DOPLNENÉ VIDEO 21:15

Fico: Opozícii klepli zuby naprázdno

Smer prirovnal Fico k Arsenalu, opozíciu k okresnému futbalovému tímu. Vo voľbách podľa neho Arsenal jasne vyhrá.

(Zdroj: SITA -T. Benedikovič)

Prešov. Posledná koaličná kríza nebola podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica žiadna hra. „Koalícia bola pred koncom,“ vyhlásil. V prejave na slávnostnom sneme strany v Prešove zároveň zdôraznil, že koalícia musí byť silná nielen pri plnení vládneho programu, ale aj pri postavení sa proti zneužívaniu moci.

„Nesmieme pripustiť, že sme boli takí, ako tí za posledných osem rokov,“ povedal. Podľa neho radšej bude Smer-SD mimo vlády, ale s čistým štítom. Pri koaličnej kríze prešiel podľa Fica Smer skúškou zrelosti, pričom ocenil najmä postoj úzkeho vedenia strany, ktoré pri kríze ťahalo za jeden povraz.

Opozícii podľa Fica klepli pri koaličnej kríze zuby naprázdno. Pripomenul, že radšej opozícia ušla z mimoriadnej schôdze Národnej rady SR. „Ešte mali toľko drzosti, že označili rokovanie parlamentu o 19:00 za nočné, kedy pracujú len zlodeji. Neželám autorovi výroku, aby ho chytil nahnevaný baník, ktorý sa vracia z nočnej,“ vyhlásil predseda najsilnejšej vládnej strany.

Podľa Fica, ak Smer-SD neskĺzne z nastolenej cesty, opozícia bude mať vo voľbách v roku 2010 takú šancu ako okresný slovenský futbalový tím proti Arsenalu. Súčasná opozícia nemá podľa Fica morálne právo kohokoľvek kritizovať. „Ľudia ich vyhnali do opozičných lavíc, pretože kašľali na ľudí a skompromitovali sa škandálmi,“ vyhlásil.

Líder Smeru pripomenul, že opozícia chce organizovať demonštrácie a nepokoje. Akú inú alternatívu však opozícia ponúka, opýtal sa. Podľa neho najväčším víťazstvom opozície by malo byť, že sedí v parlamente, že sa nik nehrabe v ich minulosti a „nesedia vo väzení za vlastizradu“.

VIDEO: Slávnostná nálada pred otvorením snemu

Fico verí, že ďalšia vláda bude mať dve strany

Ambíciou Smeru-SD je podľa predsedu Roberta Fica, aby vládu v roku 2010 zostavili len dve strany. „Našim cieľom nie je len vyhrať voľby v roku 2010. Verím, že v roku 2010 budú stačiť dve strany na zostavenie stabilnej vlády,“ uviedol Fico v prejave na slávnostnom sneme strany v Prešove.

Fico chce, aby sa vo voľbách do Európskeho parlamentu zvýšil počet europoslancov Smeru-SD zo súčasných troch na viac. V tejto súvislosti tiež dodal, že Smer-SD sa bude snažiť vyriešiť schizofrenické postavenie eurosocialistov, ktorí Smer odsúdili za spojenectvo zo Slovenskou národnou stranou (SNS) a Ľudovou stranou-HZDS, ale na druhej strane uznávajú, že Smer je jediná sociálnodemokratická strana na Slovensku a že to robí dobre. Zároveň uviedol, že nedovolí, aby ktokoľvek, či z koalície alebo opozície, vnášal na slovenskú politickú scénu extrémizmus a neznášanlivosť.

Priority - euro, diaľnice, fondy a zastavenie zdražovania

Štyri hlavné úlohy Smeru-sociálnej demokracie pre budúci rok dnes vymenoval predseda strany Robert Fico svojim kolegom na sneme. Vedľa rýchlej výstavby diaľnic, príprav na prijatie eura, boja s rastom cien potravín a energií a využívaní peňazí z európskych fondov by sa najsilnejšia vládna strana mala podľa premiéra zamerať aj na podporu vlastenectva.

"Smer musí vnímať, ako sa zmenila výchova mladých ľudí k vlastenectvu," povedal na sneme Fico. Mladých ľudí namiesto vlastenectva podľa neho láka extrémizmus. Fico stranu vyzval, aby sa viac angažovala v "slovenskej otázke".

Prijatie eura v roku 2009 je podľa Fica naďalej prioritou Smeru. Strana za prijatím eura musí podľa premiéra stáť, aj keď časť verejnosti sa jeho prijatia obáva.

Paroubek opäť podporil návrat Smeru medzi eurosocialistov

Vládny Smer-SD by sa mohol vo februári budúceho roku vrátiť do Strany európskych socialistov (PSE). Na sneme Smeru to dnes povedal predseda českých sociálnych demokratov (ČSSD) Jiří Paroubek. PSE vlani pozastavilo členstvo strane premiéra Roberta Fica pre vytvorenie vládnej koalície so Slovenskou národnou stranou (SNS), ktorá čelí obvineniam z nacionalizmu.

VIDEO: Fico a Paroubek na sneme

"Verím, že na jar, možno koncom zimy, sa strana Smer stane plnohodnotnou, plnoprávnou súčasťou Strany európskych socialistov," povedal Paroubek novinárom na krátkom brífingu. Podľa bývalého českého premiéra to vyplýva z jeho rozhovoru s predsedom PSE Poulom Nyrupom Rasmussenom.

Práve ČSSD bola doteraz ojedinelým zástancom Smeru medzi eurosocialistami. Rovnaký názor ako Paroubek vyslovil tento týždeň podpredseda Smeru a vicepremiér Dušan Čaplovič po rokovaní v Bruseli.

Proti návratu Ficovej strany do PSA vystupovali v minulosti najmä maďarskí vládni socialisti. Ostro kritizovali nielen koalíciu Smeru a SNS, ale aj údajné zhoršenie postavenia polmiliónovej maďarskej menšine na južnom Slovensku.

Fico označil súčasné postavenie Smeru vzhľadom k PSE za schizofrenické. PSE vyčíta Smeru spojenie s SNS, na druhej strane ich považuje za jedinú sociálnodemokratickú stranu na Slovensku, povedal.

Paroubek bol na dnešnom sneme Smeru hlavným hosťom, s Ficom ho spája aj osobné priateľstvo. Pred časom bol slovenský premiér Paroubkovi svedkom na svadbe.

Gašparovič pravdepodobne kandidát Smeru

Súčasný prezident Ivan Gašparovič bude najpravdepodobnejším kandidátom vládneho Smeru-sociálnej demokracie v prezidentských voľbách v roku 2009. Na dnešnom sneme strany v Prešove to povedal predseda Smeru a premiér Robert Fico. Definitívne môže o výbere prezidentského kandidáta strany rozhodnúť až predsedníctvo strany.

Fico povedal, že prijímanie oficiálnej prezidentskej kandidatúry v strane by bolo zatiaľ predčasné, Smer by však podľa neho nemal postaviť vlastného kandidáta.

"Som presvedčený, že meno Gašparovič bude najviac rezonovať v okresných a regionálnych štruktúrach," povedal Fico vo svojom úvodnom prejave.

Stanovisko najsilnejšej vládnej strany nemusí byť pre voľbu hlavy štátu rozhodujúce, prezidenta totiž volia na Slovensku priamo občania.

Smer podporil Gašparoviča aj vo voľbách v roku 2004. V nich Gašparovič porazil v druhom kole svojho bývalého straníckeho šéfa Vladimíra Mečiara. Práve Mečiarovo ĽS-HZDS, ktoré je jedným z dvoch partnerov Smeru vo vláde, súčasného prezidenta často kritizuje.

Návrh na prezidentského kandidáta zatiaľ predstavila iba opozičná SDKÚ-DS, o podpore svojej podpredsedníčky Ivety Radičovej rokuje s ďalšími opozičnými stranami.

HZD prijalo hodnotenie Gašparoviča Ficom "s radosťou"

Hnutie za demokraciu (HZD) podľa predsedu strany Jozefa Grapu s radosťou prijalo hodnotenie práce prezidenta SR Ivana Gašparoviča predsedom Smeru-SD Robertom Ficom. „Spoločný názor na prácu prezidenta zakladá bližšiu spoluprácu našich strán,“ uviedol dnes Grapa pre agentúru SITA.

Fico: Vo všetkých štruktúrach Smeru panuje jednota

Smer-SD je podľa predsedu strany Roberta Fica stabilnou stranou bez vnútorných rozporov. Uviedol vo svojom prejave na záver slávnostného snemu strany v Prešove. Podľa neho vo všetkých štruktúrach panuje jednota. Zdôraznil, že Smer-SD má jasný sociálnodemokratický program a vie ho dostať do praktického života. „Ak nás nezožerie špina a korupcia, neexistuje, aby sme neuspeli v budúcich voľbách,“ uviedol Fico.

Na záver prejavu Fico povedal dve pravidlá, ktorých sa má Smer držať. „Môžeme sa zľaknúť, ale nesmieme sa báť. Čo nás nezabije, to nás posilní,“ vyhlásil Fico. Jeho prejavom skončil snem, ktorý sa konal pri príležitosti ôsmeho výročia založenia strany.

VIDEO: Fico na tlačovke

Fico opäť obvinil bývalú vládu z pochybení pri privatizácii SPP

Premiér Robert Fico dnes opäť obvinil opozičné strany, že počas vládnutia zmanipulovali výberové konanie pri predaji podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Pri privatizácii Slovensko prišlo o 50 miliárd korún, povedal Fico novinárom po skončení snemu strany Smer-SD v Prešove.

"Stratili sa základné dokumenty, neexistuje notárska zápisnica z otvárania obálok, neexistujú originálne ponuky," uviedol Fico. Privatizačnej súťaže sa nakoniec zúčastnila len jedna spoločnosť, cena za podnik bola preto nízka, uviedol Fico. Ďalšiu stratu za sedem miliárd korún pri privatizácii podľa Fica spôsobil bývalý minister financií Ivan Mikloš.

Premiér sa vrátil k svojim skorším výrokom, že niektorí opoziční poslanci patria do väzenia. "Jediné šťastie týchto pánov, ktorí sa dnes hrajú na morálnych alibistov, je, že u nás nefunguje dobre právny systém," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii. Parlament by podľa neho mal požiadať jeho vládu, aby o privatizácii SPP predložila správu.

VIDEO: Fico o privatizácii SPP

Predaj 49 percenta akcií dominantného prepravcu a distribútora zemného plynu SPP schválila pred viac ako piatimi rokmi prvá vláda súčasného lídra opozičnej SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu. Majetkový balík a manažérsku kontrolu nad firmou si nakoniec rozdelili západoeurópske plynárenské spoločnosti Ruhrgas a Gaz de France. Fico pôvodne vtedajšiu vládnu koalíciu podporoval ako podpredseda Strany demokratickej ľavice, neskôr však prešiel k opozícii a proti predaju časti SPP tvrdo vystupoval aj ako člen privatizačnej komisie.

Privatizáciu SPP vyšetrovala na Ficov podnet aj polícia, stíhanie však Úrad špeciálnej prokuratúry v minulom roku zastavil. Podľa Fica sa tak stalo pre zrušenie príslušných častí trestného zákona. Mikloš už pre skoršie vyjadrenie k privatizácii SPP Fica zažaloval a žiadal ospravedlnenie a finančné odškodnenie. Proces sa však doposiaľ právoplatne neskončil.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


  1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
  2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
  3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
  4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
  5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
  6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
  7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
  8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
  9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
  10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
  1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
  2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
  3. Malé knedličky, veľké dojmy
  4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
  5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
  6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
  7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
  8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
  9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
  10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
  1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 774
  2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 320
  3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 9 076
  4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 241
  5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 825
  6. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 506
  7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 425
  8. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 3 374
  9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 2 758
  10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 468

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.

Neprehliadnite tiež

Mihálovi sa nepáči, ako SaS komunikovala jeho odchod

Hlavným dôvodom odchodu je názorový nesúlad so Sulíkom.

Oteplenie počas dňa môže zvýšiť lavínové nebezpečenstvo

Vo vysokých polohách Vysokých a Západných Tatier pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo.

Záchranári oživili muža po takmer hodinovej resuscitácii

Horskí záchranári zachránili v Nízkych Tatrách život 74-ročnému Maďarovi.

Petrák požiadal Plavčana, aby informoval o príprave reformy školstva

Národný program reformy vzdelávania nemá byť akademický dokument.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop