoré by sa mali už v roku 2008 objaviť na plátnach
Diváci sa už čoskoro dočkajú premiéry historického veľkofilmu Juraja Jakubiska Bathory. Vo februári by sa mal do kín dostať nízkorozpočtový režijný debut Jakuba Kronera Bratislavafilm, ktorý zobrazuje jeden deň v meste zo štyroch rôznych pohľadov. Zároveň je prvým celovečerným filmom, ktorý zobrazuje slovenskú hip-hopovú komunitu. Laura Siváková pravdepodobne na jeseň uvedie do kín snímku Nebo, peklo... zem o 22-ročnej baletke Kláre, ktorú stvárnila Zuzana Kanócz. Ako predfilm sa s ním dostane do kín trikový film Patrika Pašša, Jr. V poli. Živí herci - Dušan Cinkota, Soňa Norisová a Lucia Butašová sa objavia v kompletne animovanom prostredí. Režisér Daniel Rihák predstavil svoj krátky film Smog, ktorého premiéru ohlásili na 1. marca 2008. Na jeseň 2008 by sa mal do kín dostať film Miloslava Luthera Tango s komármi. Na 4. septembra naplánovali distribučnú premiéru filmu Tobruk Václava Marhoula. Nezaháľajú však ani dokumentaristi. V roku 2008 sa môžu filmoví fanúšikovia tešiť na šesť nových dokumentárnych filmov. V postprodukcii je aj päť animovaných filmov.
Vo výrobe je 11 celovečerných hraných filmov: 3 sezóny v pekle (Tomáš Mašín), Cinka Panna (Dušan Rapoš), Dovolenka v gulagu (Ivo Brachtl), film s pracovným názvom Jazzus (Tomáš Krnáč), Keep Smiling (Pavol Korec), Kvety Sakury (Ivan Vojnár), Líštičky (Mira Fornayová), Marhuľový ostrov (Peter Bebjak), Nedodržaný sľub (Jiří Chlumský) a Pokoj v duši (Vladimír Balko). Nakrúcanie filmu 15:29 Petry Kolevskej je v súčasnosti pozastavené. Vo fáze produkcie je aj 10 dokumentárnych filmov. Svoj "dokumentárny muzikál" Malý zúrivý Robinson o básnikovi a textárovi Jožkovi Urbanovi predstavila Tina Diosi. Režisér Matej Mináč pracuje na voľnom pokračovaní dokumentu Sila ľudskosti – Nicholas Winton (2002) s názvom Nickyho rodina a Marko Škop nakrúca satirický dokumentárny film o stretnutí najvyšších súčasných európskych lídrov s lokálnymi politikmi z poslednej dediny na hranici Európskej únie s názvom Osadné – Brusel – Osadné.
Šesť filmov vo fáze dokončeného scenára, ako psychologický triler Čubírková, čierna komédia English is easy, Csaba is dead alebo historický film Lietajúci Cyprián, by sa malo na plátna kín dostať v roku 2009. Animovaný muzikál Kamene predstavila režisérka Katarína Kerekesová.
Najlepším filmom bratislavského festivalu je čínska Slepá hora
Snímka Slepá hora pôvodom čínskeho režiséra Li Janga sa stala podľa verdiktu poroty najlepším filmom tohtoročného Medzinárodného filmového festivalu Bratislava, ktorého trofeje rozdali počas dnešného záverečného ceremoniálu. Diváci zas hlasovaním za najlepší film vybrali novú slovenskú snímku Polčas rozpadu režiséra Vlada Fischera, ktorá festival 30. novembra otvárala.
Víťazná snímka rozpráva príbeh študentky, ktorú predajú ako "manželku" do odľahlej horskej dediny v severnej Číne. Cenu za réžiu udelila porota na čele s britským filmárom Janom Harlanom estónskemu režisérovi Veikovi Ounpuuovi za film Jesenný bál o nefunkčnej spoločnosti.
Cenu za najlepší ženský herecký výkon dostala mladá herečka Julie Kolbecková za dánsky film Umenie plakať, kde si jej postava musí poradiť s takmer nemožným vzťahom s otcom a rodinou. Presvedčivý portrét mladého talentovaného muža, ktorý ešte nie je schopný dať životu to, čo od neho chce, priniesol cenu za najlepší mužský herecký výkon Samovi Rileymu za britský film Control.
Ľudskosť príbehov v izraelsko-francúzskom filme Medúza a poetické a symbolické zmierenie ľudí zase priniesla jeho autorom Etgarovi Keretovi a Šire Geffenovej Zvláštne uznanie poroty i Cenu Ekumenickej poroty.
Ekumenická porota udelila zvláštne uznanie aj autorom Slepej hory, rovnako ako Lennymu Abrahamsonovi za írsky film Garáž o jednoduchom človeku, ktorý dáva lekciu o ľudskej cti.
Porota filmových kritikov zase udelila Cenu FIPRESCI poľskému filmu Drobné kúzla režiséra Andrzeja Jakimowského. Cena Študentskej poroty putovala do rúk rumunského režiséra Cristiana Nemeska za snímku California Dreamin' (Bez konca), Cena Slovenskej televízie zas dánskemu filmárovi Petrovi Schonau Fogovi za Umenie plakať.
Odovzdaním cien sa však festival, ktorého hosťom bol rad osobností ako rakúsky režisér Ulrich Seidl, nekončí. Divácky najúspešnejšie filmy tohto ročníka budú premietať až do hlbokej noci. Je medzi nimi neobyčajný portrét Boba Dylana v réžii Todda Haynesa I´m Not There, česká snímka Pusinky Karin Babinskej o maturantkách a nemecko-turecký film Fatiha Akina Na druhej strane. Výber desiatich filmov z programu festivalu tiež budú premietať od 8. do 11. decembra v bratislavskom kine Tatra.
Autor: mš

Beata
Balogová
