DOPLNENÉ VIDEO 21:15

Fico: Opozícii klepli zuby naprázdno

Smer prirovnal Fico k Arsenalu, opozíciu k okresnému futbalovému tímu. Vo voľbách podľa neho Arsenal jasne vyhrá.

(Zdroj: SITA -T. Benedikovič)

Prešov. Posledná koaličná kríza nebola podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica žiadna hra. „Koalícia bola pred koncom,“ vyhlásil. V prejave na slávnostnom sneme strany v Prešove zároveň zdôraznil, že koalícia musí byť silná nielen pri plnení vládneho programu, ale aj pri postavení sa proti zneužívaniu moci.

„Nesmieme pripustiť, že sme boli takí, ako tí za posledných osem rokov,“ povedal. Podľa neho radšej bude Smer-SD mimo vlády, ale s čistým štítom. Pri koaličnej kríze prešiel podľa Fica Smer skúškou zrelosti, pričom ocenil najmä postoj úzkeho vedenia strany, ktoré pri kríze ťahalo za jeden povraz.

Opozícii podľa Fica klepli pri koaličnej kríze zuby naprázdno. Pripomenul, že radšej opozícia ušla z mimoriadnej schôdze Národnej rady SR. „Ešte mali toľko drzosti, že označili rokovanie parlamentu o 19:00 za nočné, kedy pracujú len zlodeji. Neželám autorovi výroku, aby ho chytil nahnevaný baník, ktorý sa vracia z nočnej,“ vyhlásil predseda najsilnejšej vládnej strany.

Podľa Fica, ak Smer-SD neskĺzne z nastolenej cesty, opozícia bude mať vo voľbách v roku 2010 takú šancu ako okresný slovenský futbalový tím proti Arsenalu. Súčasná opozícia nemá podľa Fica morálne právo kohokoľvek kritizovať. „Ľudia ich vyhnali do opozičných lavíc, pretože kašľali na ľudí a skompromitovali sa škandálmi,“ vyhlásil.

Líder Smeru pripomenul, že opozícia chce organizovať demonštrácie a nepokoje. Akú inú alternatívu však opozícia ponúka, opýtal sa. Podľa neho najväčším víťazstvom opozície by malo byť, že sedí v parlamente, že sa nik nehrabe v ich minulosti a „nesedia vo väzení za vlastizradu“.

VIDEO: Slávnostná nálada pred otvorením snemu

Fico verí, že ďalšia vláda bude mať dve strany

Ambíciou Smeru-SD je podľa predsedu Roberta Fica, aby vládu v roku 2010 zostavili len dve strany. „Našim cieľom nie je len vyhrať voľby v roku 2010. Verím, že v roku 2010 budú stačiť dve strany na zostavenie stabilnej vlády,“ uviedol Fico v prejave na slávnostnom sneme strany v Prešove.

Fico chce, aby sa vo voľbách do Európskeho parlamentu zvýšil počet europoslancov Smeru-SD zo súčasných troch na viac. V tejto súvislosti tiež dodal, že Smer-SD sa bude snažiť vyriešiť schizofrenické postavenie eurosocialistov, ktorí Smer odsúdili za spojenectvo zo Slovenskou národnou stranou (SNS) a Ľudovou stranou-HZDS, ale na druhej strane uznávajú, že Smer je jediná sociálnodemokratická strana na Slovensku a že to robí dobre. Zároveň uviedol, že nedovolí, aby ktokoľvek, či z koalície alebo opozície, vnášal na slovenskú politickú scénu extrémizmus a neznášanlivosť.

Priority - euro, diaľnice, fondy a zastavenie zdražovania

Štyri hlavné úlohy Smeru-sociálnej demokracie pre budúci rok dnes vymenoval predseda strany Robert Fico svojim kolegom na sneme. Vedľa rýchlej výstavby diaľnic, príprav na prijatie eura, boja s rastom cien potravín a energií a využívaní peňazí z európskych fondov by sa najsilnejšia vládna strana mala podľa premiéra zamerať aj na podporu vlastenectva.

"Smer musí vnímať, ako sa zmenila výchova mladých ľudí k vlastenectvu," povedal na sneme Fico. Mladých ľudí namiesto vlastenectva podľa neho láka extrémizmus. Fico stranu vyzval, aby sa viac angažovala v "slovenskej otázke".

Prijatie eura v roku 2009 je podľa Fica naďalej prioritou Smeru. Strana za prijatím eura musí podľa premiéra stáť, aj keď časť verejnosti sa jeho prijatia obáva.

Paroubek opäť podporil návrat Smeru medzi eurosocialistov

Vládny Smer-SD by sa mohol vo februári budúceho roku vrátiť do Strany európskych socialistov (PSE). Na sneme Smeru to dnes povedal predseda českých sociálnych demokratov (ČSSD) Jiří Paroubek. PSE vlani pozastavilo členstvo strane premiéra Roberta Fica pre vytvorenie vládnej koalície so Slovenskou národnou stranou (SNS), ktorá čelí obvineniam z nacionalizmu.

VIDEO: Fico a Paroubek na sneme

"Verím, že na jar, možno koncom zimy, sa strana Smer stane plnohodnotnou, plnoprávnou súčasťou Strany európskych socialistov," povedal Paroubek novinárom na krátkom brífingu. Podľa bývalého českého premiéra to vyplýva z jeho rozhovoru s predsedom PSE Poulom Nyrupom Rasmussenom.

Práve ČSSD bola doteraz ojedinelým zástancom Smeru medzi eurosocialistami. Rovnaký názor ako Paroubek vyslovil tento týždeň podpredseda Smeru a vicepremiér Dušan Čaplovič po rokovaní v Bruseli.

Proti návratu Ficovej strany do PSA vystupovali v minulosti najmä maďarskí vládni socialisti. Ostro kritizovali nielen koalíciu Smeru a SNS, ale aj údajné zhoršenie postavenia polmiliónovej maďarskej menšine na južnom Slovensku.

Fico označil súčasné postavenie Smeru vzhľadom k PSE za schizofrenické. PSE vyčíta Smeru spojenie s SNS, na druhej strane ich považuje za jedinú sociálnodemokratickú stranu na Slovensku, povedal.

Paroubek bol na dnešnom sneme Smeru hlavným hosťom, s Ficom ho spája aj osobné priateľstvo. Pred časom bol slovenský premiér Paroubkovi svedkom na svadbe.

Gašparovič pravdepodobne kandidát Smeru

Súčasný prezident Ivan Gašparovič bude najpravdepodobnejším kandidátom vládneho Smeru-sociálnej demokracie v prezidentských voľbách v roku 2009. Na dnešnom sneme strany v Prešove to povedal predseda Smeru a premiér Robert Fico. Definitívne môže o výbere prezidentského kandidáta strany rozhodnúť až predsedníctvo strany.

Fico povedal, že prijímanie oficiálnej prezidentskej kandidatúry v strane by bolo zatiaľ predčasné, Smer by však podľa neho nemal postaviť vlastného kandidáta.

"Som presvedčený, že meno Gašparovič bude najviac rezonovať v okresných a regionálnych štruktúrach," povedal Fico vo svojom úvodnom prejave.

Stanovisko najsilnejšej vládnej strany nemusí byť pre voľbu hlavy štátu rozhodujúce, prezidenta totiž volia na Slovensku priamo občania.

Smer podporil Gašparoviča aj vo voľbách v roku 2004. V nich Gašparovič porazil v druhom kole svojho bývalého straníckeho šéfa Vladimíra Mečiara. Práve Mečiarovo ĽS-HZDS, ktoré je jedným z dvoch partnerov Smeru vo vláde, súčasného prezidenta často kritizuje.

Návrh na prezidentského kandidáta zatiaľ predstavila iba opozičná SDKÚ-DS, o podpore svojej podpredsedníčky Ivety Radičovej rokuje s ďalšími opozičnými stranami.

HZD prijalo hodnotenie Gašparoviča Ficom "s radosťou"

Hnutie za demokraciu (HZD) podľa predsedu strany Jozefa Grapu s radosťou prijalo hodnotenie práce prezidenta SR Ivana Gašparoviča predsedom Smeru-SD Robertom Ficom. „Spoločný názor na prácu prezidenta zakladá bližšiu spoluprácu našich strán,“ uviedol dnes Grapa pre agentúru SITA.

Fico: Vo všetkých štruktúrach Smeru panuje jednota

Smer-SD je podľa predsedu strany Roberta Fica stabilnou stranou bez vnútorných rozporov. Uviedol vo svojom prejave na záver slávnostného snemu strany v Prešove. Podľa neho vo všetkých štruktúrach panuje jednota. Zdôraznil, že Smer-SD má jasný sociálnodemokratický program a vie ho dostať do praktického života. „Ak nás nezožerie špina a korupcia, neexistuje, aby sme neuspeli v budúcich voľbách,“ uviedol Fico.

Na záver prejavu Fico povedal dve pravidlá, ktorých sa má Smer držať. „Môžeme sa zľaknúť, ale nesmieme sa báť. Čo nás nezabije, to nás posilní,“ vyhlásil Fico. Jeho prejavom skončil snem, ktorý sa konal pri príležitosti ôsmeho výročia založenia strany.

VIDEO: Fico na tlačovke

Fico opäť obvinil bývalú vládu z pochybení pri privatizácii SPP

Premiér Robert Fico dnes opäť obvinil opozičné strany, že počas vládnutia zmanipulovali výberové konanie pri predaji podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Pri privatizácii Slovensko prišlo o 50 miliárd korún, povedal Fico novinárom po skončení snemu strany Smer-SD v Prešove.

"Stratili sa základné dokumenty, neexistuje notárska zápisnica z otvárania obálok, neexistujú originálne ponuky," uviedol Fico. Privatizačnej súťaže sa nakoniec zúčastnila len jedna spoločnosť, cena za podnik bola preto nízka, uviedol Fico. Ďalšiu stratu za sedem miliárd korún pri privatizácii podľa Fica spôsobil bývalý minister financií Ivan Mikloš.

Premiér sa vrátil k svojim skorším výrokom, že niektorí opoziční poslanci patria do väzenia. "Jediné šťastie týchto pánov, ktorí sa dnes hrajú na morálnych alibistov, je, že u nás nefunguje dobre právny systém," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii. Parlament by podľa neho mal požiadať jeho vládu, aby o privatizácii SPP predložila správu.

VIDEO: Fico o privatizácii SPP

Predaj 49 percenta akcií dominantného prepravcu a distribútora zemného plynu SPP schválila pred viac ako piatimi rokmi prvá vláda súčasného lídra opozičnej SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu. Majetkový balík a manažérsku kontrolu nad firmou si nakoniec rozdelili západoeurópske plynárenské spoločnosti Ruhrgas a Gaz de France. Fico pôvodne vtedajšiu vládnu koalíciu podporoval ako podpredseda Strany demokratickej ľavice, neskôr však prešiel k opozícii a proti predaju časti SPP tvrdo vystupoval aj ako člen privatizačnej komisie.

Privatizáciu SPP vyšetrovala na Ficov podnet aj polícia, stíhanie však Úrad špeciálnej prokuratúry v minulom roku zastavil. Podľa Fica sa tak stalo pre zrušenie príslušných častí trestného zákona. Mikloš už pre skoršie vyjadrenie k privatizácii SPP Fica zažaloval a žiadal ospravedlnenie a finančné odškodnenie. Proces sa však doposiaľ právoplatne neskončil.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 7. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 6. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 7. Detské zúbky sú veda
 8. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 624
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 139
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 681
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 099
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 257
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 239
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 052
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 988
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 809
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 794

Téma: Koaličná kríza SNS a SMER (2017)


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.

Neprehliadnite tiež

Domov

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Marianna Varjanová už vyše 20 rokov podniká v cestovnom ruchu v okrese Bardejov. Hovorí, že viac ako podporu by od úradov chcela pokoj.

Domov

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

Domov

Režisérka Nvotová: Dúfam, že školení o korupcii sa zúčastní aj Fico

Protikorupčné pochody majú zmysel, aj keď požiadavky študentov zostávajú zatiaľ nevypočuté, hovorí pre SME režisérka Tereza Nvotová.

Domov

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac

Minister Kažimír prezidentovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva. Aliancia Fair-play varuje pred zneužívaním témy proti politickým súperom.